Archiv - Prosinec 2016


« strana 1 »

Silvestrovská a novoroční v jednom balení

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


Nastává poslední den roku 2016, jenž bude okamžitě následován prvním dnem roku 2017. Je to takový konec něčeho a začátek něčeho jakoby jiného v jednom balení, což ani jinak býti nemůže. Jak jsem ve Vědomé autosugesci předznamenal, tenhle příspěvek na rozhraní obou aktuálních let bude úplně praštěný. Pokud si chcete zachovat jakous takous soudnost a přiměřeně příjemné duševní rozpoložení na hraně rozdělení obou výše zmíněných kalendářních let, radši ten zbytek už nečtěte. Přijměte pouze mé blahopřání k zdárnému ukončení roku 2016 a přání k ještě zdárnějšímu vykročení do roku 2017. Nenapravitelný zbytek nechť se odebere o patro níže.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 15         


Vědomá autosugesce

rubrika: Pel-mel


Přicházím s posledním nejen mým letošním příspěvkem na Neviditelném čertovi. Proč posledním? Vysvětlím na konci. Jak naznačuje titulek, bude se týkat autosugesce, především vědomé. Někdy před Vánocemi se mi v prodejně knihkupectví Kosmas nacházející se v butovické Galerii, v níž se nenabízejí k zhlédnutí umělecké předměty, ale spotřební statky ke koupi, dostala do rukou knížka Vědomá autosugesce, jejímž autorem je uveden Émile Coué. Dalo by se však říci, že se jedná o jakýsi výběr z jeho publikací na toto téma předznamenaný dvěma předmluvami a završený několika dodatky včetně citací z dopisů jeho následovnic. (Ano, jeho prvními následníky byly ženy.) Nejdříve předkládám mnou stylisticky lehce přepracovaný výběr z první předmluvy od jistého Archibalda S. Van Ordena, načež ocituji úvodní pasáž z vlastního Couéova spisku o vědomé autosugesci. Následovat pak budou moje závěrečné poznámky.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 12         


První (Velká) a druhá (Malá) vánoční procházka

rubrika: Povídání


Po dlouhé odmlce se opět vracím ke svému Neviditelnému čertovi, abych na něm zase něco jurodivého napsal. To psaníčko bude relativně stručné. V zásobě mám několikadílné myšlenky, ale vyklopit je všechny do klábosnice na jeden povel, to po mně chtíti není možné. Takže jednoduše. Oba dva svátky vánoční jsem strávil procházkami. První byla zčásti prvoplánová a časově náročná čili Velká, druhá naprosto neplánovaná, časově nepoměrně kratší čili Malá, ale obsahově možná ještě větší.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Přijde mu odpověď

rubrika: Poetický koutek


O letošních Vánocích trochu jinak… Podstatné věci života a obavy o život samotný, zmatek, bezradnost i chaos vystřídané nadějí, podzemní, trvalou, uschovanou v pekle, a přece toužící po ráji. Ač je ta naděje prchavá a uspávající jako rajský plyn v operačním sále našich životů. Přijde nám odpověď – v následujících dnech jedna z možných. Neupusťme ji.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 7         


O zápasu s andělem

rubrika: Poetický koutek


S pomocí Jana Skácela a Vladimíra Merty z jakýchsi už asi dávných časů. Nebo ještě ne?

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Zmanipulovaný systém odměňování v lidském mozku

rubrika: Populárně naučný koutek


Přicházím s posledním letošním pondělním vizionářským rozjímáním. V předchozím s názvem Internetová manipulace a kyberzločin jsem naznačil, že s pomocí nejnovějšího Spitzerova Zdroje rozeberu příčinu toho, proč lidé na internetových sítích o sobě dobrovolně vydávají všechny možné informace. Důvod je prostý. Systém odměňování v jejich mozku se nedokázal adaptovat na novodobý způsob, jak být zneužíván ku prospěchu ziskuchtivých manipulantů. K této problematice se jistě ještě vrátím napřesrok; po zbytek tohoto roku se však zde budu věnovat nejspíš zcela jiným věcem. Jakým? Uvidíme.devil

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Ani k donošení, ani k uhlídání to není (Samochodci víry)

rubrika: Pel-mel


V saském pohraničí se některé oblasti přímo prohlašují za Vánoční zemi. V tomto kraji se totiž odjakživa vyráběly dřevěné hračky a hlavně tzv. vánoční pyramidy. Kult křesťanských Vánoc právě tady posilovali i četní potomci protestantských Čechů a Moravanů, pobělohorských emigrantů. Síla víry je přiměla opustit zemi v době, kdy odchod do světa pro většinu z nich znamenal opuštění domova navždy. Pro víru se vzdávali majetku, někteří zde kvůli spáse duše zanechali i velmi bohaté statky, jež zveleboval jejich rod po staletí. Víra byla nad vším ostatním. (Herrnhut)

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 4         


Mea culpa

rubrika: Poetický koutek


(Malá půlprosincová)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Internetová manipulace a kyberzločin

rubrika: Pel-mel


Moderní technologie, obzvláště pak ty digitální, jsou bezpochyby úžasnými nástroji k uspokojení nejrůznějších lidských potřeb. Kupříkladu internet nám umožňuje navazovat přátelství s lidmi po celém světě, aniž bychom se museli vzdálit ze svého pokoje, a je též neutuchajícím zdrojem všemožných informací na okamžitý dosah našeho monitoru. Téměř jakýkoli vynález však v sobě z lidské podstaty skrývá i možnosti, někdy i neutuchající, jak ho zneužít ve svůj prospěch na úkor jiných. Pokud nám tato možnost dává jakoukoli moc manipulovat některými lidmi, je to výzva pro mnohé natolik lákavá, že odolat jí je téměř nemožné. Až do převratné vědeckotechnické revoluce ve druhé polovině minulého století tento přirozený lidský trend vždy nakonec vedl k jakémusi evolučnímu zohlednění prospěchu všech zúčastněných. Vždy bylo dost času, aby se člověk na nové možnosti adaptoval. V současné době je však toho času příliš málo a geneticky zakotvené reakce se adaptovat nestíhají. Dochází tak neuvěřitelným absurditám, kdy lidé s pomocí nahromaděných zkušeností předchozích generací dokáží ze sebe udělat naprosté idioty. Všichni, i na ty manipulanty nakonec dojde.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 13         


«     1    2   »