« strana 5 »

Moje máma a můj táta

rubrika: Pel-mel


Svoji rodinnou trilogii zakončím s mámou a tátou. Moc jsem je nepoznal. Už odmalička jsem byl samostatná jednotka. Když jsem nastoupil na gympl, už jsem s rodiči téměř nekomunikoval. Šel jsem vlastní cestou. Jestli dobře nebo špatně, to ať posoudí jiní. Stal jsem se zcela samostatným a své rodiče jsem vnímal jako šumění vodopádu. Jako něco, co mi bylo nepotřebné. Nebyla to samozřejmě až tak úplná pravda, ale historii nelze změnit.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Prababička Julie

rubrika: Pel-mel


Julie pocházela z našeho opavského rodu. Byla matkou mé babičky Kateřiny a babičkou mé matky Marie.  Říkali jí Julinka. Spatřil jsem ji pouze jedenkrát jako malý kluk. Ležela v postýlce malého pokoje u našich příbuzných. Evidentně se chystala navždy odejít. Měla za sebou krušný život, v němž se projevila jako bojovnice. Zachránila naši rodinu. A tak na její počest věnuji krátkou vzpomínku.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Děda Gorus

rubrika: Pel-mel


V podstatě byl mým nevlastním dědou. Postaral se o moji babičku Kateřinu, která opustila mého skutečného dědu, jelikož strašně pil a za německé okupace se kamarádil s Němci. Toho podivného dědu jsem nepoznal. Poznal jsem však Goruse. A tomu věnuji někam do minulosti a do nebe tento článek.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Vosička

rubrika: Pel-mel


Mám novou kamarádku. Nejspíš jenom na chvíli. Není ženou. Všechny mé ženské kamarádky někam zmizely. Některé z nich asi zemřely. Zůstal jsem osamocen. Dokážu se s tím vyrovnat, ale není to až tak snadné. Možná se ze mě stane něco jako poustevník. Budu sepisovat svoje básně, povídky, úvahy, možná zamířím i k filosofii, abych se nějak uklidnil. Včera jsem měl však zvláštní návštěvu.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Tužebník jilmový

rubrika: Pel-mel


Léto začíná vrcholit tentokrát ne v červenci, ale v srpnu. Dny se sice krátí, venku je však krásně a sluneční paprsky mají sklony ke grilování. V důsledku zdravotního oslabení jsem včera téměř po roce vyrazil na procházku. Nebyla dlouhá, ale naordinoval jsem si každodenní procházky. Žádá si to tělo i duše. Možná o některé z nich popovídám. Dnes se však zde budu věnovat tužebníku jilmovému. Je to bylinka, která má ďábelskou moc. Vysaje soli z těla, vychytá záněty a při chřipce je lepší než aspirin. V dalším textu jsem použil dva zdroje.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Vědci se domnívají, že atmosférický třpyt může Mars ohřát o více než 50 stupňů Fahrenheita

rubrika: Populárně naučný koutek


Nejbližší planeta, která by mohla být takovým menším dvojčetem Země, je Mars – čtvrtá planeta sluneční soustavy, druhá nejmenší planeta po Merkuru. Byla pojmenována po římském bohu války Martovi. Jedná se o planetu terestrického typu, tj. s pevným horninovým povrchem pokrytým impaktními krátery, vysokými sopkami, hlubokými kaňony a dalšími útvary. Nejstarší pozorování planety jsou známá již z období starověkých civilizací (Egypťané, Babylóňané a Řekové), kdy Mars sledovali pouhým okem. V první polovině 17. století využili astronomové první konstruované dalekohledy, díky nimž na povrchu planety rozeznali tmavé a světlé plochy, a proto usoudili, že Mars má polární čepičky. V roce 1877 se v mapách povrchu Marsu poprvé objevily nové útvary, tzv. kanály, u nichž si jejich objevitel Giovanni Schiaparelli nebyl jist, oč vlastně jde. Později se ukázalo, že jsou důsledkem optického klamu (pareidolie) způsobeného špatnými rozlišovacími schopnostmi dalekohledu a pohybem prachu po povrchu planety. Někteří astronomové a spisovatelé usoudili, že na Marsu by mohl být život. Ti odvážnější tvrdili, že by tam mohla být civilizace. Nakonec se ukázalo, že Mars je naprosto pustý. Objevily se nápady, jak Mars ohřát, aby se stal obyvatelným. Na Popular Science jsem narazil na článek, který upozorňuje na doposavad zřejmě ten nejzajímavější. Následující text jsou výňatky z toho článku.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Jak vědecký zázrak přináší útěchu životu i smrti

rubrika: Pel-mel


V Bibli v části Genesis (3:14-19) řekl Bůh hadovi: „V potu tváře budeš jíst svůj chléb, dokud se nevrátíš do země, neboť z ní pocházíš: Prach jsi a v prach se obrátíš!“ Na portálu Popular Science jsem objevil článek, v němž se praví, že všichni pocházíme z hvězdného prachu. Když zemřeme, staneme se zase něčím jako „hvězdným prachem“. Nezmizíme však ve vesmíru, zůstaneme na Zemi a náš „hvězdný prach“ se postupně stane součástí jiných dosud žijících lidí. Když byla manželce biogeochemika Alana Townsenda a jejich čtyřleté dceři diagnostikována rakovina mozku, začaly se jeho myšlenky ubírat tímto směrem. Zde jsou výňatky z toho článku.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Vachta trojlistá

rubrika: Pel-mel


Vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata) je bíle kvetoucí pionýrská rostlina z čeledi vachtovité, jediný zástupce rodu vachta. Dosahuje výšky 15–30 cm. V ČR je chráněna zákonem. Lidový název je hořký jetel (díky hořké chuti a listům, které tvarem připomínají právě listy jetele). V Česku roste především v polohách od 300 do 650 m. Vyskytuje se však i ve vyšších polohách, například v Krušných horách na Klínovci, na úpatí či šumavského Blatného vrchu. Vyšší frekvencí výskytu se vyznačuje například Ašský výběžek, Slavkovský les, Český les, Třeboňská pánev, polovina Českomoravské vrchoviny, Žďárské vrchy, Železné hory aj. Kvete v květnu až červnu. Tato bylina rozpumpuje krevní oběh, nastartuje tvorbu nové krve a dodá sílu, že se budete cítit jako znovuzrození. Následují výňatky z článku na Dotyk.cz,

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Jak vznikly stavební kameny života

rubrika: Populárně naučný koutek


Na Live Science jsem objevil článek, že podle vědců mohly stavební kameny života vzniknout v okolí mladých hvězd, Je jasné, že nějak vzniknout musely, jinak by život ve vesmíru nebyl. K přeměně elementárních prvků, jako je třeba vodík, mohlo dojít pouze díky intenzivnímu elektromagnetickému záření, které se tvoří pouze ve hvězdách. K samotné přeměně ve hvězdách nedojde, pouze v blízkém okolí. Následuje citace z onoho článku.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Vědci odhalili, že mozkový okruh strachu funguje jinak, než jsme si mysleli

rubrika: Populárně naučný koutek


Strach je emoce, vznikající jako reakce na hrozící nebezpečí. Doprovázejí ho neurovegetativní projevy, zpravidla zblednutí, chvění, zrychlené dýchání, bušení srdce, zvýšení krevního tlaku, někdy husí kůže. Jde o normální reakci na skutečné nebezpečí nebo ohrožení, která má jedince připravit na útěk, únik nebo obranu. Strach motivuje k vyhnutí se nebezpečí nebo k útěku před ním. Kde to není možné, tam se často strach mění na agresi. Následuje citace z článku na Live Science.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4    5    6  7  8  9 . . . . . . . . . .  327  328  329  330  331   »