Archiv - Září 2022


« strana 1 »

Fyzik o jazyce (Brian Greene)

rubrika: Populárně naučný koutek


Lidské dějiny jsou prý neodmyslitelně spjaty s pomluvami. Kdo, s kým, proti komu, hrr na ně! Klepy a pomluvy tvoří až 60% běžné mezilidské komunikace. Jak a proč vznikl jazyk, to je otázka, na niž se přetěžko hledá odpověď. Bertrand Russsel napsal: „Pes vám nedokáže převyprávět svůj životopis. I kdyby štěkal sebevýmluvněji, nedokáže vám sdělit, že jeho rodiče byli chudí, ale poctiví.“ Na rozdíl od psího je totiž lidský jazyk otevřený a má nekonečné možnosti kombinování fonémů k vyjádření nekonečna myšlenek. Potřeba vyprávět příběh jako sdílenou zkušenost je údajně vlastní úplně všem lidem.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 6         


Výběr z populárně naučného koutku na portálu MSN

rubrika: Populárně naučný koutek


Pro začátek posledního zářijového týdne jsem připravil výňatky ze čtyř článků, které mě v posledních dnech zaujaly na MSN.com (Dotyk.cz). Originál najdete, když si kliknete na název článku, který je tučným písmem uveden před každým z výňatků. Autory článků od prvního po čtvrtý jsou: Tereza Malá, Lenka Samuely, Elena Velímská a Jarouš  M Komořanský. Moje poznámky jsou proloženým písmem.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


Baboletní expresionistická

rubrika: Poetický koutek


Delirium tremens

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Pestrý svět

rubrika: Pel-mel


Divím se Luciferovi, že z jedné každé své cesty do zahraničí nevytěží článků třeba deset. Zvlášť, když si pamatuje, co bylo den po dni. To se mi věru nestane. Čile zapomínám a uchovávám spíš dojmy než fakta. Když vládce blogu vzpomíná na Egypt nebo na ruský sever, proč bych se já nezastavila u obyčejné cesty do naší metropole? Při dobré vůli se i během ní dají uvidět mumie, záplavová území nebo písek až za obzor i prapodivné postavičky.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 13         


Malá vzpomínková (Egypt)

rubrika: Pel-mel


V roce 2004 jsem se se svým mladším synem Filipem vydal na výlet do Egypta. Zájezd přes FIRO-tour organizovala vědecká instituce, kde jsem pracoval. Cílem zájezdu bylo vyhlášené letovisko Hurghada na pobřeží Rudého moře. V našem programu však byla nejdříve plavba po Nilu a návštěva Luxoru s prohlížením starobylých egyptských památek, například chrámového komplexu Karnak, a návštěva Údolí králů. Luxor se nachází na místě starověkého Vesetu (v řečtině Théby) na pravém břehu Nilu. Údolí králů je na levém břehu. Říká se tomu též Thébská nekropole, v níž se nacházejí chrámové komplexy a hrobky faraonů.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Malá vzpomínková (Petrohrad)

rubrika: Pel-mel


Někdy v devadesátých letech minulého století jsem se zúčastnil vědecké konference, která se konala v Petrohradě. Byla to moje první a zatím poslední návštěva Ruska. Píšu zatím, ale s největší pravděpodobností se už do Ruska nepodívám. Tahle návštěva však byla zajímavá. Petrohrad (Sankt Petersburg) založil na počátku osmnáctého století car Petr I. Veliký. Doufal, že na rozdíl od ostatních ruských měst se bude více podobat těm evropským. Myslím, že se mu to do značné míry podařilo. Se svým kolegou Milošem jsme se ubytovali v hotelu u nábřeží Něvy. U protějšího břehu kotvila zrekonstruovaná Aurora.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Malá vzpomínková (Bochum)

rubrika: Pel-mel


Člověk si někdy musí zavzpomínat. Proč ne. Jak stárneme, vzpomínky se hromadí. Moje víkendová vzpomínka je z první cesty za padlou železnou oponu někdy na začátku devadesátých let minulého století. Poprvé a naposledy jsem se vydal na vědeckou konferenci do těch dříve zakázaných míst vlakem. Na další konference, postdoktorandskou stáž či soukromé výlety tímto směrem na všechny světové strany jsem se pak už vydával pouze letadlem. Dokonce i do Japonska.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


Co je multivesmír (multiverzum)

rubrika: Populárně naučný koutek


V návaznosti na předchozí článek od Stelly Bledé jeho líce (Dodatky o věcech vesmírných), v němž je v závěru zmíněno multiverzum (někdy se tomu říká multivesmír), přicházím s článkem, který jsem v neděli objevil na portálu MSN a který se jmenuje Co je multivesmír: Vědci přinesli možnou odpověď, co se skrývá nad naším vesmír. Napsal ho Jarouš M. Komořanský a dle mého názoru je v názvu nedoklep – chybí tam na závěr „em“. K tomuto tématu jsem se tady už několikrát vyjádřil v tom smyslu, že tahle je představa zcela logická. Nelogická je naopak představa, že existuje pouze jediný vesmír, ten náš, který vznikl Velkým třeskem z ničeho. Dokážete si představit, že z ničeho vznikne něco tak obrovského, jako je náš vesmír? Že na začátku všeho bylo NIC? Následující text je až na drobné úpravy zkopírován z výše zmíněného zdroje.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Bledé jeho líce (Dodatky o věcech vesmírných)

rubrika: Populárně naučný koutek


Tak si tak představuji, jak jednou navečer řekla paní Hawkingová malému Stephenovi: Dej sem už ten bublifuk, podívej, jedna bublina za druhou, všude to lítá a na stolečku zůstává pěna. Netušila, že se dívá na metaforu veliké věci, která se v mysli jejího ušmudlaného chlapečka nevědomky začíná rodit.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 5         


První zářijová

rubrika: Poetický koutek


Nekonečná

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 12         


«     1     »