Slova z prostoru

rubrika: Pel-mel


Je po Vánocích i radovánkách souvisejících s koncem starého a začátkem nového roku a já se vracím zpět k tématu lucidních snů. Jak už jsem psala v příspěvku „Co se Ti dnes zdálo?“, je to pro mě zajímavá oblast, protože jsem tímto fenoménem postižena už od malička. Dnes bych se chtěla zabývat kontroverzními, ale o to lákavějšími otázkami. „Jsou lucidní sny pouze výtvorem fantazie – mozku snícího, nebo se v nich objevují i informace a vize odjinud? A jestli ano, tak odkud?“ Nechci se pouštět sama na tak tenký led a ani se pohybovat na metafyzické úrovni. Vzala jsem si proto na pomoc knihu „Lucidní snění“ od Stephena LaBerge, psychologa, který pracuje v oblasti vědeckého studia lucidního snění a který v roce 1988 založil Lucidity institut (zabývá se zkoumáním a využitím lucidních snů pro zlepšení kvality lidského zdraví a života).

 

Marky


Sen je zážitek složený z iluzí, které vytváří mozek během spánku. Lucidním sněním pak nazýváme stav, kdy si člověk ve spánku uvědomí, že to co prožívá, není realita, ale sen. V nelucidních snech lidé naopak pociťují sen jako skutečnost, i když je nepravděpodobná. Sny lucidní i nelucidní vycházejí z vnějších a vnitřních podnětů, z představ, ze vzpomínek. Tolik oficiální psychologická definice… Jenže z vlastní zkušenosti vím, že existují sny, u kterých si nejsem moc jistá, kde že se vlastně berou. A nejsem sama, Stephen LaBerge se ve své knize ptá: „Existují nějaké důkazy pro přesvědčení, že sny mohou být ‚reálné‘ v objektivním smyslu? Je známo několik tajemných fenoménů, které se zdají poukazovat na možnost, že přinejmenším za určitých zvláštních okolností může být snový svět částečně objektivní.

 

Vzpomínám si, že před lety jsem měla sen, který byl zpočátku nelucidní, ale v určitém okamžiku jsem pochopila, že to, co prožívám, není reálné. Cestovala jsem ve snu trolejbusem a ten na určitém místě zastavil, ale mimo zastávku. Trolejbusák otevřel dveře a já jsem si všimla, že před vozem stojí dědeček mého exmanžela. Šla jsem k otevřeným dveřím a on mě začal prosit o odpuštění, v ten okamžik jsem pochopila, že je to sen. Byla jsem si náhle jistá, že dědeček zemřel a potřebuje z nějakého důvodu slyšet, že mu odpouštím (bylo co odpouštět, připravil mě i moje děti o střechu nad hlavou). Po chvilce váhání jsem řekla: „Odpouštím Ti . Dveře trolejbusu se zavřely a já jsem se probudila. Ráno přišla sms zpráva, že děda těsně nad ránem zemřel. Byl nemocný, ale neměla jsem s ním dlouhou dobu žádný kontakt. Kde se vzal tento sen?

 

V jiném snu, nelucidním, jsem viděla stoupající moře, které zaplavovalo obrovské schody s velkým množstvím lidí, byla jsem přesvědčena, že se to odehrává někde u Indie. Ráno jsem svůj hrozný sen líčila manželovi a za pár hodin jsme se dozvěděli o obrovské vlně tsunami… bylo těsně po Vánocích 2004.

 

Možná že by se tyto sny daly vysvětlit fenoménem, jehož existence je podpořena mnoha svědectvími, je to záhadný způsob přenosu informací, zvaný mimosmyslové vnímání („extra-sensory perception" –ESP). „Množství očitých výpovědí podporuje domněnku, že k takovým přenosům občas dochází, a to jak v prostoru, tak i v čase.

 

Nejznámějšími jsou experimenty, které provedli Montague Ullman a Stanley Krippner v laboratoři pro výzkum snů v Brooklynské nemocnici Maimonides na sklonku 60. let. Monitorovali pokusné osoby během spánku – v době, kdy se pokusné subjekty nacházely v REM fázi, se v oddělené místnosti někdo jiný soustředil na uměleckou reprodukci s úmyslem telepaticky vyslat vnímaný obraz k myslím spících. Ti byli poté na konci každé REM periody probuzeni a zaznamenali své sny. Nezávislí soudci pak posuzovali jejich výsledky a podařilo se jim přiřadit záznamy snů k odpovídajícím obrazům s přesností, která značně překračovala možnost pouhé náhody. Výsledky výzkumu v Maimonides poskytují pro možnost telepatického vlivu na obsah snu jistou vědeckou oporu… A podobně, L. E. Rhine v roce 1962 po vyhodnocení velkého množství svědectví došel k závěru, že spontánní mimosmyslové zážitky jsou typické spíš pro snění než pro bdělý stav. Podle průzkumů se spontánní mimosmyslové zkušenosti odehrávají mnohem častěji během snění než v bdělém stavu.

 

Poznámka: Ale jak vlastně telepatie funguje? Je informace posílána přímo z mozku jednoho člověka do mozku jiného, nebo existuje něco jako síť (neznámý prostorový internet s uzly a případnou „externí pamětí“), na kterou jsme všichni připojeni?

 

Je to asi trochu morbidní, ale ve svých lucidních snech se čas od času potkávám se svými babičkami, které již nejsou na tomto světě, a povídám si s nimi. Připadám si tak trochu jako ve filmu Šestý smysl… I see dead people…  Před pár dny jsem v takovém snu objevila prababičku (zemřela, když mi bylo šest let) a zahrnula jsem ji obligátními dotazy jak se má, co dělá a jestli se může vidět se svojí dcerou, s babičkou. Vím, že jsem vykládala a vykládala, byla jsem nadšená, že jsem ji ve snu potkala, protože to bylo poprvé, a jen zlehka jsem vnímala, že do toho mého tlachání něco říká. Neposlouchala jsem ji a za chvilku jsem se probudila. Až několik minut po probuzení jsem si uvědomila, co vlastně celou dobu opakovala: „Jsme v krajině nerozvzpomnění“. Tak nevím, jestli jsou tato slova výplodem mé fantazie nebo přišla odněkud z prostoru…

 

Zdroj: Stephen LaBerge, Lucidní snění, DharmaGaia, Praha 2006

 


komentářů: 17         Komentáře (17)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

18
Pavla (neregistrovaný) 11.01.2020, 19:37:45


Straka? Sýkorka? Holub? Teď v zimě tady žádní jiní ptáci nejsou! Alespoň ve městě ne.

17
Gogo žmourající (neregistrovaný) 11.01.2020, 17:32:38
[10] ... no vida, tak mam kónečně po skoro 60 letech jasnějc vočom ten plešatej vlastně zpíval, i ty sny soutam zmíněny »

https://m.youtube.com/watch?v=lCiZUGIq4SA

Tímto dablfstupem mám letošek vyčerpán, marná doufalost žeby jináč...k nemalé radosti jistých zde aktivních jedinců... Nerozhodný
Ahoj

Lucifer
16
Lucifer * 11.01.2020, 15:50:20
Ano, Marky. Zdravím do slovenských kopců Úžasný

Marky
15
Marky * 11.01.2020, 15:36:08
že by???

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kavka_obecná

Lucifer
14
Lucifer * 11.01.2020, 14:32:17
Že je to nějaký pták, bylo zřejmé hned po periferní detekci. Ale jaký?! Úžasný

Marky
13
Marky * 11.01.2020, 09:52:55
Ja teda spíš hádám...dron. Teď po Vánocích s tím blbne kde kdo a učí se to ovládat. Úžasný

12
Pavla (neregistrovaný) 11.01.2020, 09:14:02
Vím to stopro, Lucifere! Ty jsi spatřil..... ptáka!
Překvapený S vyplazeným jazykem

Lucifer
11
Lucifer * 10.01.2020, 18:08:40
A ještě tohle: Pokud jste si klikli na níže uvedený odkaz, jistě vám neuniklo, že v domku čp. 22 bydlel svého času Franz Kafka. Jak jsem tak procházel Zlatou uličkou, náhle jsem před tím domkem zastavil. Periferním zrakem jsem zaznamenal, že na jeho stříšku přistál pták. Zvedl jsem zrak a hádejte, co jsem spatřil Úžasný

Lucifer
10
Lucifer * 10.01.2020, 17:33:36
Vrátil jsem se z Pražského hradu. Několikrát za měsíc tam dělám kustoda. Je to takový drobný vedlejšák pro rozptýlení. Dnes jsem byl ve Zlaté uličce. Proč to říkám? Abych zareagoval na komentář bdícího Gogo. V domku čp. 14 tam před 2. světovou válkou bydlela vyhlášená kartářka a jasnovidka Matylda Průšová:

https://www.hrad.cz/cs/prazsky-hrad-pro-navstevniky/navstevnicke-objekty/zlata-ulicka-10263#from-list

Nečinila tak ale ve spánku. Nicméně dnes, jak jsem tou uličkou procházel, zastavil jsem se náhle před oním domkem a přečetl si informaci na dveřích.

9
Irma (neregistrovaný) 10.01.2020, 15:50:59
Jednu dobu se mi zdály sny, které byly pokračováním myšlenek těsně před usnutím.Časem jsem se vytrénovala až tak, že se "nařízené" sny staly skoro pravidlem (někdy se totiž pokračování nepovedlo).Byla to dobrá zábava, tématiku jsem volila podle nálady. Netrvalo to ale dlouho, snad jen měsíc. Potom už to nešlo. Nevím, co to se mnou v tu dobu bylo, co zrovna lítalo povětřím nebo jak se chovaly hvězdy, Měsíc, počasí, ale byla to krása. S vyplazeným jazykem Rozpačitý Něco jako setkání třetího druhu...

8 Sny:
ZE (neregistrovaný) 10.01.2020, 11:24:15
Už jsem o tom psala. Do konce října loňského roku jsem si pravidelně už od
dětství mívala barevné sny, které jsem si pamatovala okamžitě po probuzení ať
to byl noční krátké probuzení,nebo ráno při vstávání.
Některé si pamatuju dodnes.

A jeden mi vyprávěli moji blízcí. Posadila jsem se ve spánku na posteli a
prohlalsila: "Pánové prominou, ale jsem nucena obžalovat sveho klienta." Úžasný

Po odchodu mého může sny jakoby téměř skončily, nebo jsem si je přestala
pamatovat. Pamatuju si jen jeden děsivý, kdy mne probudil můj vlastní hlas,
křičela jsem hrůzou. Ale nebyl o Pavlovi. Někdo se vkrádal do mého příbytku a
nahnal mi strach.

Krátce před manželovou smrti se mi zdál dojemný modrý sen. Stáli
jsme u nějaké vody, řeky, moře, jezera, to přesně nevím, ale voda byla modře stříbřitá,
Pavel měl modré džínsy a modré tričko a díval se na mne jasné modrýma
očima ( ty skutečně měl) a usmíval se. Probudily mne moje slzy, vnímala jsem
ten jako rozloučení.

A od té doby se mne o něm nezdálo vůbec, nebo si ty sny nepamatuji, což mi
připadá divné a docela mne to děsí.


7
Gogo bdící (neregistrovaný) 10.01.2020, 10:55:43
Jj, ve spánku »

https://m.youtube.com/watch?v=4OlMHAgXgXI

Zamilovaný

Marky
6 4.
Marky * 10.01.2020, 10:18:20
Myslím si, že všichni (skoro všichni) lidé a zvířata (možná i rostliny) mají schopnost vnímat signály z toho “přediva” a to především ve spánku, když utichne tzv. mentální šum a mozek se dostane do určitých frekvencí (REM fáze). Problém je, že lidé si své sny nepamatují, nebo je zapomínají a moc o nich nemluví. A zvířata nám to taky nepoví...
Možná, že existence toho “přediva” co spojuje všechny živé bytosti by mohla být pojistka proti rizikům, která vyplývají z vytvoření umělé inteligence.
http://www.osel.cz/10954-kdy-asi-obzivne-v-zarizeni-s-nanodratky-pozorovali-aktivitu-podobnou-mozku.html

Marky
5 1.
Marky * 10.01.2020, 10:15:38
Lucifere, díky za písničku od Marie a Maryly!
nevěděla jsem, že je přezpívaná. V polštině zní drsňácky Úžasný

Lucifer
4
Lucifer * 09.01.2020, 22:47:32
K tématu:

Jsi citlivá duše Marky. Vnímáš signály, které vysílá příroda (vesmír) včetně lidských či ostatních živoucích organismů. To je dar Boží (Přírody), který mnozí z lidského plemene už ztratili včetně mnohých svých čtyřnohých mazlíčků. Vše je propojeno jakýmsi předivem, na jehož podstatu nedosáhne ani současná věda.

Tvůj skleněný obraz ptáků je úžasný Nevinný

«     1    2   »