Archiv - Leden 2012


« strana 1 »

Věda a byrokracie

rubrika: Populárně naučný koutek


Jak spolu souvisí věda a byrokracie? Jak byrokracie ovlivňuje vědu? Může se byrokracie zrodit přímo na poli vědy? Tak na třetí otázku mám okamžitou odpověď, že na poli vědy ne, ale ve vědeckých institucích ano. Nejen tyto otázky mě napadly, když jsem si přečetl esej od biologa a filosofa Stanislava Komárka, která se jmenuje Biologie a byrokracie. Tato esej byla napsána v roce 1987, tedy ještě před pádem předchozího režimu, ale přijde mi nadčasová a na dnešní dobu velmi dobře napasovaná. Ač jsem se jako činitel takové instituce snažil v té úvaze najít nějakou mouchu, tak se mi to nepovedlo a s pocitem heretika musím konstatovat, že výsledky mého pozorování vedou k témuž. Cituji:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Zvuky ticha a brány jinam I

rubrika: Pel-mel


Po úvodním nástinu o chybách v matrix bych zde přetlumočil kapitolu, která se zabývá chybami, jimiž se otvírají okénka do jiných světů. Kapitola obsahuje několik tajemných příběhů a je doplněna úvahami o jejich interpretaci, z nichž některé čerpají poznatky ze současné kvantové fyziky, včetně kosmologie či teorie (super)strun. K poslednímu podotýkám, že zde s drobnými úpravami budou použity pouze formulace uvedené v tomto zdroji, na konci druhé či třetí části pak budou zařazeny odkazy s podobnou či příbuznou tématikou, v nichž se dají nalézt další zdroje, včetně mých názorů.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Nedělní sanitarium - Stupidní obtěžování

rubrika: Pel-mel


Počet stupidně teroristických útoků na mou osobu povážlivě narůstá. Abych to nějak dokumentoval, nastíním svůj 24hodinový provoz někdy v půlce právě končícího týdne

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Volání na Pygmaliona a Báseň pro surromantika

rubrika: Poetický koutek


Yorika


Celý článek »

komentářů: 7         


Dnes ještě nepůjdem spát

rubrika: Vinárna U Čerta


V imaginární hospodě

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


SETI a podivné ticho

rubrika: Astronomický koutek


U zrodu SETI, což je Search for Extraterrestrial Intelligence (Hledání mimozemské inteligence) stál Frank Drake. Jednoho chladného mlhavého rána v dubnu roku 1960 se jako mladý astronom tiše ujal řízení šestadvacetimetrové antény na americké Národní radioastronomické observatoři ve městě Green Bank v Západní Virginii a namířil ji na Slunci podobnou hvězdu τ Ceti a vzdálenou jedenáct světelných let. Naladil zařízení na 1420 MHz, usadil se a čekal.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Lesní

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Jak působí alkohol na mozkové buňky?

rubrika: Pel-mel


Dnešní kviz je věnován jistému druhu pitného režimu. Otázka však zní jinak než v názvu. Působení alkoholu na mozkové buňky přijde na řadu až v druhé fázi. Nejdříve si otestujte, jestli víte, co byste neměli pít při dehydrataci. Z následujících nápojů se k tomu nehodí pouze jeden. Tak hádejte:

a) Káva
b) Čaj
c) Alkohol
d) Mléko
e) Mořská voda
f) Voda z vodovodu

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 14         


Podzemní prameny

rubrika: Vinárna U Čerta


Ve vinárně U Čerta se dnes budou tiše popíjet podzemní prameny.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Buď spontánní

rubrika: Pel-mel


"Buď spontánní!" je bezkonkurenčně nejrozšířenějším paradoxem mezi všemi uzly, dilematy a pastmi, z nichž je utkána struktura lidské komunikace. Jde skutečně o ryzí paradox, splňující náležitá kriteria formální logiky.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Nedělní sanitarium

rubrika: Pel-mel


Od svého znovuzrození po pádu do kolejí metra jsem přečetl kvanta podivuhodných knížek, narazil na spoustu úžasných až téměř neuvěřitelných interpretací naší reality a ...

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 25         


Kdo je ten třetí člověk? Anděl strážný? II

rubrika: Pel-mel


V úvodním příspěvku k tomuto tématu jsem s pomocí podivuhodného zážitku polárního badatele sira Ernesta Henryho Shackletona nastínil, v jaké podobě se člověku, který se dostane do extrémního nebezpečí, může objevit zvláštní síla, která ho nutí přežít. Tou podobou je něco, čemu se díky T. S. Eliota začalo říkat "třetí člověk". K zjevení třetího člověka však dochází častěji a není omezeno na extrémní situace či průzkumné výpravy. Třetí člověk nás může navštívit i ve chvíli osobní krize a jako příklad uvedu, co o tom v předmluvě knížky od Johna Geigera píše kanadský spisovatel Vincent Lam, což doplním jedním dalším příběhem o setkání se třetím člověkem.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«     1    2  3   »