Astronomický koutek


« strana 2 »

Mimozemská magie II - Technologie jako "vylepšená příroda"


Když chceme postoupit dál než jen k hrubým rozpoznávacím znamením mimozemské technické činnosti - jako jsou energie a používání zdrojů (viz Mimozemská magie I) - tápeme, hledáme nějaký výchozí bod a jsme nevyhnutelně v pokušení sáhnout opět po lidských zkušenostech. Dokonce i science fiction má sklon líčit mimozemskou techniku jako velmi podobnou té naší.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Mimozemská magie I


Kdybychom se měli setkat s mimozemskou technologií, která by byla na mnohem vyšší úrovni než naše, uvědomili bychom si vůbec, o co jde? Přemýšlejte o tom, jak by se laser nebo rádio jevily kmeni deštného pralesa, kteří se nikdy nedostali do styku s vnějším světem. A teď si představte technologii o milion nebo více let rozvinutější, než je ta naše: snadno by se nám mohla zdát zázračná.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Známky galaktické diaspory III


V předchozí a předposlední části tohoto pojednání (Známky galaktické diaspory II) bylo řečeno, že pokud někdy v minulosti prošla Sluneční soustavou vlna mimozemské migrace, mohli bychom hledat něco, co by tu mělo být, ale mimozemšťané si to vzali (komodita X), anebo něco, co tu být nemělo, ale mimozemšťané to tu nechali (komodita Y). Dnes se zaměříme na scénář X - anomální nepřítomnost něčeho.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Známky galaktické diaspory II


Perkolační teorie - pojmenovaná na základě analogie s vodou procházející kávovými zrny v kávovaru s filtrem (perkolátorem) - byla aplikována na nejrozmanitější úlohy z reálného světa od hydrologie, přes epidemiologii až po studium vlastností materiálů. Aplikována byla též na mimozemskou migraci. Geoffrey Landis, vědec zabývající se letectvím a kosmonautikou, vytvořil jeden z prvních kvantitativních perkolačních modelů předpovídajících, jak by se mimozemská civilizace mohla šířit Galaxií.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Známky galaktické diaspory I


Existuje kuriózní časová verze Fermiho paradoxu (Kde tedy všichni jsou? II), s jejíž nejslavnější formulací přišel roku 1992 Stephen Hawking, když si položil otázku "Kde jsou všichni cestovatelé časem z budoucnosti?" Hawking na základě jejich nepřítomnosti došel k závěru, že cestování z minulosti do budoucnosti se prostě nekoná.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Kde tedy všichni jsou? II


Na téma mimozemšťané zde již byla celá řada článků. Odkazy na většinu z nich naleznete v SETI a podivné ticho. Ve stejné knížce, která je uvedena jako zdroj v předchozím odkazu, mne velmi zaujala jedna kapitola pod názvem Známky galaktické diaspory. První část této kapitoly se zabývá "Fermiho paradoxem" (viz Kde tedy všichni jsou?), který vznikl v době, kdy se Enrico Fermi nalézal ve výzkumné laboratoři v Los Alamos (viz Země je plná, jděte domů, druhý odstavec pod perexem). Pro dnešek jsem připravil něco z této části výše uvedené kapitoly. Ostatní části, které obsahují velmi pozoruhodné úvahy a argumenty, si nechám na svůj příští vstup do Astronomického koutku.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Paradox mlčení vesmíru


Přede mnou leží knížka od Luďka Frkala, kterou si vydal vlastním nákladem a já jsem ji zakoupil v knihkupectví Academia. Napsal ji člověk, který se místo kosmonauta, astronoma či jaderného fyzika, kterými chtěl být od svých 6 let, stal v 19 letech otcem a tomu chtě nechtě podřídil i své ostatní životní cíle. S kariérou technika obuvnické a později letecké výroby se však nesmířil a od svých 25 let publikoval pravidelně v populárně vědeckých časopisech.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 12         


«   1    2    3   »