« strana 305 »

Věda, filosofie a náboženství

rubrika: Filosofický koutek


Mnoho proudů se muselo promísit, než se slily v náš pojem zákona přírody.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Tučňáci znovu ohroženi

rubrika: Pel-mel


Poté, co nákladní loď M. S. Olivia narazila na vzdáleném území British South Atlantic na dno a rozpadla se, tisíce místních tučňáků je pokryto surovou ropou.

Zuzana


Celý článek »

komentářů: 2         


Země je plná, jděte domů

rubrika: Pel-mel


Rozhodl jsem se, že opět napíšu úvodník, který bude věnován jistým entitám, které jsou zatím také zcela neviditelné. Téma je jistě velmi zajímavé a někdy se k němu ještě vrátím, ale v jedné knížce jsem narazil na pozoruhodnou kapitolu, a tak jsem si řekl, že bych ji lehce přeformuloval a umístil na Neviditelného čerta. Nadpis úvodníku je ve skutečnosti nápis na vývěsce zmíněných entit. Jaké entity mám na mysli a kam tuhle vývěsku umístili, to se dovíte v následujících řádcích.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


Algoritmická stlačitelnost

rubrika: Populárně naučný koutek


Algoritmická stlačitelnost je proces, na kterém staví teorie všeho. Jejich cílem je algoritmicky stlačit celý vesmír do přesně definovaných matematických formulí. Je však celý vesmír skutečně úplně algoritmicky stlačitelný?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Roboti jdou do roboty II

rubrika: Populárně naučný koutek


V úsilí vytvořit roboty existují přinejmenším dva velké problémy, s nimiž se vědci potýkají již několik desítek let: je to rozpoznávání obrazů (pattern recognition) a zdravý rozum. Roboti vidí mnohem lépe než my, nechápou však, co vidí. Roboti také slyší mnohem lépe než my, ale nerozumí tomu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Roboti jdou do roboty I

rubrika: Populárně naučný koutek


"Není vyloučeno, že se staneme domácími mazlíčky počítačů a povedeme život pokojových psíků, doufám však, že si navždy zachováme možnost vytáhnout zástrčku, budeme-li chtít." - Arthur C. Clarke

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


Sloni těží ze zkušenosti starších matriarch

rubrika: Pel-mel


Výzkumníci zjistili, že skupiny slonů, vedené staršími samicemi, (sloními matriarchami rodu) se lépe vyznají v lokalizování a chránění se před dravými lvími samci, jak řekla Karen McComb - evoluční ekologistka z University of Sussex v Anglii, která studii vedla.

Zuzana


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  301  302  303  304    305    306  307  308  309 . . . . . . . . . .  356  357  358  359  360   »