V první části věnované horkému vesmíru byla představena zajímavá část životního příběhu amerického fyzika ukrajinského původu George Gamova, jenž stál u zrodu fyziky vesmíru v embryonálním stavu krátce po velkém třesku a zároveň u počátku skonu modelů stacionárních vesmírů. Druhá část je věnována tomu, s čím Gamow a jeho studenti přišli a jaký další vývoj pohledu na náš vesmír tím zažehli.
Lucifer
21.03.2014, 00:41:21 Publikoval Luciferkomentářů: 14
Svrbělo mě to už po celém těle, a tak jsem se rozhodl, že nakouknu do nejspodnějšího sklepního šuplíku, jestli je můj odvěký kamarád Rouper de Clotrimazol stále ještě na živu, a pokud ano, zda je ještě při smyslech. Naživu byl, ale jeho smysly byly hodně chabé. Roupera s tak ochabenými smysly jsem snad ještě nikdy neviděl. Tedy jednou ano, ale to bylo krátce potom, když jsem ho přivedl na svět. Ani jsem se přitom nedivil, jelikož jsem při jeho porodu měl také silně ochabené smysly i nesmysly…
20.03.2014, 00:00:13 Publikoval Luciferkomentářů: 22
Obraz stacionárního vesmíru získal ve Velké Británii takovou publicitu, že se o jeho rivaly veřejnost příliš nezajímala. Přitom po roce 1948 rostl zájem vědců o model s velkým třeskem, především o to, co se mohlo ve vesmíru dít v dobách, kdy byl mnohem hustší a teplejší než dnes. Pionýrské kroky v úvahách o fyzice vesmíru v embryonálním stavu udělal už Lemaître, ale byl to především sovětský emigrant původem z Ukrajiny George Gamow se svými studenty, kdo razil tu nejužitečnější a nejsprávnější cestu zkoumání vesmírné minulosti.
19.03.2014, 00:00:25 Publikoval Luciferkomentářů: 3
K dnešnímu tématu mě přivedla kniha o kasematech a katakombách, o tajemném podzemí. V té souvislosti jsem si vzpomněla na slovo jamníci. Tušila jsem, že se tak kdysi říkalo dobyvatelům rud, ale už jsem si nebyla jistá. V žádném z dostupných výkladových slovníků, ani v etymologickém, jsem toto slovo nenašla. Na internetu se slovo jamník objevovalo nejprve pouze v souvislosti s jezevčíky. Ale brzy jsem zjistila, že zdaleka nejsem sama, komu se toto pojmenování zalíbilo, a že o jamnících – jemnících, rudnících, ministeriálech, zlatnících - psali už mnozí a psali o nich dobře. Doporučuji vyhledat např. povídání o bekyních a jim podobných zastáncích svérázného sympatického uctívání Boha. Obřady se konaly v jamách (zemljankách) a v jeskyních.
Ale teď se chvíli budu tvářit vážně.
Stella
18.03.2014, 00:00:09 Publikoval Luciferkomentářů: 28
Po Gödelově rotujícím vesmíru, jenž sice nereprezentoval náš skutečný vesmír, ale přesto přinesl zajímavé podněty, jež byly zúročeny v moderních modelech vesmíru, se dostáváme do období těsně po skončení druhé světové války. Tehdy se kupodivu zrodil ještě konzervativnější model vesmíru, než byly ty statické, jenž dostal název stacionární vesmír. V padesátých letech minulého století se teorie stacionárního vesmíru pokládala za vážného soupeře kosmologií s „velkým třeskem“ (Big Bang), jak je posměšně v rozhlasovém pořadu o vesmíru z pohledu astronomie na třetím programu BBC nazval britský astronom Fred Hoyle v roce 1949. Hoyle byl vášnivým zastáncem stacionárního vesmíru, na jehož vývoji se podílel spolu s dalšími dvěma slavnými postavami moderní kosmologie rakouského původu, Hermannem Bondim a Thomasem Goldem, s nimiž se sešel v Cambridgi. Na druhé straně barikády se objevil významný americký fyzik ukrajinského původu George Gamow. Jak jistě víte, tento souboj nakonec na celé čáře vyhrál Big Bang, Fred Hoyle se s tím však až do své smrti nesmířil.
17.03.2014, 00:00:43 Publikoval Luciferkomentářů: 20
(Nevyžehleného prádla)
15.03.2014, 00:00:08 Publikoval Luciferkomentářů: 15
Původní titulek zněl Bezmoc bezmocných. Přesně charakterizoval téma. Ale pak jsem zjistila, že takový název, téměř havlovský, už použil někdo jiný. Představitel strany, která zdůrazňuje sociální aspekt. Z objektivních příčin na realizaci cílů ještě neměli čas… Než se té partaji podaří splnit všechno slibované, zastavím se u tématu, které bolí nás všechny. Je to vztah k lidem, kteří se nemohou bránit. Často vůbec nikomu a vůbec ničemu.
14.03.2014, 00:00:14 Publikoval Luciferkomentářů: 39
Jak jste jistě zaznamenali, včera ve velmi požehnaném věku odešla snad nejvýznamnější česká filmová režisérka Věra Chytilová. Žádnou tryznu, rekapitulaci její tvorby atd. ode mne nečekejte, je toho plný internet. Seznam filmů, které režírovala, najdete na Wikipedii, když si kliknete na její výše uvedené jméno. Mnohé z nich jsem viděl, za jeden z nejzajímavějších považuji kupříkladu Kopytem sem, kopytem tam, mimo jiné také proto, že se mezi hlavními aktéry vyskytují herci divadla Sklep. Nejspíš mě ale přebijete třeba Sedmikráskami nebo ještě něčím jiným. Já však dnes přicházím s Vlčí boudou, filmem, který mě už kdysi dávno velmi zaujal a který jsem si nedávno stáhl a až do této chvíle nejméně třikrát shlédl. Jak jsem včera zjistil, tak se nalézá i na YouTube, ovšem v anglickém podání, jež je však omezeno pouze na titulky. Fascinující je, že se tam objevil čtyři dny před odchodem Věry Chytilové.
13.03.2014, 00:00:17 Publikoval Luciferkomentářů: 7
Z Barrowovy obsáhlé galerie vesmírných modelů jsme tady naposledy měli Schrödingerův vesmír. Dnes se podíváme na to, co v jakémsi neobvyklém úletu vymyslel jistý Kurt Gödel, když se mu zadařilo seznámit se se samotným Einsteinem. Jeho vesmír, k němuž takto nečekaně dospěl, nabízí něco jako cestování v čase. Na první pohled se zdá, že v jeho vesmíru se můžete vydat do své minulosti, abyste v ní něco nepěkného změnili, popřípadě se v těžce depresivním stavu zastřelili, jelikož jste došli k závěru, že tady nemáte co dělat. Jenže, jak uvidíte, ta cesta do minulosti je prakticky téměř neuskutečnitelná. Pokud by se vám to přece jenom povedlo, tak narazíte na jeden zásadní problém: můžete se snažit sebevíce, ale minulost nezměníte, ani když se pokusíte sebe sama jako dítě zastřelit.
12.03.2014, 00:00:38 Publikoval Luciferkomentářů: 11
Po předchozím nedělním výšlapu na jedno z mých nejmystičtějších míst v Praze, jež se nazývá Vyšehrad (Jak jsem pod Vyšehradem potkal medvěda), jsem uplynulou neděli vykonal výšlap na Petřín. Petřín je místo, které na mě sice až tak mysticky nepůsobí, ale rád se tam procházím. A leccos tam nacházím, někdy i sám sebe.
11.03.2014, 00:02:17 Publikoval Luciferkomentářů: 5