« strana 304 »

Vize života z úlomků a kousků

rubrika: Pel-mel


Romare Bearden (1911-88) se víc než třicet let snažil stát významným umělcem a na začátku šedesátých let se jim skutečně stal. Malá výstava v Michael Rosenfeld Gallery, organizovaná k oslavě stého výročí jeho narození, to ukazuje. Obsahuje pouze 21 koláží, všechny skvělé, v intimním kontextu a s důmyslně mixovanými prostředky, které jeho práce staví vysoko nad průměrnou koláž.

Zuzana


Celý článek »

komentářů: 21         


Konvergence poznání přírody

rubrika: Filosofický koutek


"Někdy se ptám sám sebe, jak se mohlo stát, že právě já jsem vymyslel teorii relativity. Důvod je myslím v tom, že normální mládenec se nikdy nezatěžuje přemýšlením o problémech prostoru a času. Na takové věci si udělal názor už jako dítě. Můj intelektuální vývoj byl však zpožděný, což způsobilo, že jsem se začal trápit prostorem a časem." - Albert Einstein

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Dvě zajímavé výstavy

rubrika: Pel-mel


Tentokrát si dovoluji upozornit na dvě výstavy, které pořádá The Museum of Modern Art v době zmíněné níž. Jedná se o výstavu Pablo Picassa z období před první světovou válkou a o návrhy z dýhy z let 1930-1950.

Zuzana


Celý článek »

komentářů: 2         


Páté přes deváté

rubrika: Filosofický koutek


"Člověk by neměl spojovat, co Bůh rozloučil." - Wolfgang Pauli

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Horní třída se skutečně dívá na lidi "shora"

rubrika: Pel-mel


Nové výzkumy ukázaly, že životospráva přímo ovlivňuje výšku našeho těla - a úroveň života.

Zuzana


Celý článek »

komentářů: 5         


Rudjer Josip Bošković

rubrika: Populárně naučný koutek


Jednou z nejpozoruhodnějších a nejzapomínanějších postav v dějinách moderní evropské vědy je Rudjer Josip Bošković, ve světě někdy známý jako Roger Joseph Boscovich.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Tennessee Williams - 26. března 1911 - 25. února 1983

rubrika: Pel-mel


Byl skvělý a plodný a vdechl život a vášeň do tak pozoruhodných postav jako Blanche DuBois a Stanley Kowalski ve svém kritikou uznávaném A Streetcar Named Desire. A jako oni byl problémový a sebezničující, pil spoustu alkoholu a užíval drogy.

Zuzana


Celý článek »

komentářů: 1         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  300  301  302  303    304    305  306  307  308 . . . . . . . . . .  356  357  358  359  360   »