Déjà vu (česká výslovnost [dɛʒa vɪ] čili [deža vi], francouzská výslovnost [deʒa vy] „již viděno“) označuje v psychologii jev, kdy má člověk z ničeho nic intenzivní pocit něčeho už dříve prožitého, viděného nebo slyšeného. Následuje text stejnojmenné písně od Vladimíra Mišíka & Etc …
Lucifer
09.03.2025, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 3
Nová studie naznačuje, že neprokázaná Einsteinova teorie „gravitační paměti“ může být nakonec skutečná. O gravitaci jsem tady napsal s použitím populárně odborných zdrojů řadu článků. Například Gravitační síla neexistuje I nebo Gravitace II. Albert Einstein započal svoji fyzikální kariéru formulací základů speciální teorie relativity. Později se začal zabývat gravitací a vznikla obecná teorie relativity. V té speciální správně odhadl, že hmotnost a energie jsou dva atributy téhož a stanovil, že nejvyšší rychlost částic ve vesmíru je dána rychlostí fotonů ve vakuu. Není vakuum jako vakuum. Úplné vakuum neexistuje. Obecná teorie relativity se snažila vysvětlit gravitaci na základě zakřivení prostoročasu. Do jisté míry se jí to podařilo, ale domnívám se, že podstata gravitace nebyla odhalena. Předkládám výňatky z článku na Live Science, v němž se tvrdí, že existuje něco jako gravitační paměť
07.03.2025, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 3
Hluboko v lesích žila jedna víla. Probouzela se na jaře. Pučící stromy jí říkaly Jarněnka. Chodila lesem a zpívala píseň, které nerozuměli ani čmeláci. Požádala jeden keř, aby jí podal proutek. Kouzelný proutek. S jeho pomocí pak probouzela všechno kolem sebe.
05.03.2025, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Dívám se dívám, říkáte mi rozkoš být jezdcem z žuly celý zavalen. Ó jak se deru z toho temna ven. Můj svale opilý oč náhle jsi mi bližší, protože taková strašná nehybnost je jen důkaz opilosti vyšší. Tohle napsal Josef Kainar a zhudebnil Vladimír Mišík. Dávám to jako předehru k písni Karavana mraků od Karla Kryla. Obojí mě nesmírně oslovilo.
03.03.2025, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 3
První faraónkou ve starověkém Egyptě byla Hatšepsut. Následovaly ji Nefertari, Nefertiti a Kleopatra. Druhé dvě byly manželkami faraónů, měly však výsadní postavení. Hatšepsut, někdy též Hatšepsovet, byla královna 18. dynastie, která vládla v letech 1479–1458 př. Kr. V titulatuře a na vyobrazeních tato panovnice vždy vystupovala jako muž – faraon. Byla dcerou Thutmose I, a protože sňatky mezi blízkými příbuznými v královské rodině nebyly tehdy ničím neobvyklým, záhy se stala chotí svého nevlastního bratra Thutmose II. Hatšepsut se někdy nazývala dětskou verzí svého jména – Hatusu. Její trůnní jméno znělo Ma'atkare' – „Maat je duší Reovou“.
01.03.2025, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Toto je poslední únorový příspěvek. V sobotu se začíná březen, který meteorologové označují za první jarní měsíc. Astronomický první jarní den bude 20. března v okamžiku jarní rovnodennosti. Jaké bude letošní jaro, teplé nebo studené? Mnozí klimatičtí odborníci tvrdí, že díky činnosti člověka dochází ke globálnímu oteplování. Někteří z nich tento jev v poslední době přejmenovali na globální změnu klimatu, což znamená, že lokálně se může i ochladit. Podle 100letého kalendáře by ve střední Evropě mělo být nejchladnější jaro za posledních 100 let. K tématu jsem našel na portálu Poznat svět článek, ze kterého předkládám výňatky.
27.02.2025, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 6
Tento příspěvek na základě článku z Live Science jsem se po krátké úvaze rozhodl dát do Populárně naučného koutku. Otázka zní: Můžeme získat vzpomínky někoho, kdo zemřel? Neurovědci tvrdí, že znají v mozku místa, kde jsou uloženy vzpomínky, které se dají i po fyzické smrti člověka reprodukovat. Faktem je, že nejen člověk, ale i ostatní živočichové či rostliny po sobě zanechávají informace, které jen tak nevypaří. Tady se ale jedná o myšlenku, zda je dokážeme přečíst i z mozku zemřelého člověka.
25.02.2025, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Původně jsem chtěl napsat filosofickou úvahu na téma, jak jsem pochopil, že jsem nic nepochopil. Trochu jsem si chtěl zahrávat s Friedrichem Nietzschem, kulečníkovými koulemi, markýzem de Sadem a podobnými prkotinami, ale sešlo z toho. Pochopil jsem totiž, že mám ponorkovou nemoc, což v následujících řádcích osvětlím.
23.02.2025, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 2
Ztráty a nálezy
21.02.2025, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Vracím se k románu Stanisława Lema Mír na Zemi. Předkládám několik pasáži z části, v níž si hlavní hrdina Ijon Tichý otevře knihu Dehumanization trend in weapon systems of the twenty first century or upside-down evolution. Stanisław Lem s nezanedbatelným časovým předstihem výstižně nastínil, čehož začínáme být svědky dnes.
19.02.2025, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Často se píše, jak mnoho lidí dnes propadá všelijakým drogám. Na prvním místě je alkohol, následuje tabák, LSD, heroin atd. Marihuana je považována za nejlehčí drogu, ačkoli jsou odborníci, kteří tvrdí, že to lék. Posoudit to nemohu, jelikož jsem marihuanu nikdy nevyzkoušel. Dám si víno a kouřím tabák. Ve druhém případě se jedná o blbost, která může způsobit například rakovinu plic, nicméně jsou odborníci, kteří tvrdí, že nikotin může být též lékem. Pak jsou abstinenti v používání čehokoli, kteří všechny neabstinenty považují za lidské trosky. Jenže je tady jeden háček: I závislost na životě může být považována jako droga. A abstinentství čehokoli je v podstatě též droga. Stejně jako závislost na kultovním náboženství či ideologií. Závislí na něčem jsme všichni. Následuje výňatek z článku na portálu Dotyk, který se zabývá specifickou drogovou závislostí starověkých Egypťanů.
17.02.2025, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 3
Vždycky jsem byl nadšeným chodcem. Nejdříve jsem prošlapal Opavu, potom Brno, a v posledních desetiletích Prahu. Nejen další města, ale i přírodu v nejrůznějších koutech Slezska, Moravy a Česka. Kochat se pohledem na architekturu či přírodní scenérii mě nesmírně bavilo. Doufám, že v tom budu pokračovat. Nohy už mně zase fungují. Momentálně je venku tak ošklivo, že si dojdu akorát do nejbližšího obchodu. Brzy se to ale změní. Od oka to odhaduji na jeden týden. To už by se mělo hlásit předjaří. Chůze je velmi důležitá. Na portálu Dotyk jsem se dozvěděl, že vědci doporučují kratší, avšak hbité procházky, a též si pravidelně vyšlapat nějaké schody. Předkládám výňatky z toho článku.
15.02.2025, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 3