« strana 4 »

Dietrich

rubrika: Povídání


V komentáři pod článkem o lucidním snění od Marky jsem slíbil, že až budu mít lucidní sen, tak si ho okamžitě zapíšu a dám tady o tom zprávu. Dnes v noci jsem měl sen, nebyl však lucidní, jelikož jsem netušil, že sním a nemohl jsem do děje zasahovat. Přesto jsem se rozhodl, že se pokusím vám ho převyprávět. Probudil jsem se z něho někdy před čtvrtou hodinou ranní a ukončený sen jsem si ve své hlavě ještě chvíli promítal. Nevstal jsem, abych si ho zapsal, prostě jsem vydal příkaz podvědomí, ať ho zařadí do vědomí. Ne do průtočné paměti, ale do pevné paměti. A tak se i stalo. Ve snu zaznělo moje příjmení. Jenom jednou, víckrát ne. V následujícím textu jsem ho nahradil jiným příjmením a obsah snu jsem malounko pozměnil. Jeho podstatu však ne. Jelikož se jedná o sen, tak berte v potaz, že v něm může docházet k prostorovým i časovým skokům.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Vnitřní realita

rubrika: Pel-mel


Loni jsem slíbila mámě, že pod stromečkem najde nějakou knížku, kde by se mohla více dozvědět o lucidním snění. Hlavně nechtěla odbornou učebnici, tak jsem intuitivně, nebo spíš naprosto náhodně, vybrala knihu od Roberta Waggonera „Lucidní snění – Brána k vnitřnímu já“, která měla celkem dobré recenze. Autor knihy se naučil lucidně snít v šestnácti letech a od té doby se systematicky věnuje průzkumu lucidního snění, publikuje a přednáší na univerzitách v USA, Izraeli a Velké Británii. Do jmenované knížky jsem před Vánocemi ani nenahlédla (jak je normálně mým zvykem), půjčila jsem si ji až nedávno, až když jí máma dočetla. A jedním slovem, ta kniha je „bomba“. Aspoň pro mě. Konečně nějaký skutečný průvodce divnosvětem lucidní snové reality!

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 6         


Mise Europa Clipper

rubrika: Pel-mel


Víte co je to zástupný problém? To je taková berlička, když vám myšlenky sklouzávají pořád stejným směrem a přitom věc, na kterou myslíte, nejde vyřešit, nebo nemáte na její průběh žádný vliv. Potom přichází na scénu „zástupný problém“, to jest nějaká jiná záležitost, která může být buď velice triviální, například některé ženy si pod stresem začnou přelakovávat nehty, nebo naopak, je možné si pokládat složité, filozofické či vědecké, ale emočně neškodné otázky. Například: „Kam mizí ponožky, a proč vždycky po jednom kusu?“, „Jde upéct chleba úplně bez sacharidů?“, „Způsobil Velký třesk Chuck Norris?“, „Co je temná hmota?“, nebo „Je ještě někde, mimo naši planetu, ve vesmíru život?“

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 11         


Na cestách

rubrika: Povídání


Zde jsou další čtyři krátké povídky od empetra. Naposledy jich zde bylo pět a nebylo to jenom o shromažďování věcí. Tentokrát jsem v jeho povídkovém souboru zvolil náhodný výběr: prostě co mi padlo do oka, to jsem vyčlenil. I přesto, jak si to pročítám, si myslím, že jsem je vyčlenil souvztažně. Ono to záleží dost na mé aktuální náladě. A ta bývá povětšinou souvztažná.

Celkový dojem je dobrý, po lehkých úpravách a korektuře může být předáno NČ.

Doporučuji  15.4.2020 Praha

Lucifer

 

empetr


Celý článek »

komentářů: 10         


Morfeus

rubrika: Povídání


Morfeus je bůh snů. Jeho otec Hypnos vás nejdříve uspí, potom se decentně vzdálí a na scénu přichází Morfeus. Můžete začít snít.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Leonardo Vincio

rubrika: Pel-mel


Věděli jste, že tímto jménem,(nebo ještě někdy Leonardo Florentino), tituloval sám sebe mistr Leonardo da Vinci? Původně jsem chtěla psát dvě glosy, jednu o Velikonocích a pak něco krátkého a úderného o Leonardovi (má 15. dubna výročí narození), ale stalo se mi něco zvláštního. Zjistila jsem včera na Wikipedii u hesla Mona Lisa, že text byl změněn a přidána poznámka, že předlohou ženy na obraze by mohla být Caterina, matka Leonarda, a zároveň byl přidán odborný článek do zdrojů Wikipedie. Tak tohle mě dostalo. Jak to říct kulantně? Jistý Roni Kempler se ve svém článku z roku 2017 (v angličtině), chlubí teorií a uvádí argumenty, které se převelice nápadně podobají teorii a argumentům v mém článku, který jsem publikovala v populárně naučném časopise o historii „Fakta a svědectví“, vydání 4/2015. Na jedné straně mě to trochu naštvalo, ale na druhé straně je zřejmé, že moje bádání zaujalo víc lidí, než jsem si myslela. A protože článek už není dostupný online, pouze se dá v antikvariátu koupit tištěná verze celého čísla časopisu, říkala jsem si, že by vás to třeba mohlo zajímat.

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 8         


Sluneční východ

rubrika: Povídání


Noc ze soboty na neděli jsem nedokázal dospat. Probudil jsem se ještě, když byla tma. Seděl jsem na divanu, dopíjel zbytky včerejška, a přemýšlel, co zase přijde dnes. Já? Ty? Vy? Oni? Nebo Slunce? Přišlo Slunce.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 16         


Koronáč podruhé

rubrika: Pel-mel


Navazuji na předchozí Koronáč. Mám pocit, že se mi ta koronovirová situace začíná vymykat kontrole. Duševní i fyzické. Koronavirus jsem už nejspíš prodělal, příznaky byly dost jednoznačné, takže bych měl být imunní, nicméně mě to přestává bavit. Svět kolem se bleskurychle transformoval ze stavu „Dělejte si, co chcete“ do stavu „Nedělejte vůbec nic, držte hubu a na ni si navlékněte roušku“. Ode zdi ke zdi.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 20         


Glosárium o dubnu

rubrika: Pel-mel


Jistě jste si všimli, že téměř veškerá pozornost medií se v dnešní době tak či onak točí kolem jistého nekamarádského a zákeřného viru. Jmenovat nemusím, jistě víte, o koho jde. Snažila jsem se tedy pro glosárium najít nějaké jiné „zajímavosti“ a nechala jsem se inspirovat historií všech možných událostí, které se staly v dubnu. Vznikl z toho takový trochu chaotický (můj) seznam, ale pro odpoutání se od nepříliš povzbuzující reality těchto dnů se každá snaha počítá.

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 2         


Koronáč

rubrika: Pel-mel


Určitě jste si všimli, že probíhá pandemie v podobě koronaviru COVID-19. Dle aktuální informace v době, když to píšu, na tento virus v Česku zemřelo 23 lidí (detekovaných infikovaných 2 492, uzdravených 25). V jiných zemích to vypadá mnohem hůř, viz  Confirmed Cases and Deaths by Country, Territory, or Conveyance. Celkový počet mrtvých na Zemi od chvíle, kdy tato pandemie začala být vnímána, je téměř 37 000. Opravdu?

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 23         


Glosa: Home Office

rubrika: Pel-mel


Práce z domu bývá zmiňována při náboru nových zaměstnanců většinou jako benefit. V posledních týdnech si tento benefit užívá docela dost lidí. Podle informace operátorů, v současné době do práce přestala jezdit skoro polovina zaměstnanců. Vím, někteří mají úplné volno, ale těch asi není tolik, jako těch co se ráno připojují ze svých kuchyní, obýváků, ložnic, teras, (koupelen!?), v ideálním případě pracoven, do firemních sítí.

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 5         


Nejen o shromažďování věcí

rubrika: Povídání


Luciferova úvodní poznámka:

V posledním příspěvku od empetra Odkud jsou ti osamělí lidé, jsem vás seznámil s tím, že mi zaslal výbor ze svého povídkového díla, a předložil jsem jeho čtyři mikropovídky. Začal jsem od prostředka, jak mi doporučil, s tím že příště začnu od začátku. A to právě nyní činím.

Tentokrát jsem jich vybral pět. První, dle níž se jmenuje tento příspěvek, se zabývá marnotratným shromažďováním věcí. První je proto, že mi padla do oka jako první, protože toto téma je velmi vážné. I mně se někdy stává, že začnu shromažďovat věci, k nimž se povětšinou už nikdy nevrátím, a přestávám vnímat mnohem důležitější věci, ke kterým se pak už vrátit nemohu. Druhá je o sázení stromů. Kdysi jsem si přinesl domů semínka borovice, zasel do květináčů a čekal, až vzejdou. Vzešly, a po krátké době uschly. Třetí je o mimoslovní komunikaci. Je velmi krátká, ale zařadil jsem ji, protože s tímto jevem mám už dlouholeté zkušenosti. Ženy mají „oči“ i na té straně, kde mají zadek. Čtvrtou, Noe, jsem vybral, protože se v ní objevují moje vidle, a pátá, pornografická, je jenom taková laškovní třešnička na tomto výběrovém dortu.

 

empetr


Celý článek »

komentářů: 15         


«   1  2  3    4    5  6  7  8 . . . . . . . . . .  196  197  198  199  200   »