Co se Ti dnes zdálo?

rubrika: Pel-mel


Z velké části si lidé nepamatují, jestli se jim vůbec něco zdálo. Čas od času někdo dokáže svůj sen nebo jeho fragmenty zhruba popsat a pak konzultuje s kolegy v práci, co asi může znamenat, když ve snu rozesílá emaily z kávovaru a u toho reportuje zpěvem nadřízenému poslední statistiku prodeje tantalových kondenzátorů. Kromě toho existuje určité procento snílků, kteří tvrdí, že mohou občas své sny ovládat. A protože je to i můj případ, snažím se tento fenomén v mezích možností zkoumat, sbírat informace a přemýšlet o nich.

 

Marky


Jak to tedy funguje? Jde o to si ve snu uvědomit, že sníte. Potom se probudíte do snu a tím na svůj sen vlastně vyzrajete, můžete si v něm dělat, co chcete. Odborně se tomu říká „lucidní snění“ a lidstvo už ho zná hodně dlouho, v naší kultuře máme první písemné zmínky od Aristotela. Tibeťané a Toltékové využívají lucidní snění pro růst duševní síly dokonce tisíce let. Způsobů, jak se ve snu probudit a přitom stále spát, je k dispozici na internetu mnoho. Stačí zadat do vyhledávače lucidní sny techniky”. Já osobně používám nejčastěji pohled na vlastní ruce, pokud se mi prsty prodlužují, je jasné, že spím.

 

Kromě toho, že můžete v lucidním snu třeba poslat nadřízeného i s kávovarem do prostoru a odletět na nejbližší strom, frontální oblast vašeho mozku naběhne na frekvenci takzvaných gama vln (25-100 Hz). Vědci zjistili, že právě tyto frekvence vykazují mozky lidí, kteří náhle porozuměli nějakému problému, našli jeho řešení, prostě je napadla nějaká nová, úžasně chytrá věc. Mnoho objevů je spojeno se zvláštním přístupem k rozsáhlému zdroji informací ve snu (například molekulární stavba benzenu, Mendělejevova tabulka prvků, model dvojité šroubovice DNA nebo část teorie relativity) i některá slavná umělecká díla souvisí s tvůrčí inspirací při snění (například Dantova Božská komedie, Poeův Havran, Avatar Jamese Camerona). Výzkumy se shodují v tom, že lucidně snít je velice dobré, mozek tohoto stavu využívá pro rozvoj kreativity a dokonce i pro zvládání stresu (Jan Vaněk, Lucidní snění jako coping mechanismus).

 

Jestliže je tedy tak výhodné lucidně snít, jak to matička příroda zařídila, abychom se to naučili? Odpověď na tuto otázku spojuji s “dětskými nočními můrami”. Myslím si totiž, že lidský mozek je již od dětství připraven využívat lucidní sny ve svůj prospěch a k nastartování této schopnosti používá, celkem zákeřně, ošklivé sny.

 

Lidé, kteří se naučili lucidně snít sami od sebe, popisují opakující se zlý sen. Tím, že se časem dokázali s tím,  co bylo zlé vypořádat přímo uvnitř snu, drama skončilo a oni časem zjistili, že mohou svoje sny ovládat. Jako malá jsem měla děsivý sen, že padám z vysokého sloupu a dokud jsem neroztáhla ve snu ruce a nezačala létat, budila jsem se hrůzou uprostřed noci. Podobné noční můry, podle informací lékařů, postihují až 15% děti od tří do šesti let (dostavují se během REM fáze, stejně jako lucidní sny). Toto číslo považuji jen za špičku ledovce, pokud se ošklivé sny neprojevují příliš masivně a dlouhodobě, rodiče s dítětem k lékaři vůbec nepřijdou.

 

Slavný psycholog Erikson formuloval svoji vývojovou teorii pomocí takzvaných krizí, bodů konfliktu, kdy podvědomí postaví člověka do obtížné situace. Těmto situacím říká bod obratu, buď je krize vyřešena, pak nastává růst, nebo vyřešena není a vývoj je porušen. Já jsem přesvědčena, že právě dětské noční můry takovým bodem obratu jsou. Pokud dítě ve snu překoná svůj strach, zažene strašidlo, nebo vyřeší nebezpečnou situaci, naučí se lucidně snít a mozek má další možnost jak se úspěšně vyvíjet a učit. Pokud ne, noční můra časem vymizí (což vlastně není nic špatného, nechceme přece, aby měly děti ošklivé sny). Mozek tím pouze přichází o jeden způsob, jak vytvářet nová nervová propojení.

 

Umím si představit, že jednou by mohly malé děti ve školce i ve škole začínat den s paní učitelkou vyprávěním o svých snech, dobrých i špatných. Mohly by si vzájemně radit, jak zahánět bubáky (nebo se nimi kamarádit) a chlubit se, jak ve snu létají do mraků nebo třeba až ke hvězdám.

 

Luciferova poznámka: Před pár lety jsem tady vypustil povídání Na hraně. Popisuji v něm jeden ze svých snů, který má bezpochyby všechny lucidní příznaky. Zhruba o rok později jsem v posledním odstavci příspěvku Mimosmyslové vnímání – Neomezené vnímání zmínil, že se lucidními sny zabýval i známý anglický fyzik Paul Davies. Na tuhle informaci jsem narazil krátce po jiném snu, v němž jsem prožíval zhruba totéž, co popisuje Paul Davies.


komentářů: 13         Komentáře (13)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »


Stella
12
Stella 21.11.2019, 17:45:23
Marky, s úsměvem si říkám, co tady jednou padlo, že mozek si dělá, co chce, mizera jeden. Nic není vyloučeno.
Jedno pozitivum tady přece jen je: návrat z hrůzy
k jistotě postele! Velmi užitečné! A v budoucnu také častá touha. Usmívající se

Marky
11
Marky * 21.11.2019, 16:17:14
Ahoj Stello Usmívající se Já si také nemyslím, že na dětských můrách, jako takových, je něco pozitivního. Jen nabízím možnost, že nás tím mozek (evoluce) možná nutí do probuzení ve snu ( psala jsem, že celkem zákeřně). Že z ošklivého snu, který se opakuje, je možné vykřesat něco dobrého...třeba i posunout hranice lidské fantazie a možná i chápání světa uvnitř nás někam dál.

Lucifer
10
Lucifer * 20.11.2019, 22:09:53
How To Lucid Dream in Your Sleep In 3 Minutes

https://www.youtube.com/watch?v=IQ3F2_7TazA

Ospalý


Stella
8
Stella 20.11.2019, 20:58:01
Marky, díky za přínosné a svěží příspěvky.

Sny všeho druhu jsou nekonečné téma. Jen malá poznámka: nezdá se mi, že by dětské noční můry byly přínosné v pozitivním smyslu. Vzpomínám na ty děsy s hodně nemilými pocity dodnes. Několik těch snů si pamatuji. Byly hrozné, rozhodně nic jsem v nich nepřekonala. Možná je to u každého jiné?

Další kapitola, odolávající vysvětlení: věštecké sny. Jsou. Vzácné, ale jsou.

Ten závěr o dětech, které se dělí o sny, je zajímavý. Některé by si vymýšlely, jak by se předháněly - a to vůbec nevadí!


7
Z. (neregistrovaný) 20.11.2019, 19:06:41
Taky zdravim, Marky. Ctyri hodiny spanku nestaci ani mne, snad se to casem upravi - budu na tompracovat. Netrapim se sny, spis se trapim realitou. Momentalne jsem presvedcena ( a to asi potrva dlouho), ze dobre uz bylo.


Marky
6
Marky * 20.11.2019, 16:10:48
Jestli můžu poradit obecně, lucidní sny jsou úžasný relax. Stačí se třeba jen dívat na oblohu nebo létat nad krajinou. Často když ve snu něco krásného vidím (třeba vesmír, nebo jiskřící sníh nad rozkvetlými stromy), je mi líto, že si to nemůžu vyfotit nebo natočit, aby to mohl sledovat ještě někdo jiný. Jako malá, když jsem ještě neměla tušení co jsou mé zvláštní sny zač, jsem měla několik míst kam jsem se pravidelně vracela a kde bylo nádherně. Samozřejmě člověk neunikne, tomu, že když něco řeší v realitě, má tendenci se něčeho dobrat i ve snu, ale stejně jako Lucifer, ani já si nepamatuji, jestli jsem něco někdy vyřešila Úžasný Jednou jsem dokonce ve snu potkala takového mladého právníka(nevím proč, věděla jsem prostě, že je to právník) s aktovkou a ten mi řekl, že nic řešit nemám, že je to už zařízené Úžasný

Marky
5
Marky * 20.11.2019, 15:17:41
Zdravím Z Usmívající se Měsíc bez lucidních snů není tak dlouho a normální sny se Vám určitě zdají, jen si je nepamatujete. Já bych se tím netrápila. Zkuste se chvíli nesnažit a třeba před spaním meditovat (na nic nemyslet, relaxovat). Tělo si většinou samo řekne co potřebuje, chce to jen, víc ho vnímat. Možná jste unavená a čtyři hodiny spánku už nestačí. Mě by tedy určitě nestačily...

4
Z. (neregistrovaný) 20.11.2019, 14:56:16
Je to tam ( v anglickem textu, kteremu zrejme vetsina rozumi. ( A je tu prekladac, tusim).

Sama zazila mockrat, ale ted je tu dalsi zahada.
Po 19.rijnu se nic takoveho nedostavuje, naopak sny mi zmizely nebo si rano nepamatuji, ze jsem nejake mela. Patram, proc tomu tak je a nemohu na to prijit. Vcera jsem si dala specialni pozor abych je zachytila, nic. Zero.
Mozna se jich podvedome bojim.. A spim kolem ctyr hodin, coz bylo bezne pred za nemoci v rodine, kdy tri max. ctyri hodiny byly bezne.
Asi mi to zustalo.

Lucifer
3
Lucifer * 20.11.2019, 12:18:56
Na Wikipedii se píše:

"Lucidní snění (bdělý, vědomý spánek nebo „jasný sen“) je pojmenování pro stav, kdy si spící člověk uvědomí, že sní a to mu dá možnost se ve svém snu vědomě a bez omezení (záleží na jednotlivých dispozicích) pohybovat či ho měnit. Zjednodušeně řečeno jde o „probuzení ve snu“. Užívá se i zkratka „LD“ - z anglického Lucid Dreaming."

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lucidn%C3%AD_sn%C4%9Bn%C3%AD

Přesně tohle jsem už mnohokrát ve svých snech prožíval. Fungovalo to i tak, že jsem se téměř úplně probudil, a vzhledem k situaci, kterou jsem zrovna opustil, vrátil jsem se zpět do snu, abych ji vyřešil. Možná se teď zeptáte, jestli se mi to povedlo. Neodpovím, protože výsledky této akce zmizely někde v mém podvědomí. Možná ano, možná ne, možná někdy, možná nikdy, netuším. Jen vím, že mé vědomí z toho bezpochyby něco podnětného podvědomě čerpá Úžasný

2 K predchozimu:
Z. (neregistrovaný) 20.11.2019, 01:13:32
https://www.dreamdictionary.org/types/lucid-dreams/

1
Z. (neregistrovaný) 20.11.2019, 01:10:53
Benefits of Lucid Dreaming:

•Strengthening your problem solving skills
•Able to confront your fears first hand
•Becoming more creative
•Great way to improve your confidence level
•Become more in tuned with yourself and others around you
•Experience a different way to dream
•Understanding more about our unconscious mind
•Healing aspects

«     1     »