Populárně naučný koutek


« strana 29 »

Gravitační síla neexistuje I


"K tomu průlomu došlo úplně náhle. Jednoho dne jsem seděl na židli ve své kanceláři patentního úřadu v Bernu a najednou mě napadlo: když člověk padá volným pádem, necítí vlastní váhu. Ohromilo mě to. Tento jednoduchý myšlenkový experiment na mě hluboce zapůsobil. A přivedl mě k teorii gravitace." - Albert Einstein

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Nikola Tesla - šaman dvacátého století III


Teslův životopisec O'Neill za příčinu ztroskotání velkého projektu přenosu energie a následného obratu v Teslově způsobu života (viz druhá část) považuje jeho neschopnost a neochotu starat se o finanční příjmy. Tesla se skutečně například vzdal veškerých tantiém od Westinghouse za patenty na střídavý proud - z prosté vděčnosti za to, že Westinghouse tehdy věřil v něj a jeho představy; ty tantiémy by z něj možná udělaly nejbohatšího muže na světě.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Nikola Tesla - šaman dvacátého století II


Předchozí část se převážně zabývala Teslovým postojem ke svému životnímu poslání, jenž vyústil v jakousi osamělost, která je typickým osudem šamana. Takový postoj byl snad pro něj nutný, aby mohl pronikat do tajemství elektřiny. V době, kdy se na ni ještě hledělo jako na téměř okultní sílu a přistupovalo se k ní s bázní a úctou, pronikl do jejích tajů velmi hluboko, což uznávají i ti, jež ho posuzují a uznávají jen jako tvůrce konvenčních technologií. Rostl ovšem počet těch, kteří jsou přesvědčeni, že do tajemství elektřiny pronikl ještě podstatně hlouběji.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Nikola Tesla - šaman dvacátého století I


Do rukou se mi dostala knížka Naše duše může létat od Marco Bischofa, která poprvé jako autorova prvotina vyšla před více než pětadvaceti lety. Hned první kapitola, která je věnována Nikolu Teslovi, mě velmi zaujala. Před více jak rokem zde o Teslovi referoval z jiného zdroje, viz Nikola Tesla a Nikola Tesla - Dálkově ovládaný automat. Pojďme se tedy podívat, co o tomto úžasném fyzikovi, vynálezci a konstruktérovi elektrických strojů a přístrojů píše Marco Bischof:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Věda po symetrii a sjednocování


Téměř před měsícem jsem tady předložil předmluvu z knížky Trhlina ve stvoření světa - Nová vize života v nedokonalém vesmíru od Marcelo Gleisera, v níž bylo naznačeno, že víra ve fyzikální teorii sjednocující tajemství materiálního světa, skrytý kodex Přírody, je vědeckým ekvivalentem náboženské víry v Jednotu, a že tudy cesta nevede. Kudy tedy vede? Předkládám jednu pasáž z téměř konce této knížky:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


V pavučině sítí - v říši náhody III


Každý z nás je součástí jednoho velkého propojeného shluku, celosvětové sociální sítě, z níž nikdo nemůže uniknout. Neznáme všechny lidi na planetě, ale je jisté, že v této lidské pavučině existuje spojnice mezi každými dvěma z nás. Podobně existuje cesta mezi každými dvěma neurony v našem mozku, mezi každými dvěma firmami na světě, mezi každými dvěma chemickými sloučeninami v našem těle. Jak bylo v předchozí části V pavučině sítí - v říši náhody II řečeno, Paul Erdős a Alfréd Rényi došli k závěru, že stačí jedna vazba na jeden uzel, a všichni můžeme být spojeni.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


V pavučině sítí - v říši náhody II


V pavučině sítí - v říši náhody I jsme se seznámili s Eulerem, který stál u základů teorie sítí, ve druhé části přicházejí na scénu dva skvělí maďarští matematici Pál Erdős (křestní jméno se někdy uvádí jako Paul) a Alfréd Rényi, kteří položili základy teorie náhodných sítí. Pojďme se nejdříve seznámit s Paulem Erdősim, geniálním matematikem, který nikdy neměl víc majetku, než jen trochu šatstva, která se mu vešla do malého koženého kufříku.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Trhlina ve stvoření světa


Po několikatýdenní přestávce jsem se opět stavil v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Můj další úlovek se jmenuje Trhlina ve stvoření světa - Nová vize života v nedokonalém vesmíru, jehož autorem je Marcelo Gleiser narozený v Rio de Janeiru, což jak známo se nalézá v Brazílii. Marcelo Gleiser je profesorem přírodních věd, fyziky a astronomie na Dartmouth College ve státě New Hampshire. Kam Gleiser ve své knížce míří, je velmi průzračně naznačeno v její předmluvě, z níž si zde dovoluji něco přetlumočit:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


V pavučině sítí - v říši náhody I


Elementární základy teorie sítí se datují někdy do první poloviny 18. století a zasloužil se o to nejlepší matematik tohoto století Leonhard Paul Euler. Euler, původem Švýcar, který strávil svou profesionální dráhu v Berlíně a v Petěrburgu, měl zcela výjimečný vliv na všechny oblasti matematiky, fyziky a techniky. Nejenže význam jeho objevů nemá obdoby, ale už pouhé jejich množství je nesmírné. Eulerovy sebrané spisy obnášejí dnes téměř 80 stostránkových svazků.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


V pavučině sítí


V neděli jsem s doprovodem někde v centru Prahy zcela nečekaně navštívil prodejnu zlevněných knih. Vůbec se mi tam nechtělo, mířil jsem totiž do úplně jiného knihkupectví, ale doprovod mě téměř násilím přinutil tuhle prodejnu navštívit. A nejen to, ještě mi hned z prvního regálu do ruky vnutil jakousi levnou knížečku (necelých 50 Kč), na jejímž obalu se skvěl nápis V pavučině sítí. Už jsem s ní chtěl praštit, když tu mě zaujalo, že jejím autorem je profesor fyziky na Univerzitě Notre Dame a navíc z maďarského kmene, jehož geny mám v krvi zřejmě také. O čem ta knížka je, vám napovím přetlumočením jejího úvodu:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  25  26  27  28    29    30  31  32  33 . . . . . . . . . .  43  44  45  46  47   »