V novém roce (Co zbylo po svátcích)

rubrika: Povídání


Gauč v rohu kuchyně zabrumlal: A nezdá se ti nějaký divný, že oni staví tunel za devět miliard, aby se o deset minut zkrátila cesta? Ne, tatínku, to mě vůbec nepřekvapuje. Taky jsi už dost starý na to, abys takovou absurditu přijal jako běžnou věc. Když naší babičce bylo tolik, jako je dnes mně, nedovedla si vysvětlit, proč se chvílemi zableskne okenní tabule. Nikdy neuvěřila, že za tou záhadou je projíždějící auto. Považovala to za nesmysl, protože vyrostla v polské vesnici, kudy sice jednou týdně projel spřátelený gazik, ale něco takového nikdy nezpůsobil. Takže, kdo ví, jak to vlastně je, říkávala. Otázka vnesla neklid do jejího života dosud vyplněného sezením na tvrdé židli, čtením bible a očekáváním konce. Ani nepředpokládala, ani nechtěla víc. Dnes, kdy její svět definitivně odešel, jsme v úplně jiné situaci. (Nebo si to jenom ze samého přeceňování své přítomnosti myslíme). Minulé století párkrát obrátilo přesýpací hodiny a současnost nečeká, až si člověk na něco pořádně zvykne. Nebo spíš: až se v něčem pořádně najde. A protože všeho kvapem přibývá, přestali jsme se věcem divit a nad věcmi se zamýšlet. Zkrátka – nestačíme všechno pobrat, a tak nějak po té své cestě kloužeme. Pak ovšem nemá cenu se trápit nad smyslem (nesmyslem) ušetřených deseti minut!

 

Stella


Ale něco vykazuje pořádnou setrvačnost. Tak třeba: já stojím u válu – a ty jsi kde? Dobře víš, jaký jsem zmatkař, když na něčem opravdu záleží. Snažím se, snažím, ale cukr se sype do všech stran, ořechy se kutálejí za sporák, já kloužu po mastné podlaze, v mouce na zemi nechávám stopy – hergot, nemohl by ses taky pohnout? Vidíš, k čemu mě doháníš? O adventu se nesmí klít! A neříkej ámen, když nevíš, co to znamená.

 

Upocená, žíznivá, čím dál hlouběji se vžívám do cítění těch midsomerských občanek (rezidentek), které se šťastně smějí, když se vražda vyvede. (Kdepak máme tělo? V obyváku a v kuchyni.) Také o tobě by se pak mohlo říkat: Miloval život. Byl to mizera, ale takový konec si nezasloužil. Zase by nějaký neholený policajt s dobrým srdcem (dcera či chlapeček ve vlastní péči) mohl všechny přesvědčit o oprávněnosti svých zvrhlých metod. Skromně by pak přiznával, že Elementy strachu se tam skrývaly.

 

Neboť moje vidění světa už neformuje bible s velkými písmeny, ale televize s velkým monitorem.

 

Uleví se mi pokaždé až po Vánocích, kdy všechny Madlenky, Markytky a Matějové odhopkají tu za humna, tu k oltáři, ale hlavně do filmového archivu, aby znovu uvolnili místo donekonečna reprízovanému Andělu na horách a Andělu na dovolené, tomuto zabetonovanému prokletí několika televizních stanic. V duchu vidím, jak si někdo někde v televizním sklepení mne seschlé ručičky a bezzubými ústy jásá: A je tam! Loni padesátkrát, letos zkusím rekord. Juch! Aspoň něco bude po Vánocích zase na svém místě. Však ten film je slavný brand. Říkali tuhle v televizi o něčem podobném.

 

To mi tedy hodně pomůže, když si čteš, že se dvacet žen svléklo na protest proti sexismu. Nevím, nevím, jestli neudělaly chybu, když chtěly předvést, že se od mužů ničím neliší. Říkáš, že některé v tom byly úspěšné? Já jsem úspěšná právě teď: poslední plech cukroví, a bez připálení. Budu tě následovat v intenzivním nicnedělání, konečně můžu taky ulevit oteklým nohám a sednout si k počítači.

 

Proč na mě z monitoru vyskakuje otázka, jestli poptávám pokrývače? Co je komu po tom? Ačkoli, takový statný pokrývač… Vyhledám své oblíbené stránky, potřebuji slušný kabát. A vida! Jsou tady nějaké e-shopy, které ještě neznám. Hmm, cizina. Zbožňujeme oblečení. Tak to by mě nenapadlo. Nesouvisí to s tím ženským protestem? Vzhledem k soudobému mišmaši tohle musel napsat chlap. Všechny popisy jsou tady naštěstí česky. Např. u širokého modrého flaušáku je upozornění: Držte se mimo dosah požáru. Nebo tady u svetru: Svetr má kapsičku na víčko. Je to dámy svetr. Pyžamo se skládá z vrcholu a kalhot. Límec přes konstrukci hlavy a rolovací krk. Celer posádky krku. Tyto boty nepoužívat! Polstrování 100% polyester.

 

Mašině to odpustíme, ta pobaví a o synonymech a o rozdílech mezi významově blízkými slovy nic neví (necítí). Ale proč významové odstíny necítí třeba ani překladatelé pracující pro televizi?  Jejich práce (jejich řemeslo) je krásná právě vzrušujícím hledáním výrazu. Je velký rozdíl mezi dívkou obyčejnou, a dívkou úplně normální. Co není normální (ale je obvyklé), je to, že lidé bez citu pro slovo jsou přijímáni ke studiu novinářství. Utahuje si ze mne překladatel komentáře, když sděluje, že firmy spolu rivalizují? Že se už v pravěku najdou důkazy farmaření?

 

Ono je to všechno způsobeno právě těmi neomezenými možnostmi. Tipuji, že každé maloměsto i malé město má dnes nejméně dva prozaiky a několik básníků. To by časem mohlo vést k výstavbě zvláštních čvrtí určených výhradně pro budoucí muzea slavných rodáků (kavárna, vířivka a sauna v každém, multikino zatím společné). Mé staré srdce krvácí, když poslouchám takovou čerstvou spisovatelku, jak se nám z rozhlasu vemlouvá, že, jak ona to vidí, její knihy stojí za přečtení proto, že popisují život, který je o tom, jak ta láska funguje. Ach jo. Babička četla celý život jen Bibli kralickou, nerozuměla světlu a motorům, ale znala všechno důležité, natožpak to, co potřebovala ke své práci. A vo tom to přece ve svý podstatě je!

 

Dost obrozeneckého rozhořčení, život na mě vyskakuje z počítače (už jenom) dál: jeden člověk zdobí (vycpává) svůj dům před každými Vánocemi tolika symboly nejkrásnějších svátků, že se v domě pomalu nedá přebývat. Sněhuláků mají jeho děti stovku, Santů na tři sta. Pán to zdůvodňuje tím, že si v dětství nemohl nic dopřát, nikdy nemohl Vánoce řádně oslavit, a proto jeho děti musí mít úplně jiné vzpomínky. Prosperita doby umožnila další absurdnost…

 

Zamrazí mě. Trauma z dětství. Poslyš, tatínku, vzpomínáš, jak těžce nesl náš Radeček, že nemá sourozence? Dodnes nám to připomíná!! Teď, prosím tě, neříkej Ámen. Ono stačí, že je tady video s rodinou, která má jednadvacet roztomilých dětí. Nám doma říkali, že Ámen znamená Staniž se. (Já se už ale také přikláním k prostému Enter.) Neboj se, už jsem vyklidněná, jako ty mluvky a ti mluvci v ranním televizním vysílání. Aspoň to tedy o sobě říkají.

 

Jdu se uložit, abych se ráno mohla aktualizovat a přivítat další jitro doby obžerné, a proto absurdní.


komentářů: 82         Komentáře (82)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stary kocour
84 2 Gg
Stary kocour * 24.01.2019, 00:03:04
Pána, který tohle napsal jsem jednou potkal jda z našeho Ústavu domů. A doma už seděla natěšená žena, která nelenila a zaběhla na autogramiádu a získala podpis do knížky i s věnováním.
A já celou dobu dumal, odkud toho pána znám a proč se kolem něj točí tolik lidi když nasedá do auta..
Smějící se

Gg
83
Gg 23.01.2019, 23:59:35
A taky >

Co jsem to proboha udělal?
Už více než dvacet let trávívám každý rok několik měsíců na Krétě. Proč zrovna na Krétě? Mohl bych říct, že kvůli mé zálibě v dějinách. Ve vrstvách jsou tam nakupeny lidské události za více než šest tisíciletí. Také bych mohl říct, že mě tam přivedla krása krajiny – hory, moře a pláže.

Ale hlavním důvodem, proč se pořád vracím, jsou lidé – Kréťané. Něco mě k nim přitahuje, k jejich způsobu života, líbí se mi jejich přístup k cizincům.

S Krétou jsem spojen od toho léta, kdy jsem se sám toulal po Evropě – čekal jsem, až mé ženě skončí studijní pobyt. Nic konkrétního jsem za lubem neměl, prostě jsem dělal to, co mi náhoda přinesla. Jel jsem na Krétu; chtěl jsem vidět slavné archeologické vykopávky v Knossu a omrknout studentský program na Krétské pravoslavné akademii. Byl jsem připravený, že se vydám mimo turistické trasy, a vypravil jsem se do vesničky na západě ostrova; byla to rybářská vesnice na konci silnice: Kolymbari.

Našel jsem si pokoj na noc a vstal jsem ještě před východem slunce, že si zaběhám. Už bylo horko, a tak jsem vyběhl jen v černých trenýrkách a teniskách. (Pro celou historku je podstatné, že už tehdy jsem měl bílé vlasy a vousy.) Běžel jsem kolem hlavní vesnické kavárny, před kterou se družili místní muži. Nebrali mě na vědomí. Překvapilo mě to. Ti muži byli nezvykle nevrlí, nepřátelští a nepřístupní.

Později jsem to vyprávěl svému domácímu, a ten mi řekl: „Kdepak, Kréťané se k cizincům chovají velmi přátelsky; je to dávná tradice: filoxenia. Ale v tomhle případě ti muži v kafenionu nevěděli, kam si vás mají zařadit. Když nic jiného, tak s bílými vlasy a vousy vypadáte jako kněz, jenže polonahého kněze v čemsi, co vypadá jako jeho spodní prádlo, v tuhle ranní hodinu ještě běhat vesnicí nikdy neviděli."

„Ach tak."

„Nic se nestalo. Stačí, když se budete usmívat, zamáváte jim, řecky jim popřejete pěkný den – kalimera. Uvidíte, že se budou hned tvářit přívětivě."

„Tak jo."

...

Zdroj:

http://www.listovani.cz/repertoar/ukazky-z-knih/item/co-jsem-to-proboha-udelal-3.html

Co sem to proboha udělal, dyť už je to 80tej kchoment... Překvapený
Dobře Ti tak, Stellí, spící spánkem nápaditých...
I did miss you, pá

Gg
82
Gg * 23.01.2019, 23:50:30
O všechno se rozděl. - Hraj fér. - Nikoho nebij. -Vracej věci tam, kde si je našel. - Uklízej po sobě. - Neber si nic, co ti nepatří. - Když někomu ublížíš, řekni promiň. - Před jídlem si umyj ruce. - Splachuj. - Teplé koláčky a studené mléko ti udělají dobře. - Žij vyrovnaně - trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a zpívej a tancuj a hraj si a pracuj. - Každý den odpoledne si zdřímni. - Když vyrazíš do světa, dávej pozor na auta, chytni někoho za ruku a drž se s ostatními pohromadě. ...

Gg
81
Gg 23.01.2019, 23:41:14
Tak na závjer dne, než se objeví pohádka jedna báseň, jsouc probuzen údery né kukaček, ale hromu, dávám vplen »

https://youtu.be/tPo3IW4rSk0


...jako návaznost k "Ach jo. Babička četla celý život jen Bibli kralickou, nerozuměla světlu a motorům, ale znala všechno důležité, natožpak to, co potřebovala ke své práci. A vo tom to přece ve svý podstatě je!

GN

80
Z. (neregistrovaný) 23.01.2019, 19:22:01
Minim ten, jak vola stastny otec do porodnice a pta se. jestli je to devce nebo kluk a oni, ze nevi, protoze to jeste nechytili. Úžasný

79
Gogo (neregistrovaný) 23.01.2019, 18:58:35
To máš na mysli ten jak začíná"To bylo tenkrát ale pořádně divoký mejdlo..."?
Nj, já chytil, šup na česnek, jen ty kostičky škrábaly v krku... S vyplazeným jazykem
Turek vysrknut(řeci dělaj kafe ináč, je jemňejší, lžička kafe do džezvy, zalejou studenou vodou, a šoupnou nad plameny. Po vzkypu a vypjeňení otstavjej na pár minut, a slejou vršek bez lógru...
Mi moc nechutná, dělám českou klasiku z espresa nebo na filtr, v turecku nic podobnýho taky neznaj), vajgl típnut, vočka na čárky, tak tedy brou, ani neska večer(letos poprvé)netopim, venku 11, ale druhej den krápe, v noci svítily blesky, zítra má bejt průtrž celý den, chudáčci chlupatí, to se ani nevycíkaj, v komnatách 20, z dopoledního polényjového zážehu, ó, já se mám, brou, broučci, mam z Vás radost Líbající Zamilovaný Ahoj

78 Jasno, mlha, jasno
Z. (neregistrovaný) 23.01.2019, 18:08:31
Jeste se nam to nepodarilo chytit je znamy vtip, (veta z toho vtipu, presne), pokud jste jedni z mala, kdo ho nezn.

77 Gogo:
Zuzana (neregistrovaný) 23.01.2019, 18:04:25
Co mám, gogo? Usmívající se Jeste jsi mel napsat, nepodarilo se nam to ditě chytit. ;)

Mne ty ale zajímaly ty věčně bajky o dvoupochlavnich. Už jsem to tu četla
tolikrát, že to vypadá na obsesí hermafroditama. Na to téma existuje dost
uměleckých děl, taky. Záměr je a byl ukázat rozpor mezi bigotnosti (nekterych) v am.
společnosti, která nechce akceptovat choulostivá témata.
Lidi možná akceptuji evoluci, ale už jim nedochází to,že příroda nedělá
experimenty naráz.
Netýká se nikoho osobního, ani drbů o tom či onom, jak tuším že zas nějaké se
obsurdni kecy se roznáší mezi blby, není to nic konkrétního. O Žádného
hermofrodita nemusí umělec znát, aby udělal z tohoto tématu art work.
Lidi nejsou výjimka z přírody.
Umělci jen chtějí říct, že to není morální poklesek. Je to protitlak vůči tlaku
blbů. To je celé.
Boj proti pokrytectví blbců.

Proto taky třeba konceptualisus je pro blbce (sry, nic osobniho na nikoho tady) makačka na bednu. Holt nedostanou do hlavičky ten 'message'.76
Gogo (neregistrovaný) 23.01.2019, 16:41:22
[74] ...\\\"Štastná to žena\\\" vece paní kněžna...{která znala jen ty dolů vysící} Překvapený Rozpačitý S vyplazeným jazykem
[75]...A kolik zajímavých detailů o Tobě tam bylo!...?
...i Ty Brute, tříikskovej hekerskej Je na prachy Ahoj
Du rači krmit, do volátka...
A nakojit to naše TO S vyplazeným jazykem
Pic bando, s Váma mi baví svjet Zamilovaný

75
xxx (neregistrovaný) 23.01.2019, 16:14:14
Astro, hledej! Já jsem nedávno dostala vztek a všechno jsem zlikvidovala. A kolik zajímavých detailů o době tam bylo!

Stella
74
Stella 23.01.2019, 16:12:13
Hoši, vy mě bavíte!
Jak je dobře člověku, když o technice nic neví a buď to vyleze, nebo to nevyleze.

Vzpomínky starců: mám na mysli vyprávění lidí, jež znám, a znám i pravdu o jejich příbězích. Ten rozdíl je neuvěřitelný! Drobný detail: o všechny chlapy, totálně nemožné, se ženský rvaly!
"Nevím, co na mě viděly..."

S rezervou už beru i povídání o nevděčných dětech.

Lucifer
73
Lucifer * 23.01.2019, 16:11:43
No jo, něco v tom smyslu jsi v tom vzkazu do Ostravy psal, tak se nezlob a furt mi tu nefňukej Mrkající

72
Gogo (neregistrovaný) 23.01.2019, 16:09:47
[66] Néé, frkod, aj fůl.
Thx, tů.
A je to venku.
4,19 kg, 49,1 cm, a je oboupohlavní, jak mu máme mámo říkat?
A máš to, protestantko Smějící se

71 Gogo
Z. (neregistrovaný) 23.01.2019, 16:06:11
Mrkající Smějící se

70
Gogo (neregistrovaný) 23.01.2019, 16:01:11
[63] Ta posedlost tim ctrl je ňáká nová epidemyje v kotlince?
Což nečetls fskas do vostravy?
Ukaž(dej tip, to není ftip) na MOBIL SMARTa, kerej to kchontról má ve výbavě!!!
Možná ho má Marta a její Elefterijádu řecká parta, ale můj Lenin, ani černá breberka, a dokonce ani Ajfík švestka spešl edišn, jej NEMÁ.
Andrst jů, tů?!!!
A editor!!!
Kde žijete?
Prostě budu kapčový fšechnogogo, a nebudu muset brát po připojení sem to líthijum(carbonicum, 50mg) S vyplazeným jazykem
Navíc jsem zblblej marečkovou prvotinou, bezmála čtvrtstoletí mladou >
War of the Worlds: Cyberspace and the High-tech Assault on Reality
(To aby zuska nedržkovala, že sme tu óté Úžasný )
MSF a karpes dijemi do toho 1.2., než to na nás zhůry sletí...
Fňuk, děti Mrkající

«     1    2  3  4  5  6   »