« strana 262 »

AIDS - mor pro 21. století? II

rubrika: Populárně naučný koutek


Jak bylo uvedeno v první části, vývoj léků proti HIV se zaměřil na přerušení životního cyklu HIV v některé jeho fázi. Nejstarší, ale dosud základní skupinou antiretrovirových chemoterapeutik jsou inhibitory reverzní transkriptázy, enzymu, který katalyzuje proces přepisu genetické informace z RNA do DNA. Princip účinku inhibitorů nukleosidového typu spočívá v tom, že místo přirozených nukleosidů, stavebních kamenů molekuly DNA, jsou reverzní transkriptáze nabídnuty báze "falešné" - chemické sloučeniny, které se sice do vznikajícího řetězce DNA včlení, ale zastaví prodlužování řetězce, a tím zablokují vznik funkční molekuly DNA.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Chyby v matrix

rubrika: Pel-mel


V pozoruhodném a ponurém filmu z kategorie science fiction nazvaném Matrix je počítačový expert Thomas Anderson (jako hacker známý pod přezdívkou Neo, kterého zahrál Keanu Reeves) konfrontován se šokující pravdou, kterou mu odhalí tajemný rebel Morfeus. Neo se dozvídá, že svět, v němž doposud žil, není skutečný. Je to pouze zdánlivá realita, iluze vytvořená všudypřítomnou "matrix".

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Vteřina v lednu a příliš čistý sníh

rubrika: Poetický koutek


Jan Skácel


Celý článek »

komentářů: 24         


Z(a)tracení houbaři

rubrika: Povídání


Podle kalendáře je zima. Počasí však připomíná podzim. Jen houby nerostou. Nostalgicky vzpomínáme na naše houbařské výlety. A těšíme se na další podzim.

EvaO


Celý článek »

komentářů: 3         


Kdo vynalezl šampaňské?

rubrika: Pel-mel


A je tady další kviz z všeobecné nevědomosti. Tentokrát bude velmi lehounký a každý, kdo se trefí do správné odpovědi, nechť si své šampaňské oslavně odšpuntuje. Takže se připravte a zde máte na výběr, kdože to bublinkové víno vynalezl:

a) Italové
b) Španělé
c) Číňané
d) Francouzi
e) Belgičané
f) Angličané

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


AIDS - mor pro 21. století? I

rubrika: Populárně naučný koutek


V roce 1980 bylo Světovou zdravotnickou organizací vyhlášeno definitivní vymýcení varioly nebo také pravých či černých neštovic. Zdálo se, že lidstvo má konečný nástroj k likvidaci velkých epidemií minulosti, ale neoddechlo si ani rok. Další úder přišel z neočekávané strany. Způsobil jej příslušník dávno známé skupiny virů, tzv. retrovirů.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 15         


Praha

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  258  259  260  261    262    263  264  265  266 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »