Waltrovka na vrtulích Pegasů

rubrika: Pel-mel


Tento příspěvek berte jako upoutávku, která má čistě přízemní charakter stručného střihu a neobsahuje žádné mé literární pokusy v podobě kulometných dávek slovních hříček, filosofických kotrmelců, patafyzických ochutnávek atp., s dvojitým Axel Paulsenem či odpíchnutým Rittbergerem popřípadě čtveritým Nelsonem, v občasném doprovodu duševního či duchovního harakiri (seppuku), jemuž se v odborných kruzích říká „plátkování mozku ostře nabroušeným samurajským mečem“. Bude krátký a pokusí se vás upoutat na nově vznikající obytnou čtvrť Waltrovka, která se nachází mezi Jinonicemi a Radlicemi na dohled Nových Butovic a Smíchova.

 

Lucifer


Rezidenční čtvrť Waltrovka vzniká v místech, kde stála továrna Walter Motors a.s. Podrobnější historii této továrny si můžete přečíst na stránkách Podnikatelská historie společnosti Walter. Kupříkladu se tam dočtete, že po druhé světové válce byl tento podnik, který se věnoval výrobě leteckých motorů, dnem prvního června 1946 znárodněn a desátého listopadu 1948 přejmenován na Závod Jana Švermy. Tento název Waltrovce ale dlouho nevydržel, jelikož soudruzi z jakéhosi mně neznámého popudu svého soudruha z něho odstranili a nahradili ho názvem Motorlet.

 

Když byla koncem října 1988 kousek nad Waltrovkou (toho času Motorletem) zprovozněna stanice metra na trase B, soudruzi si v návalu závěrečných křečí vzpomněli na Švermu a pojmenovali ji Švermova. Přejmenovat Motorlet zpět si už však netroufli. V tomto stavu jsem se s ní seznámil, když jsem téměř ve stejnou chvíli zapustil kořeny v Praze. V roce 1989 jsem se dozvěděl, že budu bydlet v nově se stavících Nových Butovicích, a tak jsem ten prostor začal sondovat s pomocí metrové trasy B, jež tehdy končila na stanici toho času nazvanou Dukelská. Ten čas poměrně rychle skončil a Dukelská se transformovala do Nových Butovic.

 

Objekty Waltrovky alias Motorletu už v dobách minulého režimu chátraly, a když jsem se s touto oblastí zahrnující blízké okolí seznámil, nabyl jsem dojmu, že se pohybuji v jakýchsi ruinách z počátku dvacátého století. Po pádu onoho chátrajícího režimu totalitního střihu chátrání Waltrovky i nadále pokračovalo a mezi Jinonicemi, v nichž začínala nová výstavba, a Radlicemi, zel dost velký prostor plný pustoty a zmaru.

 

Relativně nedávno prostor Waltrovky jako pták Fénix povstal z popela. O tomto zázračném budovatelském počinku jsem zde již několikrát referoval, kupříkladu Aviatica, První (Velká) a druhá (Malá) vánoční procházka a Směr baboletní Vyšehrad. Prostor plný pustoty a zmaru, jejž jsem pěšmo překonával s pocitem ztrouchnivělého pařezu, se začal měnit v elegantní pražskou čtvrť.

 

Svou nedělní procházku jsem opět zacílil tímto směrem, jelikož jsem se dozvěděl, že byla zprovozněna pěší lávka vedoucí kousek od stanice metra Jinonice dolů do rezidenční Waltrovky. Po té lávce jsem se rychle přesunul do míst, kde ještě nedávno díky výstavbě nebyl přístup. Poprvé jsem spatřil dokončené objekty: Mechanica 1; Mechanica 2 a Walter (nalevo je vidět kousek oné pěší lávky), což je jediný kompletně přebudovaný objekt továrny Walter, v němž se usídluje Centrum pohybové medicíny.

 

V Praze existuje mnoho pozoruhodných míst, jež si zaslouží neuniknout vašemu zájmu. Rezidenční čtvrť Waltrovka je tím nejnovějším. Nenajdete tam tak skvostné historické objekty, jako je třeba Pražský hrad či Vyšehrad (moje mystické poutní místo), přesto vám vřele doporučuji ji navštívit. Kromě jiného se zde vyskytuje ještě jedna zvláštnost. Dvě plastiky od Davida Černého: Speederman a tři Pegasové s vrtulí.

 


komentářů: 4         Komentáře (4)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Stella
4
Stella 06.11.2017, 22:02:58
2.
Viděl? V tom skle.

3.
Názvy: Byzanc, Konstantinopol,Cařihrad,Istanbul... Volgograd,
Caricyn... Kujbyšev, Samara.
Ale Praha!


Lucifer
3
Lucifer * 06.11.2017, 17:14:51
Stello, nápad s občasným přejmenováním je zajímavý. Třeba Volgograd byl přejmenován na Stalingrad, Petrohrad na Leningrad, a potom zase zpět. Zajímavé je, že něco takového neučinil Hitler. Žádné z německých měst se dočasně nejmenovalo Hitler-Stadt. Chemnitz byl přejmenován na Karl-Marx-Stadt, Karel Marx v tom ale prsty neměl. Úžasný

Lucifer
2
Lucifer * 06.11.2017, 16:22:40
Taky jsem si toho všiml. Postavička pod názvem centrum pohybové medicíny

http://jdem.cz/dkgqj5

ve skle. Někde jsem ji už viděl. Úžasný

Stella
1
Stella 06.11.2017, 16:11:51
Opět vlastivědné osvěžení. Ten do očí bijící rozdíl mezi tím, co bylo, a co je!
V Centru pohybové medicíny už přešlapují první zájemci...

Tak mě napadlo: co kdybychom tu zálibu v přejmenovávání přenesli i na sebe? Plnoletí by si zvolili jméno, které by mohli po 20 letech změnit,
po dalších 20 letech zas...

«     1     »