Vyšší vzdělání může lépe pomoci v boji s hrozící demencí ve starším věku

rubrika: Populárně naučný koutek


Navazuji na debatu pod článkem o výzkumu ohledně Alzheimerovy choroby.

Zuzana


edbooks.jpgVýzkum, jehož výsledky dodatečně uveřejňuji, do jisté míry potvrzuje, že předpoklad tazatelů byl správný. Studie z července 2010 ukazuje, že lidé s vyšší úrovní vzdělání jsou schopni lépe čelit mozkovým změnám vedoucím k demenci, což může u nich vysvětlit nižší procento rizika. Nedávný výzkum ukázal, že každý rok vzdělání navíc je spojen asi s 11% redukcí rizika demence. Není ale jasné, zda to způsobuje vysoká úroveň vzdělání sama, nebo i další faktory s ní spojené - např. lepší životní styl a finanční status, viz studie o vlivu vzdělání na srdeční choroby o níž byl jeden z nedávných úvodníků: Nemoci srdce úzce spojeny s úrovní vzdělání.

Nová studie přišla na to, že mozkové změny vedoucí k demenci se týkají lidí různých úrovní vzdělání, ale ti s vyšší úrovní mohou efekty snadněji eliminovat. Vědci zkoumali mozky 872 lidí, kteří se zúčastnili ve třech rozsáhlých výzkumech stárnoucí populace v Evropě. Participanti vyplnili dotazníky ohledně svého vzdělání. Předešlý výzkum prokázal, že není jednoznačný vztah mezi diagnózou demence během života a změnami, které lze najít v jejich mozku poté, kdy zemřou. U jednoho případu lze najít v mozku spoustu patologických změn, u druhého jenom velmi málo a přece oba trpěli demencí, jak řekla spoluautorka studie Dr. Hannah Keage z University of Cambridge v Anglii. (Tuto informace uváděla i studie o Alzheimerově chorobě). Dr. Keage řekla, že vzdělání v raném věku zřejmě lidem usnadňuje úspěšně se utkat se spoustou změn v mozku předtím, než se demence skutečně dostaví.

Studie, která byla publikována v srpnovém čísle časopisu Brain je velmi důležitá, protože na světě žije velké množství stárnoucí populace. Zmíněná studie údajně poskytuje velkou podporu investicím do vzdělání v mládí a může tím pádem mít velký vliv na společnost a délku života lidí. Je tedy velmi relevantní co do rozhodování o důležitosti uvolňování dotací na vzdělání, tolik souvisejícího s lidským zdravím.


komentářů: 47         Komentáře (47)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

47
Marie (neregistrovaný) 03.01.2011, 11:04:14
No, anglicky umím - asi jako člověk, který se angličtinu zamladacelkem dobře naučil - pak ji 40 let neužíval- a pak se k ní náhodně vracel. Tomu Woodymu jsem samozřejmě rozuměla, s některými jinými texty si poradím prostřednictvím slovníku, protože slovíčka jsou to, co nejvíc vypadává z hlavy. A navíc - když teď máme překladač v PC, tak se hlavě už ani nechce. Klidně pište anglicky, mě to nerozhodí. Ovšem nesmí to být odborné věci, to bych asi byla v tranzu.Jinak díky za všechny informace, které sem dodáváte, jsou zajimavé. Jo a Woody a potomek? Přece víme, jak se to dá všelijak dělat....

Lucifer
46
Lucifer 02.01.2011, 23:24:34
a nebo plynatý angličtinář ]Mrkající

45
Zuzana (neregistrovaný) 02.01.2011, 23:02:55
Mela jsem zato, ze vy anglicky umite, Marie, ne-li, pardon. Woody tohle rekl uz strasne davno (kdovi, jestli to neni vyrok z filmu Annie Hall a stejne zertoval).

S vyukou nezacinam, naopak jsem se tu od nekterych prispevatelu-lek dovedela, ze zbytecne plytvam energii preklady, protoze co Cech to plynny anglictinar. ;) Takze komunikuji s ceskym svetem obcas jazykem, ktery ten svet plynne ovlada. A pozor na Woodyho, ten je jako Picasso, prekvapi nas mozna jeste dalsim potomkem.

44
Marie (neregistrovaný) 02.01.2011, 21:40:14
No, to je hezký, Zuzano, začínáte s výukou angličtiny. Ale já mám dojem, že Woody by si ty přednosti měl ve své věku už raději asi přehodit ! (chicht)

43 Dam neco pro zasmani,
Zuzana (neregistrovaný) 02.01.2011, 15:31:40
to nemuze neuronum skodit. :)

The brain - that's my second most favourite organ! - Woody Allen

42
Marie (neregistrovaný) 02.01.2011, 15:16:20
No, snad mi nějaký neurony občas i přibývají, stimuluju je vydatně, někdy se mi až z hlavy kouří.To byste nevěřila. Ale ať je to, jak je to, moc se to asi ovlivňovat nedá. Zaplaťpámbu za to, co je. Až mi hupsne pan Alzheimer za krk, budou mi moje neurony úplně volný... no a pak teprve začne život, myslím těm, co se o mě budou starat. Já budu jako ptáček jarabáček, bezstarostná...

41
Zuzana (neregistrovaný) 02.01.2011, 13:46:15
Marie, Ludmila i Vlado niz (ted ma mimochodem zajimavy blog, zkuste se tam mrknout) meli jiste pravdu v tom, ze mozek se da procvicovat - je pruzny a spocitani neuronu v nem by vam asi porad dalo peknou fusku. Do sveta jste vyrazila se 100 biliony (tam se Ludmila trochu nedopocitala) - a ted jich nebudete mit o moc min, zvlast, procvicujete-li odpovedne. ;)
"The human brain is able to continually adapt and rewire itself. Even in old age, it can grow new neurons. Severe mental decline is usually caused by disease, whereas most age-related losses in memory or motor skills simply result from inactivity and a lack of mental exercise and stimulation. In other words, use it or lose it."

40 Uf
Marie (neregistrovaný) 31.12.2010, 13:16:53
Už jsem se tady těmi všemi neurony prokousala a byla to docela fuška. Místo toho jsem si radši poklidila a zútulnila byteček i v hlavičce jsem si to srovnala, všechno je hotovo, ve svícnech svíčky, které se šerem zapálím, přepočítám si zbytek neuronů (to moc práce nedá) a pár desítek minut věnuju rozvahám o tom, co bylo a co asi bude. To dělám každoročně, baví mě to. Letos jsem prožila dost nevšedních dní, za což jsem vděčná. Ovšem já jsem dost skromná - a tak to, co se mi zdá nevšední, je pro jiného třeba pitomost. To mi nevadí. Mějte se všichni aspoň tak, jak se mám já. Třeba to dělá nedostatek těch neuronů, ale já se mám docela dobře a z každé chvíle vykřešu to nejhezčí. Totéž přeju vám !

Lucifer
39 Jsem zase tady
Lucifer 31.12.2010, 12:27:03
a vidím, že jste se trochu poštěkali, což mne mrzí a podotýkám, že nejste na Neviditelném psovi, ale čertovi. Tady se neštěká, ale s citem nabírá na rohy. Takže bych vás chtěl požádat, abyste toho nechali a začali slavit poslední den v roce, ve kterém se narodil Neviditelný čert. Děkuji za pozornost a pohov ]Mrkající

38
Miloš (neregistrovaný) 31.12.2010, 12:17:35
[36] Osobité (a někdy i osobní) texty Marie-Luny mám také rád a snažím se ji přesvědčit, aby upustila od svého rozhodnutí už dále nic nepsat.

37
Ludmila (neregistrovaný) 31.12.2010, 12:10:50
Zuzano zeptám se ho,doufám,že mě tady odpoví.

36
Zuzana (neregistrovaný) 31.12.2010, 12:01:31
Jak uz jsem napsala, Milosi, politika byla na Psu vzdycky nejpritazlivejsim tematem. Tak to bylo, je a asi bude ;)
Vsimnete si, ze ostatni vymeny jsou o tom co kdo varil, co na to jeho kocka a plac deti, obdrzujicich mobily. Vase cestovni zazitky a postrehy budiz pomerne vzacnou vyjimkou. Rada jsem cetla i Marii, byla autenticka, dokazala se obetovat jako priklad, slo-li o neco - a umi psat.

Ludmile timto jen pripominka, ze nebyt moji primluvy, Lucifer by ji zpet nevolal nikdy, natoz aby se ji ptal, proc sem neprispiva. Zadnou zlobu k Ludmile nepocituji, ale nechapu, proc neni schopna omluvit se za chybu (delame je vsechny) a mlzi, mlzi, vymejsli si a pak zatlouka...;)

35
Miloš (neregistrovaný) 31.12.2010, 11:13:18
Zuzano, mně přece vůbec nevadí, že píšete i na jiná témata než o umění a i "mé pozastavování se nad tím" přesně neodpovídá. "Znal" jsem vás dříve z jedné polohy, teď vidím další a samozřejmě znaménko tohoto zjištění je kladné. Stejně jako obdivuji, že fyzik Lucifer nepíše jen o fyzice, ale také o hudbě, literatuře, píše básně, ...
Politické úvodníky mě vůbec nebaví a asi jsem měl trochu iluzorní představu, že spoluvytvářením blogu a oproštěním se od Neffova NP se dostane politika na vedlejší kolej. Zdaleka to však neplatí, což mě dost zklamalo, ale nic s tím nenadělám.
Tolik k vysvětlení.
V novém roce přeji Vám, Luciferovi a Vašemu společnému blogu vše nejlepší.

34 Pani Zuzano mýlíte se.
Ludmila (neregistrovaný) 31.12.2010, 10:52:20
Přišla jsem,protože jsem byla dotázána Luciferem proč jsem odešla.Brala jsem to jako pozvánku.Nechte svoji zlobu na další diskutéry zde.Děkuji.

33
Zuzana (neregistrovaný) 31.12.2010, 10:33:19
"At birth, a baby?s brain contains 100 billion neurons, roughly as many nerve cells as there are stars in the Milky Way."
Takze jak to je? 25 nebo 100?
http://umaine.edu/publications/4356e/

Vesely rok 2011 vsem.

«     1    2  3  4   »