Populárně naučný koutek


« strana 7 »

Evo-devo


Možná si myslíte, že v názvu jsem udělal chybu, že jsem vynechal háček nad „e“, takže to mělo znít Evo-děvo, a bezpochyby jste očekávali, že vám budu povídat, možná i v pohádkovém obalu, něco o děvě Evě. Háček však je v tom, že tam nechybí, jelikož se jedná o zkratku nového oboru evolučně vývojová biologie (evolutionary developmental biology). Takže pro někoho zase genetická nuda, ačkoli poslední Junk DNA měl bezpochyby svoje kouzlo v podobě pozoruhodně užitečného genetického harampádí. Ukázalo se, že základní genetický materiál DNA je pouze univerzální balíček softwaru použitelného pro vývoj jakéhokoli hardwaru. Specifická forma hardwaru je uložena v genetických spínačích.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Junk DNA (genetický „odpad“)


předchozí části genetického seriálu od Marka Hendersona bylo naznačeno, že naše genetická výbava je především základním kódem k výstavbě našeho hardwaru, že rozdíly mezi tzv. rasami, národy, etniky, kulturními okruhy atd. jsou založeny především na softwaru, který se do lidské duše začne zapisovat až poté, kdy genetický program výstavbu našeho hardwaru ukončí. Tohle je dle mého soudu nezpochybnitelné. Avšak náš genom neobsahuje jenom geny. Genů je v něm dokonce až neuvěřitelně malý počet. Ten obrovský zbytek, který byl původně považován za odpad našeho genomu, se nakonec ukázal podivuhodně užitečný. Jeho úloha je už dnes zčásti zřejmá, ale všemu ještě není konec. Tento junk DNA do jisté míry poupravuje závěry z předchozí části, avšak dle mého soudu ne zcela jednoznačně. V každém případě je to nový pohled na naši elementární genetickou výbavu a je na vás, jakým způsobem se s ním ztotožníte.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Rasa


Nadešel čas, abych se znovu vrátil ke genetickému tématu, jelikož je velmi podnětné a to, co jsem z níže zmíněného zdroje tady zatím dal, je pořád ještě skromnou dávkou. Po předchozím Souboji pohlaví vás nyní obšťastním záležitostí, jež se v souvislosti se současným problémem islámu jeví velmi aktuální. Jedná se nejen o rasovou, ale o všeobecnou – kulturní, etnickou, náboženskou atd. – otázku. A samozřejmě též o to, jakou roli v tom hraje genetika.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 16         


Fénix


V mytologiích mnoha národů se vyskytuje bájný pták Fénix. Jednou za 500 nebo více let pocítí, že zestárnul a musí umřít. Učiní tak majestátním způsobem, jenž připomíná indickou představu o koloběhu zrození a smrti (samsára), koloběhu reinkarnací, z něhož se lze dostat pouze definitivním odejitím do nirvány. Fénix si na sklonku svého aktuálního života postaví hnízdo z vonných trav a spálí se v něm na popel, aby se z onoho popela znovu zrodil. Vědcům se nedávno podařilo vzkřísit retrovirus, jenž se do naší genetické informace nastěhoval asi před 4 miliony lety. Fénix je jméno, které vzkříšenému retroviru dali.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Souboj pohlaví


Započal se nový rok, Silvestr se domlátil, já jsem se dopovídal, a tak je třeba vrátit se znovu k velmi vážným, nejlépe pak k populárně naučným tématům. Naposledy jsem tady z genetické knížky Marka Hendersona upustil náznak, že muži už to mají takřka na kahánku. No, možná ano, ale jejich geny vedou litý boj s geny ženskými, takže se jistě ještě máme na co těšit. Samozřejmě my muži. Ženy v tom souboji, i když mají ve svém pohlavním chromozomu jednu nožku navíc, jsou pod těžkou mužskou kanonádou. (Tedy jejich genů; jinak to, my chlapi, s ženskýma jistě myslíme velmi dobře.)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 14         


Konec mužů?


předchozím příspěvku v Populárně naučném koutku se objevil pro muže velmi zneklidňující náznak, že jsou určeni k definitnímu odstřelu. K naprosté anihilaci. A jak se z jistých zdrojů ukazuje, nemusí to trvat až tak dlouho – od oka pouhých 125 tisíc let. Kam se to hrabe na 300 milionů let, během nichž ten anihilační proces samčího chromozomu Y probíhá. Anebo je to ještě jinak? Pojďme se na to podívat do genetického „breviáře“ Marka Hendersona – a neházejme flintu do žita, šance na přežití tady ještě jsou.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 21         


Muži jsou geneticky modifikované ženy


Milí mužové, pojďme si konečně vyložit karty na stůl či napít se ze soudku pravého vína, které by klidně mohlo být amontilladského typu. Vědecky bylo dokázáno, že muži jsou geneticky modifikované ženy, čemuž vděčí samotářskému a zdegenerovanému chromozomu. Doteď jsem o tom nebyl zpraven, ačkoli populárně naučnými knížkami brouzdám už nějaký ten rok jako pirát na rozbouřeném moři. Konečně mi to docvaklo, když jsem si přečetl sedmadvacátou a osmadvacátou kapitolku z Hendersonova genetického breviáře. Konečně? No, ve skutečnosti až tak úplně ne. Podvědomě jsem to tušil již ve velmi raném dětském věku, když jsem vynaložil nezměrné úsilí, aby ze mne dvě ženy, z nichž jedna byla přímo mojí mámou, neservaly sukničku. Kdyby se tohohle zavčasu dopídil Alexandr Veliký, zabalil by svoje vojevůdcovská fidlátka, pořídil si sukničku a třetí Dareios, jenž byl natolik hloupý, že by se něčeho takového nedopídil ani náhodou, by se i nadále mohl věnovat svým perským dobyvačným radovánkám.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


«   1  2  3  4  5  6    7    8   »