Slovo Neviditelného čerta


« strana 2 »

Babí léto padlých andělů


Z pohledu astronomického kalendáře se včera započal podzim, jenže ne ten skutečný. Po občasně se vyskytujícím mariánském létu, letos velmi horkém, nastává koncem září léto babí. S pocitem, že tentokrát nedorazí, jsem se smiřoval s myšlenkou, že se musím bez mezery adaptovat na podzim. Jenže dorazilo. Včera. A s maximálními denními teplotami kolem dvaceti stupňů Celsiových vydrží až někdy do konce příštího týdne. Pokud se nebudete potloukat po nocích, tak lehký téměř letní oděv by měl postačit. A všude kolem spousta malých pavoučků na pavučinových padáčcích.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Mléčná dráha


Narodil jsem se v Mléčné dráze. To je taková galaxie, kde jste se narodili všichni, kdo tohle čtete. Nepředpokládám, že to čte někdo z jiné galaxie, ale jeho přítomnost bych jistě přivítal.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Na svatého Jiří vylézají sněhuláci


Tohle je poslední čistě dubnový víkend. V neděli bude slavit svatý Jiří (jmeniny, ne narozeniny), přičemž jak známo vylézají hadi a štíři. Meteorologové se nám však snaží naznačit, že nad 600 metrů by mohli vylézat spíš sněhuláci. Někteří dokonce tvrdí, že se to protáhne až do příští neděle, kdy bude slavit svátek Práce (pracovní, ne narozeniny či jmeniny). To bude první víkend způli májový, a pokud to meteorologům vyjde, Karel Hynek Mácha se bude obracet ve svém sarkofágu.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Vánoční monstrance


Vánoce jsou nadohled, zdatný junák by k nim dohodil šutr, neméně zdatná junačka kabelku plnou všeobjímajících nezbytností ženského kalibru, a já jsem v úvodu prasince slíbil, že se zde budou odehrávat jen ty nepodivuhodnější věci – žádné populárně naučné či filosofické obohacování s pomocí sebe sama či jiných autorů atd. Když jsem to slíbil, tak mi nezbývá, než abych ten slib splnil – nejsem přece jenom tak nějaká neviditelná slibotechna. Abychom si však nalili čistého vína: Nejsem též perfekcionista, takže vám svoji slibotechnu zaručuji na sto procent pouze do Vánoc. Ten zbytek – no, uvidíme.

Dnes, patnáctého prosince roku 2015, přicházím s jednou lehounce aktualizovanou vánoční básničkou, kterou jsem napsal šestnáctého prosince roku 1998. Je to tak těžký kalibr obojetného pohlaví, že jsem se rozhodl vypustit ji s takovým předstihem, abych samotné Vánoce až tak úplně neznehodnotil. Mám k nim totiž docela dobrý vztah, stejně jaký jsem poměrně nedávno pocítil k olomouckým tvarůžkům. Vážně si na mou čest nedělám legraci. Díky polistopadovým návštěvám Francie jsem si velmi oblíbil tamní špičkové sýry, a k tomu samozřejmě tamní špičkové vína. Už jsem se z toho vyléčil. Kam se celá ta sýrová Francie hrabe na olomoucké tvarůžky, které se vyrábějí v Lošticích. Bez nich se někdy nedokážu dohrabat ani do postele.

Ještě před vypuštěním Vánoční monstrance tohle: Nezařadil jsem ji do Poetického koutku, jelikož si myslím, že má o kapku blíže olomouckým tvarůžkům. Taková rubrika tady není, pročež ji umisťuji do Slova Neviditelného čerta.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Třetí prosincová


Je to sice první prosincová, ale píši ji druhého prosince, jelikož prvního prosince jsem psal něco úplně jiného, a vyjde třetího prosince. Počty jsme si tedy objasnili a teď k věci.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


Demokracie


Pojednou jsem si uvědomil, že už dlouho tady nebylo ukápnuto do rubriky Slovo Neviditelného čerta. Toto nechutné opomenutí tak důležitého jádra, na němž zde stavím, jsem se rozhodl bleskurychle napravit, ovšem ne mými, ale slovy prokletého básníka Jeana Nicolase Arthura Rimbauda. Vzhledem k tomu, jak čím dál tím urputněji vnímám současné peripetie našeho blahosklonně demokratického světa, mohu zcela bezpodmínečně odpřisáhnout, že Rimbaudovo slovo níže uvedené je i mým slovem. Ještě níže uvedený hudební doprovod je takovou ranou z milosti.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 13         


Půlkulaté výročí narození Neviditelného čerta


S jednodenním předstihem přicházím s jedním velmi závažným oznámením. Ano, už je to tak. Neviditelný čert oslaví zítra, kdy to zde ještě bude viset stále na prvním místě, první půlkulatiny. Jak se to vše seběhlo či skoro spíš semlelo, jsem procítěně popisoval u příležitosti čtvrtých čertích narozenin. Opakovat se neubudu, nejsem kolovrátek, ačkoli juchání na adresu některých výročí se stále ještě nedokážu zbavit. I k tomu však jednoho dne bude muset dojít. Ten den pak budu každý rok slavit jako své finální výročí. Ad ultimum, ad absurdum, ad nihilum.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 13         


2015


Automaty pro radost

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 62         


Velká vánoční


V posledních dnech jsem si všiml, že každou chvíli někdo někomu přeje něco k Vánocům. Zpravidla něco hezkého, na výjimku potvrzující pravidlo jsem zatím nenarazil, a jak to tak zpoza buku pozoruji, tak se jí už asi nedočkám. Ne že bych po ní nějak lačnil, ale pravidlo, které nemá výjimku, působí poněkud podezřele. Čert to vem, nebudu se do toho montovat, takže pokažení vaší vánoční nálady ode mne nehrozí, ačkoli se tak mohlo v posledních dnech zdát. Moje vánoční přání naleznete na konci (nezapomeňte si na něho kliknout devil), předem bych pouze vysvětlil, proč jsem ten vánoční elaborát nazval Velká vánoční. Je to velmi jednoduché. Před Vánoci jsem napsal Malou předvánoční, takže mne nenapadlo nic jiného, než o Vánocích napsat Velkou vánoční. Věci jsou někdy opravdu velmi prosté.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 21         


Váš Pierrot


Rok 2014 se zvolna začíná naklápět ke svému konci. Na Staroměstském náměstí Matky stověžaté už víc jak týden poblikává vánoční stromeček. Spěcháme. Už abychom pomalu začali slavit Velikonoce. Někdy si připadám jako Pierrot. Jako takový prapodivný klaun, herec v neprostupné masce, písmák v neviditelném hávu své podstaty, usmívající se opička se slzičkami tekoucími nenápadně do cvičebního úboru na levné gumičce. Nový rok je ještě vlastně v nedohlednu, ale protože se snažím bořit všechny mýty, předkládám teď, a zrovna teď, jindy by už to nešlo, svoji čertí rekapitulaci.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


«   1    2    3  4  5  6   »