Vesmírná upoutávka

rubrika: Populárně naučný koutek


Při vkládání včerejšího filosofického pojednání o vědě (Věda, změny paradigmat a Occamova břitva) jsem si uvědomil, že Populárně naučný koutek už nějakou dobu odumírá na úbytě. Naposledy byl doplněn někdy ve druhé polovině loňského října článkem Podíl obezity na vzniku rakoviny. Včera jsem po delší přestávce navštívil své oblíbené knihkupectví na Academia na Václavském náměstí a do oka mi padla knížka Johna D. Barrowa Kniha vesmírů, která je takovým průvodcem všemi možnými i nemožnými modely vesmíru, počínaje Aristotelovým sférickým vesmírem a konče postmoderními vesmíry, včetně těch naprosto splašených. John D. Barrow je uznávaný vědec a popularizátor vědy, který působí jako profesor matematických věd na univerzitě v Cambridgi a výňatky z jeho populárně naučných publikací se zde již objevily několikrát, namátkou Konečné vysvětlení (?) či Vítejte v hotelu Nekonečno. V blízké době obohatím Populárně naučný koutek výňatky z Knihy vesmírů. Dnes vás jako takovou vlaštovkou onoho obohacení obohatím některými perličkami a citacemi napříč celou knížkou.   

 

Lucifer


Co je to vesmír? Kde se vzal? Kam směřuje? Otázky znějí jednoduše, ale patří k těm nejhlubším, které kdy byly položeny. Na otázku, co rozumíme pod pojmem „vesmír“, existuje mnoho odpovědí – závisejí na stupni našich znalostí. Je to vše, co můžeme vidět kolem nás s přídavkem prostoru mezi tím? Nebo je to vše, co fyzicky existuje?

 

Když začneme sestavovat seznam všech věcí, které chceme do tohoto „vše, co existuje“ zahrnout, narazíme na „něco“, čemu fyzici říkají „přírodní zákony“, či na další těžko postižitelné věci, jako je prostor a čas. Třebaže se jich nemůžeme dotknout, cítíme jejich účinky, jsou velmi důležité a v nějakém smyslu existují, a proto je také raději zařadíme do svého seznamu. A co například budoucnost a minulost? Zaměřit se jen na to, co existuje teď, se zdá trochu diskriminující. A pokud budeme pokládat za součást vesmíru vše, co kdy existovalo, proč nezahrnout stejně tak i minulost? Tím dospíváme k definici, že vesmír je vše, co kdy existovalo, existuje a bude existovat. Chceme-li být skutečně pedantičtí, můžeme přijmout ještě širší koncepci vesmíru a říct, že do něj patří i vše, co by existovat mohlo – a nakonec snad i to, co existovat nemůže.

 

To byl výňatek z podkapitoly první kapitoly knížky Vesmíry jsou podivná věc, a teď už jenom pro pobavení drobné postřehy a citace:

 

V roce 1931 navštívil Einstein ve Spojených státech premiéru němého filmu Světla velkoměsta spolu s jeho hvězdou Charliem Chaplinem. Oběma mužům se dostalo od publika bouřlivých ovací a Chaplin údajně tehdy Einsteinovi řekl: „Mně tleskají, protože mi všichni rozumějí, a vám tleskají proto, že vám nerozumí nikdo.“

 

Expert je člověk, který se na cestě k velkému klamu vyhýbá drobným omylům. – Benjamin Stolberg (americký novinář)

 

Nechápu, jak můžete pracovat ve fyzice a zároveň psát poezii. Ve vědě se snažíte říct něco, co nikdo předtím nevěděl, tak, aby tomu všichni porozuměli. V poezii musíte říkat něco, co každý ví, takovými slovy, aby tomu nerozuměl nikdo. - Paul Adrien Maurice Dirac (britský teoretický fyzik, který se zabýval kvantovou teorií, obecnou teorií relativity a kosmologií)

 

Jednou jsem potkala filosofa Richarda Rortyho, viditelně velmi rozrušeného, v Davidsonově potravinářském centru. Pošeptal mi, že právě viděl Gödela v oddělení mraženého zboží. - Rebecca Goldsteinová (americká spisovatelka a filosofka)

 

Víte, Watsone, existují jisté stromy, které se prapodivně rozkošatí, když dosáhnou určité výšky. – Arthur Conan Doyle

 

… občas jsem někde musel vyměnit žárovku nebo naladit tranzistorové rádio, a tak jsem nasbíral slušné znalosti o věcech souvisejících s elektřinou. Jsou ale neúplné. Bůh ví, že pořád nemůžu pochopit, proč se na elektrické kytaře nedá uvařit vejce. – Keith Waterhouse (britský spisovatel a tvůrce řady televizních seriálů)

 

Jsem kočka, která chodí všude sama, a všechna místa mi připadají stejná. – Rudyard Kipling, Pohádky

 

Dvě věci se mi doufám vyjasní, až umřu a přijdu do nebe. Tou jednou je kvantová elektrodynamika, druhou turbulentní pohyb tekutin. Pokud jde o tu první, jsem docela optimista. – Horace Lamb (britský matematik)

 

Zkoušející: Co je to elektřina?

Kandidát: Pane, určitě jsem se to učil a věděl jsem to – ale zapomněl jsem to.

Zkoušející: To je ale smůla. Jen dva lidé věděli, co je elektřina – autor přírody a vy. A teď to jeden z vás zapomněl.

- Oxford University Natural Science viva, c.189030

 

Chcete-li připravit jablečný nákyp opravdu od základu, musíte nejdříve stvořit vesmír. – Carl Sagan (americký astronom)

 

Filosofie často začne něčím tak jednoduchým, že se zdá až zbytečné o tom mluvit, a skončí něčím tak paradoxním, že tomu nikdo nevěří. – Bertrand Russell (britský matematik, filosof a spisovatel)

 

Imaginární vesmíry jsou mnohem zajímavější než ten hloupě udělaný „reálný“. – Godfrey Harold Hardy (britský matematik)

 

Když máte možnost odbočit, udělejte to! – Yogi Berra (známý americký baseballista)

 

Teologický světový názor je představa, že svět a vše v něm má dobrý a nezpochybnitelný smysl … Důsledkem skutečnosti, že naše pozemská existence sama o sobě má pochybný smysl, je, že jde jen o prostředek k dosažení jiné existence. Myšlenka, že vše ve světě má svůj smysl, je analogická principu, že vše má svou příčinu, na němž spočívá veškerá přírodověda. – Kurt Gödel (americký matematik rakouského původu)

 

Existuje teorie, podle které vesmír okamžitě zmizí, jakmile někdo objeví, k čemu je a proč je tu, a bude nahrazen něčím jiným, mnohem bizarnějším a nevysvětlitelnějším. Pak je tu ještě jiná teorie, podle které k tomu už došlo. – Douglas Adams (anglický spisovatel a dramatik)

 

Teorie, samé teorie, myriády a myriády různých teorií kolem mě vířily jako listí ve větru, jako spousty papíru z papírny, jejíž skladiště pobořila bouře, jako prachová mračna. Lapaje po dechu v tomto obrovském vířícím suchu jsem málem zapomněl, že v každém smítku je několik zárodečných buněk organické pravdy, většina z nich vyschlá a mrtvá, některé však, přece jen živoucí a schopné plodit, jsou důležité. – Olaf Stapledon (britský filosof a autor sci-fi)

 

Číslo, které jste vytočil, je imaginární. Otočte prosím svůj telefon o devadesát stupňů a vytočte znovu. – Odpověď imaginárního telefonu

 

Zdroj: John D. Barrow, Kniha vesmírů


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

6 12ti-rozměrný svět
mefi (neregistrovaný) * 16.01.2014, 09:37:53
.
Uvažovali jste někdy o tom, že osy světa mohou být trojjediné a přitom rekurzivní?

Chcete trochu matematiky?

A co třeba funkce

0 / x

Když zavedeme axiom 0/0 = 0 pak vyplývá z tvrzení, že naše obrazy světa musí být spojité (viz. pojem hladká křivka tříd C, C1, C2, …, Cn).

Pokud se chcete dozvědět více, zeptejte se Petra K.

A že svět je dvanáctistěn? Sám nevím. Snad až budou k dispozici všechny články o rozborech fluktuací reliktního záření, pak budeme vědět možná o slepičí krok více…

Více viz. korespondence bobánka s Petr K.

p.s.: Že by univerzum jako nadmnožina (rekurzivně časová), tak nějak mi fantazie napovídá cosi o domečku 22!;22, spojených kvantový vykřičníkem (v C operátor negace, pro nás například metriky) a středníkem.

p.s.s. Zdá se Vám výše uvedené jako blábol? Vždyť Vás také nikdo nenutí k tomu, aby jste začali používat Vaší mysl rozumně, tedy alespoň tu Vaši vlastní), neboť vždyť žijeme v reálném kapitalismu. Konkurence vyčerpává nejen naše přírodní zdroje, a spolupráce je stále v nedohlednu

Mrkající

Lucifer
5
Lucifer * 13.01.2014, 23:38:28
Mě nejvíc rozesmála představa rozrušeného filosofa, když spatřil Gödela v oddělení mraženého zboží. Něčeho takového se dočkat od věhlasného matematika musí být pro filosofy velmi silné kafe. Úžasný

Lucifer
4
Lucifer * 13.01.2014, 23:22:27
Teď mě ale jeden napadl. Asi ho tady po půlnoci vypustím. S vyplazeným jazykem

Lucifer
3
Lucifer * 13.01.2014, 23:21:20
Hmmm, Starý kocoure, tak to závidím, já žádného neznám... Mrkající

Teprve teď jsem objevil nedoklep v předposledním citátu, už tam je listí.

2 Díky Luciferovi a J.D.B.
St. Kocour (neregistrovaný) 13.01.2014, 22:30:24
Díky Luciferovi jsem se dneska opravdu dobře pobavil. Sbírka citátů je to přenáramná.
Nedělám to téměř nikdy, ale já si je dokonce uložil(!) na HD.
Třeba takový popis poetického fyzika - jako bych nějakého znal...
Mrkající

1 Pratchet
Starý kocour (neregistrovaný) 13.01.2014, 14:32:00
Zaujala mě poslední věta. Přemýšlím, proč bych měl otočit telefon o 90°(a kolem které osy, prosím?), když slovíčko imaginace neznamená jen číslo z reálné osy neviditelné. Imaginace je dost široký pojem. Zrovna tak jako virtuální, fantomový, myšlený...

Průnik dvourozměrného světa do světa jednorozměrného. Trojrozměrného do dvojrozměrného atd.
N+1 Mrkající

«     1     »