Judita

rubrika: Pel-mel


„Co svět světem stojí, každá lidská bytost měla jistý strašlivý úkol, a tím úkolem byla láska, tedy plné vyjádření života, dokonalé procítění existence a jeho přirozený následek – zánik. To však člověk pochopí velice pozdě. A jak je lhostejný k ctnostem, morálce, půvabům či dobrým vlastnostem druhého kandidáta pro tento úkol! Milovat znamená poznat dokonale radost a pak zemřít. Stovky a stovky milionů lidí však od svých partnerů očekávají jen pomoc, charitativní řešení, něhu, trpělivost, odpouštění, hýčkání… Nevědí přitom, že to, co takhle dostanou, je lhostejné. Dávat mohou jen oni sami, bez výhrad, takový je smysl celé hry.“

 

Stella


Tato slova napsal Sándor Márai v psychologickém románu Judita. Judita je román o čekání na pravou lásku a zároveň je to příběh o sebeklamu jednoho každého z nás. A ještě jeden motiv je v Juditě důležitý. Lidský konec. Maďarský spisovatel Sándor Márai je pro rodné Košice tím, čím je Praze Franz Kafka. Jako spisovatel židovského původu psal většinou německy. Ve svých denících se často zamýšlí nad sebevraždou a netají se tím, že se na ni připravuje. Zastřelil se, jako starý nemocný člověk, který zůstal z celé rodiny sám a který po zralé úvaze prostě uzavřel kruh.

 

Spisovatelův postoj k životu sdílí hlavní hrdina díla, příslušník vyšší třídy, který svým monologem shrnuje všechno podstatné, co o životě pochopil:

 

ČLOVĚK NALHÁVÁ SÁM SOBĚ

 

... Kolem lidí probíhá jistý proces, který je tak strašný, děsivý, horší než cokoli jiného… Je to proces narůstající SAMOTY. Až budou jako stroje. Obklopuje je strohý domácí řád, ještě přísnější domácí řád a nakonec ten nejpřísnější řád společenský, ale svůj řád má i jejich zábava, sklony, milostný život, předem vědí, v kterou hodinu se budou oblékat, snídat, milovat, bavit se, vzdělávat se… Jsou obklopeni řádem, bláznivým řádem. A pro ten velký řád kolem nich zamrzne život, jako když kolem expedice, jež se chystala na dalekou cestu za kvetoucími kraji světa, náhle zamrzne moře a s plány a záměry je konec, všude jen nehybnost a mráz, smrt. Ten proces je pomalý a nezadržitelný. Jednoho dne se prostě z rodinného života stane huspenina. Všechno je důležité, každý detail, ale nikdo už nevidí, nevnímá celek, sám život… Ráno i večer se lidé oblékají tak pečlivě, jako by si navlékali roucho k nějakému zlověstnému obřadu, k pohřbu nebo veselce či vynesení rozsudku. Chodí do společnosti a přijímají hosty, ale za tím vším je samota. A dokud na dně té samoty přežívá v duších a srdcích nějaké očekávání, do té doby nějak ten život vydrží, žijí… ne pěkně, ne tak, jak je to důstojné člověka, ale jen žijí a má to i jakýsi smysl - natáhnout ráno ten mechanismus, aby do večera utíkal.

 

Dlouho totiž v sobě chovají naděje. Člověk se jen velmi těžce smiřuje s beznadějí, s tím, že je sám, k smrti a beznadějně sám. Jen málokdo snese pomyšlení, že na samotu jeho existence není léku. Lidé doufají, propadají zmatku, utíkají se do vztahů s jinými lidmi, a do těchto svých pokusů o útěk si nenesou pravou vášeň, ani odevzdání, utíkají se do povinností, k umělým úkolům, dřou anebo plánovitě cestují, kupují si velké domy nebo ženy, s nimiž nemají ani zbla společného, anebo se pustí do sbírání mucholapek či drahých kamenů nebo vzácného hmyzu… Nic z toho nepomáhá.

 

A zatímco tohle všechno dělají, přesně vědí, že není pomoci. Přesto stále doufají. Už ani sami nevědí, v co… Vědí dobře, že jim nepomůže ani víc peněz, ani dokonalejší sbírka hmyzu, ani nová láska, zajímavější známost, skvěle vydařený večírek a na oplátku ještě mnohem lépe vydařená garden party… Proto se z rozpaků a zoufalství uchylují k řádu. V každém bdělém okamžiku dávají život kolem sebe do pořádku. Věčně cosi „zařizují“, nějaká akta či společenskou událost nebo nějaké své milkování… Hlavně nezůstat ani na okamžik sám se sebou! Ani na okamžik nenahlédnout tu samotu! Rychle, sem s lidmi! Nebo se psy! S gobelíny! Nebo s akciemi! S gotickými předměty! S milenci a milenkami! Rychle…

 

Takhle lidi žijí.

 

... Protože za tím pořádkem a oblékáním, sbíráním gobelínů a návštěvami klubu, za tím společenským životem a návštěvami už vykukovaly přízraky samoty jako ledovec z teplého moře. Víš, u určitého životního stylu a společenských řádů se v jistém věku ohlašuje samota stejně jako u opotřebovaného organismu nemoc. Něco takového nepřichází v přesně určeném čase, skutečné životní krize, nemoc, rozchod, osudový vztah, to vše se neodehrává tak, že by v danou minutu člověk něco vyhlásil, konstatoval nebo zaznamenal. Ve chvíli, kdy vnímáme rozhodující události, většinou už je po všem a my už nemáme jiný úkol než souhlasit, běžet za advokátem nebo povolat doktora či kněze. Protože i samota je jistým druhem nemoci. Přesněji řečeno, samota není už ani tak choroba jako spíš stav, v němž se ten, koho samota obklopuje, usídlil jako vycpané zvíře v kleci. Ne, samotu nepředchází nemoc, je to proces, který nazývám ledovatěním.

 

Víš, v životě dochází k jistému zmechanizování. Všechno vychladne. Ve všech pokojích je stejné teplo, teplota tvého těla je stále ještě třicet šest celých šest, pulz osmdesát a máš peníze v bance nebo firmě… Všechno je v pořádku. Bezvadná funkčnost tvého srdce, tvých plic, ledvin a jater je totiž k ničemu, není-li bezvadná funkčnost tvého života, protože v tom případě už z tebe vane chlad samoty a je to stejné, jako když jemné přístroje na zámořských lodích už v blízkosti rovníku, v balzámovém žáru zaznamenají hrozbu blížící se po modrém oceánu, ledovou smrt, ledovec.

 

Člověk zůstává sám proto, že má v sobě pýchu a bojí se přijmout ten poněkud děsivý dar lásky. Protože má úlohu, již pokládá za důležitější než prožitek lásky. Protože je ješitný. Každý měšťan, je-li to pravý měšťan, je ješitný. Nemluvím teď o těch břídilech, kteří tento titul a postavení pouze nosí, protože mají peníze nebo byli zařazeni do vyšších společenských pozic. To jsou jen docela obyčejní burani. Mám na mysli měšťany – tvůrce a strážce, ty skutečné. Kolem těch jednoho dne počne krystalizovat samota. Začne jim být chladno. Pak začnou vypadat majestátně jako ušlechtilá umělecká díla, čínské vázy nebo renesanční stolky. Jsou majestátní, pustí se do sbírání většinou hloupých a zbytečných titulů a vyznamenání, dělají cokoli, aby vypadali důstojně či milosrdně, vyplňují svůj čas složitými činnostmi, aby získali nějaké ocenění za zásluhu nebo nový titul, aby se mohli stát nějakými podpředsedy nebo skutečnými předsedy nebo třeba čestnými předsedy… To všechno je už samota. Šťastné národy, které nemají historii, říkává se. Šťastný člověk, který nemá titul, postavení, zbytečnou roli na tomto světě.

 

NA ČEM TEDY ZÁLEŽÍ? POCHOPIT…

 

… Není nic těžšího než rozrušit už vzniklé životní situace. Je to stejně obtížné, jako zbořit katedrálu. Lecčeho je člověku líto… Jistě, v kritických situacích se nemůžeme vůči sobě a svým životním partnerům dopustit většího zločinu než sentimentality. Trvá dlouho, než pochopíš, na co máš v životě právo… Když ti najednou dojdou všechny souvislosti, kladeš si za dlouhých nocí nebo na ulici uprostřed davu otázku: Co jsem dostal? Co jsem zůstal dlužen? Trapné otázky. Mně trvalo léta, než jsem pochopil, že v pozadí povinností je i jisté právo, které nevymysleli lidé, nýbrž Stvořitel. Jde o to, zdali mám právo zemřít osamocen, chápeš?

 

To je důležité právo. Vše ostatní je dluh. Jsi dlužen své rodině nebo společnosti, která ti dala mnoho dobrého, anebo nějakému citu, vzpomínce. Pak ale nadejde chvíle, kdy srdce zatouží po samotě. Kdy už nechceš nic než se tiše, důstojně připravit na poslední okamžiky, na poslední lidský úkol, na smrt. Dej dobrý pozor, aby sis v takové chvíli nic nenalhával. Jinak totiž nebudeš mít právo konat. Dokud jsou tvé činy vedeny sobectvím, dokud hledáš samotu jen z pohodlnosti, pocitu křivdy či z ješitnosti, jsi ještě dlužníkem světa a všech, kdo pro tebe svět představují. Dokud máš tužby, máš i povinnosti. Přijde však den, kdy se tvé srdce po okraj naplní touhou po samotě. Kdy už nechceš nic jiného než vymést ze své duše všechno, co je nadbytečné, falešné, vedlejší. Když se člověk vydává na dlouhou a nebezpečnou cestu, balí se velmi pečlivě… Zavazadlo, které si s sebou bereš na cestu, musí být lehounké… Jen do jedné ruky. Žádná ješitnost, nic zbytečného. Tahle touha začne v jistém věku v duši člověka sílit. Najednou zaslechneš hluk samoty a ten zvuk je ti povědomý. Jako člověk narozený na mořském břehu, jenž prožil život v hlučném městě, zas jednou hlas moře uslyšíš, ve snu. Žít o samotě, bez cíle. Dát každému, nač má právo, pak odejít. Vyčistit si duši a čekat.

 

Zprvu je samota těžká, jako rozsudek. Jsou chvíle, kdy máš dojem, že ji ani nelze unést. Možná by přece jen bylo dobré s někým se o ni podělit, možná by byl těžký trest mírnější, kdybys ho s někým sdílel, s kýmkoli, s druhy nehodnými toho označení, s neznámými ženami. Jsou takové chvíle, je to čas slabosti. Pomine však, protože samota zvolna obestře i tebe osobně, tak, jako tě obestírají tajuplné prvky života, jako čas, v němž se všechno děje. Najednou pochopíš, že vše se událo chronologicky: nejprve tu byla zvědavost, potom touha, pak práce a nakonec je tu samota. Už nechceš nic, nedoufáš v žádnou novou ženu, jež by tě utěšila, ani v přítele, jehož moudré slovo by smířilo tvoji duši. Každá lidská řeč je samolibá, i ta nejmoudřejší. V každém lidském citu je tolik sobectví, liknavých úmyslů, nenápadného vyděračství, bezmocné a beznadějné svázanosti! Když tohle pochopíš, když už od lidí neočekáváš nic, nedoufáš v pomoc žen, když už znáš podezřelou cenu a strašlivé důsledky peněz, moci a úspěchu, když už od života nežádáš nic, než abys mohl zalézt do nějaké nory, bez společníka, bez pomoci i pohodlí, a naslouchat tichu, jež začne zvolna znít i tvou duší, jako na břehu časů, tehdy máš právo odejít. Protože na to právo máš.

 

Každý člověk má právo sám se v chrámovém tichu hotovit k rozloučení a ke smrti. Ještě naposledy vyprázdnit duši, jako kouzlem učinit lidskou duši tak čistou, zbožnou, jaká byla na počátku věků, v čase dětství… Dlouho jsem doufal, že existuje nějaké jiné řešení. Ale neexistuje. Na konci, nebo chvíli před koncem, musí člověk zůstat sám.

 

Už jsme se na stránkách Neviditelného čerta potkali s jiným maďarským spisovatelem – Péterem Esterházym. Teprve při čtení Máraie jsem zjistila, že závěrečný citát z Harmonia Caelestis na NČ jsou právě slova z Máraiiho Judity. To už je jeden z takových typických Esterházyho žertíků… Na rozdíl od něj je Márai velmi vážný, až temný. Přesto jeho existencionální monology, např. i v románu Svíce dohořívají, jsou svým způsobem klidné a vyrovnané. Nemá o světě vůbec žádné iluze, ale přijímá realitu jako danou, nezměnitelnou – a tím jistou.

 

Zdroj: Márai, Sándor: Judita, Leda, Praha, 2012


komentářů: 45         



Komentáře (45)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 2 »

30 Vážná připomínka
St. Kocour (neregistrovaný) 22.10.2014, 18:44:34
Poslední věta z jedné, až "neamerické" veselohry "Někdo to rád horké" zní...
Ano, správně milé žákyně! "Nikdo není dokonalý!" Mlčící

Stella
29
Stella 22.10.2014, 18:44:11
Astro, děkuji ti dobrá duše, i za ty odstupňované smajlíky. Usmívající se
To víš, když píšu o ignorantech a pak hned předvedu, jak ignorant vypadá... Není nad názornost!
Za odměnu - připomněla jsi debily - tahle věta: Bude -li vše probíhat tak, jak předpokládám, měli by brzy zplodit potomka, nějakého malého debílka.
(Ticho a vřava od Nihada Sireese)

astra2
28
astra2 22.10.2014, 11:31:19
Stello, zklidni hormonální soustavu. To Dé nikde nevidět. I kdyby bylo vidět, přeci víme, že v zápalu boje se někdy člověk nestrefí. Já to dělám pernamentně - a měli bychom tedy všichni uzavřít dohodu: nemyslíme si tady o nikom, že by byl debyl. Já bych byla poznamenaná první. Co já toho napáchím! Spíš jde o to, co píšeme, než jak to píšeme.

Kdo souhlasí - ať napíše kód 28 a buď ano - nebo ne. Když ne, nemá trady co dělat, protože je dokonalý. Tradá S vyplazeným jazykem Smějící se Ahoj Zamilovaný

Stella
27
Stella 22.10.2014, 10:14:46
Pravopis,úúúúúúúúú. IgnoranTství. Jak bylo dokázáno... Překvapený

Stella
26
Stella 22.10.2014, 10:12:30
24
Jednou jsem tady uvedla, že, jak se říká, se rozevírají nůžky mezi vrstvami a skupinami ve vzdělanosti a kulturnosti. Dnes právě chybí tlak na to, že číst je dobré. Protože převládlo Proč - bez odpovědi. Vyrostla generace, v níž jsou mladí lidé s takovým přehledem, o jakém se nám mohlo jenom zdát, a na druhé straně vzrostla hromada ignorantů PYŠNÝCH na své ignoranství. A lecjakou školu mají! To mi vadí.
Veliké, nesmírné rozdíly jsou mezi oblastmi v rámci jedné republiky. I kdyby univerzitu měla každá vesnice. Asi v nich budou přednášet vojenští vysloužilci nebo kdo.

Lucifer
25
Lucifer * 22.10.2014, 00:15:27
Už to tady bylo, ale opakování je matka moudrosti...

https://www.youtube.com/watch?v=ZsuUHbjXA7Q

Nevinný

24
Anna Kopecký (neregistrovaný) 21.10.2014, 22:20:31
22 - nevidím to tak tragicky, vnouček (12) čte ostošest - značnou rezervu vidím u dospělých, jejich "vychovatelů", že je nenaučili brát si knihy do ruky...

Stella
23
Stella 21.10.2014, 22:12:36
K 21. Poslední před spaním.
Nevýrazná průměrnost a jednoduchost vyhovuje! Fakta nikoho nezajímají.

Stella
22
Stella 21.10.2014, 22:08:48
Vypravování. Toužíme po příbězích! Škoda, že slovo už není nejdůležitější - nebo: že bylo na chvíli odsunuto. Pravá ztracená generace dorostla.

Ad EU. Vládli by tu Houskové, Vaňhové, Rittigové...
Taky myslím, že v oblasti sociální péče a péče o invalidy by to bez EU u nás vypadalo opravdu balkánsky a albánsky. Máme ještě co dohánět.

21
Anna Kopecký (neregistrovaný) 21.10.2014, 22:06:56
Ještě poznámka k mé poslední větě. Významným příjemcem evropských dotací je pan Babiš (a navíc o jejich rozdělování rozhoduje) a lidem to zřejmě nevadí... soudě podle výsledků voleb

Stella
20
Stella 21.10.2014, 22:01:11
Kocour nás vyzýval k podnětům. Vždyť 7 skončil... Ale kočkujte se!
A pozor na dnešní vítr!


19 EU/ne-EU
Starý kocour (neregistrovaný) 21.10.2014, 21:49:00
Mám na to "U" svůj názor, ale tady o to přece vůbec nešlo. Nevinný
Opravdu mi vadí jakékoliv poručníkování - v tom případě to byla jakási vládní úřednice USA, která se velmi pohoršovala, že Zeman a Sobotka mají jiný názor, než vláda USA i EU - no a já mám rád svobodu myšlenek i slov. (U činů je to složitější.) Jakmile mi někdo začne diktovat, co mám říkat nebo dokonce co si mám myslet, vypěním. Tedy teď už jsem starý, saponinu mám v krvi asi méně, tak raději odcházím, mysle si své.
===
Moje žena, když ji někdo tlačil do kouta nebo jinam si vždy tichounce zamumlala "Když mluví blbec, je lépe odejít..." a beze slova odešla. Naučil jsem se to taky. Bezva věc. Úžasný

18
Anna Kopecký (neregistrovaný) 21.10.2014, 21:48:36
Márai a spol. (Musil, Kafka, Rushdie, Kundera, Roth, Dostojevskij, Boccaccio, Marquez aj.) ... s Marquezovými Sto roky samoty u mě "posedlost" romány asi začala, anebo dřív u Waltariho Egypťana Sinuheta?, možná jo, ale to jsem si to ještě neuvědomovala... Schopnost vyprávět věrohodný příběh má jen málokterý spisovatel. A vůbec... vyprávění jako by dnes ztrácelo smysl, kdo má dneska čas otáčet v knize stránku po stránce, hledat v řádcích i mezi nimi; funkci vypravěčů převzala média a "vypráví" klipovitě, aby jednak nezdržovala, druhak udržela pozornost. V románu slyšíte vypravěče, ještě toho prapra, co příběhy vyprávěl ústně a ty se pak předávaly dál a dál, než to rozčísnul Boccaccio s Dekameronem a začal úžasnou pouť evropského románu. Spisovatel (ten dobrý) mluví s čtenářem, vypráví mu, ale potřebuje taky jeho spolupráci. Někdo si třeba tuhle Juditu přečte a neví, proč se tím zabývat, nezaujme ho. Protože ten text nebyl určen pro něj. Každý text potřebuje určitého čtenáře (viz Eco a "modelový čtenář"). Lidé, co čtou stejné knížky (a podobně jim rozumí), jsou si něčím blízcí (podobností vidění a hodnocení lidské existence... světa...) Když přijdu k někomu na návštěvu, koukám po knihovně a po hřbetech knih... a už trochu vím, co a jak ;)

A koukám, že se tu dnes probírá taky politické téma... tak ještě k EU: M. Friedman, klasik neoliberální školy, doporučil postkomunistickým zemím hned zkraje tři základní věci: privatizovat, privatizovat, privatizovat! Teprve až někdy v roce 2000 se poopravil, že zapomněl dát na první místo právní stát, protože bez něj je celá privatizace jaksi postavena na hlavu... Zdá se, že jsme národ, který si sám vládnout neumí... začalo to tím, že se zhaslo a kdo byl nejrychlejší a bez skrupulí, nakradl si nejvíce... a že jich bylo... to by jeden neřekl... Jistěže nejsou všechna rozhodnutí EU správná a navíc se úřednický aparát v Bruselu kapku přebujel, ale kvituju evropský dohled, protože, bohužel, jeví se mi, že bez něj bychom sklouzli šmahem k balkánu, a že takové tendence, např. v politické či právní kultuře, máme, ne že ne.

ad 6 - Ne, Astro, EU nedává dotace chamtivcům, to čeští chamtivci si je tu rozebírají a Češi nejsou s to si ohlídat, aby peníze byly využity smysluplně.

Stella
17
Stella 21.10.2014, 21:24:51
Mně se to praporno velmi líbí i tou postavou, způsobem, jak sedí, jak drží lahev... A ta sopka jako součást našich představ o minulosti je dobrý nápad. Síla detailu, zde detailů - to je věc.

K 15 - Vlajky vlály? A v přístavu byl bál.

Stellin bujón moc lehký není, ale zato nemusíte číst celou knížku! Instantní představa o autorovi.
Nejvíc mě zaujala neschopnost přijmout lásku - vůbec v ni uvěřit. A potom - dávno vím - že se má člověk zbavovat zbytečného - nezatěžovat duši. Nenalhávat si, že bez toho či onoho nemůžu být. A týká se i lidí. Klepen všelijakých. Třeba.

Lucifer
16
Lucifer * 21.10.2014, 21:23:51
jasně, Starý kocoure, tak proč místo něho tady trávíš EU? ]Mrkající

«   1    2    3   »