« strana 25 »

Boj o uchování moci, Za zrcadlem a Teplé pivo

rubrika: Pel-mel


Přicházím se sedmou částí ústředního letního seriálu nastiňujícího mnohdy až šokující lékařské postupy napříč staletími, s nimiž se však můžeme za těch či oněch okolností v závislosti na místním koloritu setkat i dnes. Z epochy heroické medicíny, která kulminovala v šesté části vzteklými psy, rentgenem na boty a jarním úklidem, se vracím zpět do romantické epochy renesance. Započnu bojem o uchování moci lékařských celebrit (ne moči, tu uchovávat ani lékařským celebritám netřeba), mrknu se za zrcadlo mikroskopu a zapiju to teplým pivem, jelikož se nám na obzoru začíná vrtět podzim a v jeho závěsu pak samozřejmě zima a Vánoce (vánoční výzdoba v super a hypermarketech se už začíná zvolna klubat na povrch poradních sedánků příslušných managorů), a tropická vedra prý příští víkend dotropí.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Už ráno začal večírek (Kontrakultura)

rubrika: Pel-mel


Nedávno přinesla MF DNES článek o ulepených a pitvorných šedesátých letech. Možná, že stejně hloupě a nepoučeně jako autor onoho článku jsme tenkrát posuzovali dobu před půlstoletím my, kteří jsme to dynamické, barevné a nadějeplné desetiletí prožívali. Za padesát let se svět překulí několikrát a nedbá na naše představy o směru. Po oné době naivního, ale tvůrčího vzmachu se kyvadlo světových hodin trochu líně pohupovalo, až se zívnutím odkoplo některé zahnívající režimy. Technokracie přešlapující u hranic se nenápadně uvelebila na nových hnízdištích, a protože byla nadšeně přikrmována, ani nemusela použít všechny ze svých vyzkoušených lstivých metod. Jenom pořádně zaktivizovala jednu, která kdysi nehrála tak velkou roli: mnohem víc než kdysi využívá média.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 11         


Prázdné hory jsou plné větru a deště

rubrika: Poetický koutek


Neuvěřitelně náhodným a zároveň stejně tak synchronicitním způsobem se mi do rukou dostala antologie básní čtrnácti korejských zenových mistrů z 12tého až 20tého století, která se jmenuje stejně jako název tohoto poetického příspěvku a v českém překladu vyšla v roce 2002. Knížku jsem si nekoupil, ale vypůjčil od jednoho kolegy, v podvečer téhož dne, teď už vlastně včera, jsem těmi verši proplul jako rozbouřená bárka na klidném moři, vybral sedm básní, stejně jako všechny ostatní velmi krátkých, obsahově však velmi dlouhých, abych se s vámi o ně zítra, teď už vlastně dnes, podělil. Autory jmenovat nebudu, stejně je neznáte, jména nejsou důležitá, důležitý je obsah. Dnes kolegovi tu knížku vrátím, jelikož ji už mám v sobě.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Vzteklí psi, Rentgen na boty a Jarní úklid

rubrika: Pel-mel


Pátá část ústředního letního seriálu postaveného na knížce Nathana Belofského Podivná medicína atd. se zabývala neodolatelnými důsledky masturbace. Nadešel čas přistoupit k části číslo šest, jež se opět zaobírá Epochou heroické medicíny a kterou bych zahájil vzteklými psy. Pes je vedle mobilu, internetu a potkanů nejoddanějším přítelem člověka. A to i v případě, když je vzteklý. Kupříkladu jezevčík, který mi občas a zrovna teď vztekle štěká nad hlavou, mi svoji absolutní oddanost nijak lichotněji vyjádřit nemůže. Po vyřízení vzteklých psů se budu věnovat rentgenu na boty a celou trojici zakončím jarním úklidem organismu. Proč zrovna jarním, když je léto? Tak si ho klidně přejmenujte na letní či rovnou na celoroční úklid. Popřípadě se na tento úklid kompletně vybodněte, věnujte se tělesnému cvičení a poohlídněte se po zdravé stravě.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Rouper de Clotrimazolovo rozjímání (Chechtací pytlík)

rubrika: Povídání


Léto se překulilo do své srpnové fáze, slunce se chechtalo, až mu ten škleb někdy i zamrzl, ale jinak vše podle plánu. Rouper de Clotrimazol se vyhrabal ze svého sklepního šuplíku, rozhlédl se kolem jako tkanička od bot, zpozorněl a dospěl k závěru, že je čas vyrazit k nějakému rozjímání. To samozřejmě činil i v šuplíku, jenže nic moc. Dovtípil se tedy, že mnohem efektivnější bude rozjímat někde v exteriéru, a když bude k dispozici nějaká přírodní scenérie, budiž bezpochyby jen ku prospěchu. Koukl na kalendář, zaznamenal, že je srpen, což ho ještě více navnadilo, takže vyrazil.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Dny, Ráno a Břímě neporozumění

rubrika: Poetický koutek


(V jednom kuse něco říkáš, ale…)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Hučí a sténá (Dněpr, Taras, Oksana, Lesja…)

rubrika: Pel-mel


Tak nám dokončili zateplení domu, nové balkony udělali, vzorně uklidili všechno, co by na trávnících před panelákem mohlo připomínat řádění stavební firmy, a ještě takový zarostlý hošík umyl okna. Zvenku, z lešení. A to, když začínali, byli každý den vystaveni kritickým pohledům i hlasitým poznámkám nájemníků, kteří totiž, co čert nechtěl, pracují skoro všichni jako zedníci u jiných firem, a vědí tudíž všechno nejlíp. Zato mondéna z druhého vchodu co chvíli ťukala na některé dveře a nechávala se slyšet, že po chodbě šel támhleten Ukrajinec a divně na mě koukal! Ale nikoho neokradli, nikoho nezabili, ba, ani ty skryté tužby, dřímající v blonďaté hlavě z druhého vchodu, nenaplnili. Zato nastupovali v půl sedmé ráno a končili v půl sedmé večer. Léto k nim bylo milosrdné. Během hodinové polední přestávky se povalovali v trávě a pojídali ty svoje každodenní rohlíky koupené v krámku na rohu. (Ne, Vietnamci s nimi na lešení nebyli.)

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 5         


Příšerné důsledky masturbace

rubrika: Pel-mel


Ve čtvrté části ústředního letního seriálu zabývajícího se některými obzvláště vykutálenými výdobytky a úspěchy (zatvrzelí pesimisté by je označili za neúspěchy) medicíny z dávnějších i nedávných dob jsem s pomocí Belofského spisku zabrousil do renesančního období. V dnešní páté části, jež na tu čtvrtou tematicky svým způsobem navazuje, se vracím zpět do epochy heroické medicíny, která místy zasahuje až do dneška. Řeč bude o masturbaci, jež byla až do osmnáctého století považována za zcela přirozený způsob, jak se v případě nedosažitelnosti partnera opačného (někdy i stejného) pohlaví svolného k sexuálnímu styku vyhnout nepříjemným důsledkům v podobě erotické melancholie. Ve zmíněném století dospěli lékaři k závěru, že tento jaksi náhražkový způsob k ukojení nahromaděného libida je zdravotně velmi závadný. Tato medicínská válka s masturbací vedená často nevybíravými prostředky přetrvala až do počátku dvacátého století, někde i déle.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Varhaník

rubrika: Poetický koutek


(Bez varhan)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Podivnosti moci (Canetti: Hitler Speerovýma očima)

rubrika: Pel-mel


Je známá věc, že autoritativní režimy si málokdy rozumějí s moderním uměním. Totalita upevňuje stávající a vrací se k minulému, osvědčenému, zatímco boření konvencí všeho druhu je přímo zákonem nadcházejícího času (pokud vládce nevyhnal ze země skutečně tvůrčí umělce). Není náhodou, že sochy a obrazy z dílen německých a sovětských umělců meziválečné doby jsou si tak podobné. Popisný realismus, masová dostupnost a didaktičnost – víc není režimu třeba. Od architektury se pak očekává monumentálnost. Z důvodů velmi politických. Albert Speer nebyl architektem ani tak vynikajícím, jako proslaveným. Jeho osud je naprosto výjimečný i v tom, jakou sebereflexí prošel během mnohaletého žaláře. Přesto: když v 75 letech vzplanul láskou k mladé ženě (a ona se zamilovala do něj), on, otec šesti dětí a manžel příkladné manželky, poprvé v životě pocítil jinou vášeň, než závrať z možnosti podílet se na moci. Přiznává to. Najednou pochopil, že v jeho životě bylo všechno náhražkou. Prožil domnělé přátelství, domnělou lásku, miloval domnělé umění. Opravdovým bylo jen jeho opojení mocí.
 
Stella

Celý článek »

komentářů: 7         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  21  22  23  24    25    26  27  28  29 . . . . . . . . . .  226  227  228  229  230   »