Astronomický koutek


« strana 2 »

Mimozemská magie III - Fantastická supervěda a chyby v zákonech


Autoři science fiction si obecně rádi trošičku svévolně hrají s fyzikálními zákony: mísí vědu, spekulace inspirované vědou a pusté fantazie. To je v pořádku, mají na své straně básnickou licenci. Ale vědecký odhad SETI si musí vést lépe. Vezměte si například onoho starého strašáka cest vesmírem - konečnou rychlost světla - který stál v cestě mnohému dobrému vědeckofantastickému dramatu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Mimozemská magie II - Technologie jako "vylepšená příroda"


Když chceme postoupit dál než jen k hrubým rozpoznávacím znamením mimozemské technické činnosti - jako jsou energie a používání zdrojů (viz Mimozemská magie I) - tápeme, hledáme nějaký výchozí bod a jsme nevyhnutelně v pokušení sáhnout opět po lidských zkušenostech. Dokonce i science fiction má sklon líčit mimozemskou techniku jako velmi podobnou té naší.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Mimozemská magie I


Kdybychom se měli setkat s mimozemskou technologií, která by byla na mnohem vyšší úrovni než naše, uvědomili bychom si vůbec, o co jde? Přemýšlejte o tom, jak by se laser nebo rádio jevily kmeni deštného pralesa, kteří se nikdy nedostali do styku s vnějším světem. A teď si představte technologii o milion nebo více let rozvinutější, než je ta naše: snadno by se nám mohla zdát zázračná.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Známky galaktické diaspory III


V předchozí a předposlední části tohoto pojednání (Známky galaktické diaspory II) bylo řečeno, že pokud někdy v minulosti prošla Sluneční soustavou vlna mimozemské migrace, mohli bychom hledat něco, co by tu mělo být, ale mimozemšťané si to vzali (komodita X), anebo něco, co tu být nemělo, ale mimozemšťané to tu nechali (komodita Y). Dnes se zaměříme na scénář X - anomální nepřítomnost něčeho.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Známky galaktické diaspory II


Perkolační teorie - pojmenovaná na základě analogie s vodou procházející kávovými zrny v kávovaru s filtrem (perkolátorem) - byla aplikována na nejrozmanitější úlohy z reálného světa od hydrologie, přes epidemiologii až po studium vlastností materiálů. Aplikována byla též na mimozemskou migraci. Geoffrey Landis, vědec zabývající se letectvím a kosmonautikou, vytvořil jeden z prvních kvantitativních perkolačních modelů předpovídajících, jak by se mimozemská civilizace mohla šířit Galaxií.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Známky galaktické diaspory I


Existuje kuriózní časová verze Fermiho paradoxu (Kde tedy všichni jsou? II), s jejíž nejslavnější formulací přišel roku 1992 Stephen Hawking, když si položil otázku "Kde jsou všichni cestovatelé časem z budoucnosti?" Hawking na základě jejich nepřítomnosti došel k závěru, že cestování z minulosti do budoucnosti se prostě nekoná.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1    2    3  4   »