Populárně naučný koutek


« strana 33 »

Slábne zemské magnetické pole? III


Když z vulkánů a trhlinami mezi pevninskými deskami a oceánskými valy vytéká roztavená láva, magnetické minerály, které obsahuje - například zrnka magnetitu, se mohou volně otáčet a mají tendenci se orientovat ve směru zemského magnetického pole. Tato orientace se po zchladnutí horniny uchovává, a tak v ní nacházíme magnetizaci, která odpovídá směru magnetického pole v době jejího vzniku.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Slábne zemské magnetické pole? II


Nikdy se už asi s jistotou nedozvíme, která lidská kultura začala aktivně využívat magnetické pole Země jako první. Donedávna se myslelo, že to byli Číňané, kteří užívali magnetické minerály ke konstrukci "na jih ukazující rybky", aby mohli uspořádat své domy v souladu s učením feng-šuej. Neexistují však spolehlivé záznamy, že se tato praxe užívala dříve než 400 let př.n.l., a to znamená, že nejstarším magnetickým artefaktem je kousek magnetitu nalezený ve Veracruz v Mexiku, domově Olméků.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Slábne zemské magnetické pole? I


Můžeme se vyhnout osudu, který postihl Mars? Magnetické pole Rudé planety zesláblo a její atmosféru odfoukl sluneční vítr, takže se povrch Marsu změnil v holou sterilní pustinu. Směřuje Země ke stejné budoucnosti? O tom bude pojednávat následující seriál v Populárně naučném koutku. Nejdříve se však podíváme, jak působí zemské magnetické pole na organismy.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Žijeme v simulovaném světě? II


Vypadá to, jako by řada věcí byla pevně stanovena. To si myslel i velký anglický astronom Fred Hoyle. Jednou si stěžoval, že vesmír je životu tak přátelský, že to vypadá, jako by to někdo zařídil. Že někdo (nebo něco) si hrál s fyzikálními zákony tak, aby umožnily vznik života.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 15         


Crookesův světelný mlýnek


Crookesův radiometr, známý také jako světelný mlýnek, vypadá jako žárovka na podstavci. Uvnitř baňky, z níž byl téměř odčerpaný vzduch, je na jehlovém ložisku s velmi nízkým třením mlýnek (vrtulka) se čtyřmi lopatkami, které jsou na jedné straně lesklé (někdy bílé), a z druhé strany matně černé. Pokud je vystaven Slunci, nebo nějakému jinému světelnému zdroji, mlýnek se roztočí směrem k lesklé straně.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Žijeme v simulovaném světě? I


Ještě v roce 1998 by téměř nikdo z běžných lidí nevěnoval otázce v nadpisu žádnou vážnější pozornost. Konce roku 1999 o ní diskutovaly miliony lidí po celém světě, protože viděli film Matrix. Jeho zápletka je založena na tom, že lidstvo na Zemi žije v jakési zásobárně živin a jeho energii čerpá rasa strojů. Abychom se nebouřili proti takovému hororovému postavení, dostává se nám existence v simulované realitě, kterou vnímáme díky přímému napojení velkého počítače na naše mozky. Veškerá naše vědomá zkušenost je jen výsledkem počítačového programu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 40         


Mohu jediným pohledem změnit vesmír? IV


Přichází závěrečný díl napínavého seriálu o kvantových zákonech z říše duchů a možnosti přepsat historii. Michael Brooks si ze všech možných interpretací kvantové teorie nakonec vybere ... - nechte se překvapit.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Mohu jediným pohledem změnit vesmír? III


K myšlenkovému pokusu 's odloženou volbou' v kosmických rozměrech využil Wheeler možností, které poskytuje takzvaná gravitační čočka. Když se vzdálený zdroj světla nachází za velmi hmotnou galaxií, její gravitační pole ohýbá paprsky, které ji na obou stranách míjejí. Proto může dojít k tomu, že místo jedné galaxie vidíme galaxie dvě. Ohyb světla gravitačním polem je jedním z důsledků obecné teorie relativity, který předpověděl Einstein a v roce 1919 měřením prokázal britský astronom Arthur Eddington.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Mohu jediným pohledem změnit vesmír? II


Wheelerovo tvrzení, že historii celého vesmíru může měnit každý z nás, vzniklo na základě úvah o kvantovém měření. Jedním z nejpodivnějších rysů kvantové teorie je skutečnost, že vývoj stavu částic, například fotonů nebo elektronů, lze popisovat tak, jako by se pohybovaly k cíli po všech možných drahách najednou. 'Superpozice' je důsledkem vlnového charakteru kvantových objektů.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Mohu jediným pohledem změnit vesmír? I


Dnes přistoupím k velmi citlivému paradoxu kvantové fyziky, se kterým se nesmířil ani můj jeden z nejoblíbenějších fyziků Albert Einstein. Všechno je možná jinak, ale vyčkejte konec tohoto pojednání.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  29  30  31  32    33    34  35  36  37 . . . . . . . . . .  43  44  45  46  47   »