Populárně naučný koutek


« strana 3 »

Opravdu vesmírný teleskop Jamese Webba „rozbíjí“ kosmologii?


Vesmírný dalekohled Jamese Webba (zkratka JWST z anglického James Webb Space Telescope) vznikl v mezinárodní spolupráci NASA, Evropské kosmické agentury a Kanadské kosmické agentury. Dalekohled je pojmenován po Jamesi E. Webbovi, který byl v letech 1961–1968 administrátorem NASA a hrál důležitou roli v programu Apollo. Je navržen tak, aby poskytoval lepší rozlišení a citlivost v infračerveném spektru než Hubbleův dalekohled a zobrazoval objekty až 100krát slabší než nejslabší objekty detekovatelné Hubbleovým dalekohledem. Díky výsledkům z pozorování JWST se objevují názory, že současná kosmologie má trhliny. Tímto se zabývá článek na Live Science, z něhož dávám několik výňatků.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Nejvzácnější černá díra Mléčné dráhy se možná skrývá za 7 hvězdami, které by tam neměly být


Na Live Science jsem objevil čerstvý článek, který se týká černých děr, jimž se tady dost často věnuji. Tentokrát se však jedná o prý velmi zvláštní černou díru. V perexu se píše: „Sedm podivně se chovajících hvězd v hvězdokupě Omega Centauri v Mléčné dráze může být pod vlivem extrémně vzácného typu černé díry, naznačuje nový výzkum.“ Zajímavé. Podotýkám, že ona hvězdokupa se nachází zhruba 17 000 světelných let od Země. Následují výňatky z článku.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Největší světový reaktor na jadernou fúzi je konečně dokončen


Mám pro vás dobrou zprávu. Prototyp elektrárny na bázi termonukleární fúze bude v rámci projektu ITER spuštěn za patnáct let. Už je dokončen, ale některé nedostatky je třeba ještě doladit. Za patnáct nebo za třicet let bude spuštěno reklamní zařízení, na kterém se pracuje už více jak sedmdesát let. Obdivuhodné. Jak dlouho bude trvat, než se toho chopí nějaká firma a začne na tom principu budovat funkční elektrárny, nikdo netuší. Možná za 150 let. Třeba se toho velmi levného energetického zdroje dočkají naši pravnuci. Následují výňatky z patřičného článku na Live Science.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Lidé se stále vyvíjejí, ale možná ne tak, jak si myslíte


Na Popular Science jsem zaznamenal článek, který se zabývá evolucí současného člověka. Co má na ni vliv a kam se můře ubírat. Faktem je, že vývoj je poněkud nejasný. Ve hře je spousta faktorů. Současné lidstvo lze do značné míry považovat za jakýsi kulturní vrchol s početnými a inteligentními lidmi. Pokud ovšem pomineme některé oblasti, ve kterých žijí lidé téměř až na úrovni doby kamenné. Zdání však může klamat. Spousta lidí ve vyspělých zemích začíná působit jakousi mentální degenerací. Dalo by se říct, že se evolučně adaptují na současný konzumní způsob života. Kam to povede, netuším. Následují výňatky z toho článku. Svoji poznámku tentokrát nepřidám.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Úprava Schrödingerovy kočičí rovnice by mohla spojit Einsteinovu teorii relativity a kvantovou mechaniku


Ve fyzice dlouhodobě existuje jedna významná nesourodost. Nedaří se dostatečně skloubit teorii relativity a kvantovou mechaniku. Obě teorie přinesly poznatky, jež umožnily nejen lépe pochopit vesmír, ale nastartovaly úžasnou vědeckotechnickou revoluci. Kvantová fyzika sice používá některé výsledky teorie relativity, ale jsou tak nějak naroubované. Úplné sjednocení obou fyzikálních modelů se stále nedaří. Jedna skupina teoretických fyziků na italské University of Trieste přišla s myšlenkou, že bude zapotřebí udělat specifickou úpravu Schrödingerovy kočičí rovnice. Na Live Science jsem objevil článek, který se tím zaobírá. Následují výňatky z onoho článku.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Průlom v oblasti kvantového internetu


Na Live Science jsem se dočetl, že v rámci jedné studie byl použit specializovaný zdroj fotonů k přenosu, ukládání a načítání kvantových dat, což je hlavní součást přenosu kvantových dat. Jedná se o kvantový internet a ta data byla poprvé přenesena standardním optickým kabelem. Následuje téměř úplný výtažek z onoho článku.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Albert Einstein


Blíží se konec května. Máchova Máje. Venku je momentálně ošklivo, ale co taky chcete čekat od máje. Tento článek bude věnován Albertu Einsteinovi. Byl jsem inspirován jednou prezentací na Live Science, která se jmenuje 32 zábavných a náhodných faktů o Albertu Einsteinovi. Nejdříve napíšu pár informací o životě Alberta Einsteina, a potom přidám výňatky z článku na Live Science. Závěrečný komentář dávat nebudu.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Rychlost rotace černých děr odhalena v nové studii o roztáčení časoprostoru


V Populárně naučném koutku dnes bude řeč o černých dírách a špagetách. Máte pocit, že italské těstoviny a černé díry spolu nesouvisí? Kosmologové se na to však dívají s humorným nadhledem. Předkládám výňatek z článku na Live Science, který se týká černých děr, časoprostoru a „špaget“.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Nová teorie kvantové gravitace by mohla vysvětlit největší hádanku v kosmologii


Předkládám výtažek z článku na Live Science, v němž se píše o efektivnějším skloubení kvantové fyziky s Einsteinovou teorií gravitace (Obecnou teorií relativity). Obě fyzikální teorie, jejichž základy vznikly v první polovině minulého století, nebyly dodnes překonány, ačkoli snaha byla veliká. Problém je v tom, že stále se obě teorie nedají adekvátně propojit, aby vznikla jedna sourodá teorie. Komentář k tomu tentokrát dávat nebudu, jelikož svůj názor, představu a hypotézu jsem už tady několikrát prezentoval.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Po dvou letech ve vesmíru teleskop Jamese Webba prolomil kosmologii. Lze to napravit?


Na Live Science mě zaujal článek, který se týká prolomení dočasné kosmologické teorie. Vzhledem k tomu, se vesmír dle pozorování rozpíná neobvyklým způsobem, byly do kosmologie přidány dvě podivné formy: temná hmota a temná energie. Poslední měření pomocí teleskopu Jamese Webba však naznačují, že vše může být jinak. Článek je velmi dlouhý. V následujícím textu cituji pouze první třetinu. Zbytek si můžete přečíst v anglickém originálu kliknutím na název článku, viz Zdroj.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2    3    4  5  6  7 . . . . . . . . . .  41  42  43  44  45   »