« strana 6 »

Z perspektivy satelitu (Trochu pod mikroskopem, více dalekohledem)

rubrika: Pel-mel


Současná situace není ani přirozená, ani nevyhnutelná. Ale zároveň máme mnohem více možností, než si myslíme. Znalost historie slouží právě tomu, abychom si nekonečných možností byli vědomi. Historické události se ovšem nedají předvídat a vývoj nelze vysvětlit žádnou nevyhnutelnou zákonitostí. Dějiny jsou totiž chaotické, a nepatrné změny mohou vést k úplně odlišnému než předpokládanému výsledku. V Číně luskne šupinami zvířátko, v Austrálii se vznese černá labuť… Žádný historický optimismus, o němž jsme se učili ve škole, v knize Yuvala Noaha Harariho (Sapiens, Stručné dějiny lidstva) nehledejte.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 9         


Glosárium

rubrika: Pel-mel


Mám pocit, že právě teď se toho kolem nás děje nějak hodně. Není to moc sranda, ale co už, virům neporučíš. Napsala jsem pro vás dvě malé glosy k událostem minulého týdne. Říkám si, že by se z toho třeba dala udělat tradice.

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 8         


Stručný popis mojí ranní návštěvy praktického lékaře

rubrika: Pel-mel


U praktika ani noha. Veplula jsem tam majestátně se slovy - nic mi neschází, jen pár léků, a lascivně jsem mu podala lékařskou zprávu od mojí plicařky. A hlavně každému - sestře samozřejmě taky, podala jsem jednu studentskou pečeť z hořké čokolády s dalšími slovy - to máte na nervy.

 

Astra


Celý článek »

komentářů: 27         


Odkud jsou ti osamělí lidé

rubrika: Povídání


Luciferova úvodní poznámka:

Dostal jsem od empetra poměrně obsáhlý výbor jeho krátkých povídek. Něco z toho jsem si už stačil přečíst a stačilo mi to. Abych usoudil, že píše dobře. Dokonce jsem se začal stydět, že ještě lépe než já. A to je co říci. Já, do sebe zahleděný literát, jehož úžasné počinky zatím ještě papírově nevyšly, ale vyjdou, po mé smrti určitě, třeba pak dostanu Nobelovu cenu za literaturu, samozřejmě po smrti, a teď se klepu, že někdo píše ještě lépe? Pro dnešek jsem z empetrových zápisků vybral čtyři mikropovídky. Náhodně. Napsal mi, že mám začít někde od prostředka. Vzal jsem jeho slova vážně a začal. Příště začnu od začátku. Také je co číst. Ani konce nejsou tak špatné.

Úvodní povídka, podle jejíhož názvu jsem nazval celý příspěvek, naráží na osamělou ženu Lucii v karlínském domě.  Hned na začátku je zmíněna Eleanor Rigby, jak o ní zpívají The Beatles. Chtěl jsem tu píseň přiřadit v podobě videa z YouTube na samotný konec. Jenže až na výjimky, převážně v podobě českých videí, to už nefunguje. Takže jsem tam vložil obrázek, na který si můžete kliknout. Měla by se vám objevit Eleanor Rigby na YouTube. Ze Žluté ponorky. Od Brouků.

 

empetr


Celý článek »

komentářů: 5         


Věda a myšlení Západu podle W. Pauliho

rubrika: Populárně naučný koutek


Západní myšlení bylo trvale pod vlivem Blízkého i Dálného východu, přesto však panuje jednota v názoru, že pro západní kulturu je právě věda charakterističtější než cokoliv jiného. Matematika a přírodní věda se odlišují od ostatních duchovních aktivit člověka možností výuky a dokazatelnosti. V přírodovědě neexistuje žádné obecné pravidlo, jak přejít od empirického materiálu k novým matematicky formulovatelným pojmům a teoriím. Ne každý jednotlivý výrok přírodovědecké teorie může být empiricky přímo ověřitelný, a přece musí myšlenkový systém jako celek, obsahovat možnost kontroly empirickou metodou. V tom spočívá jeho dokazatelnost. Možnost výuky má přírodověda společnou s matematikou, založenou na logicky dokazatelných postupech.

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 1         


Tlapky na střeše

rubrika: Pel-mel


O veverkách se ví, že se žijí v lesích a v parcích, prakticky na celém území naší země, ale že se budou vyskytovat i v naší zahradě, jsem opravdu nečekala. Žijeme v malém satelitu u Brna, v blízkosti polí, lesíků a průmyslových hal. Občas sem zabloudí nějaký ten zajíc, srnka, nebo bažant a před pár lety jsme si všimli, že jedna veverka chodí sbírat pod sousedovic lísku oříšky. Občas na mě zvědavě jukala od plotu. Rezavá potvůrka, ale děsně rychlá, ani vyfotit mobilem se nenechala. Čas od času jsme ji pak zaznamenali v rohu zahrady, ale jen tak zdálky.

 

Marky


Vše se změnilo loni v zimě, kdy k nám začala chodit pravidelně na zahradu, loupala starou kůru z lípy a nosila ji v tlamičce někam pryč. Pak se pokusila několikrát ukrást přehoz z houpačky. To se jí sice nepovedlo, ale snažila se. Podařilo se mi natočit její drzý pokus o loupež.

 

Se to zaseklo…

 

Chtěla přehoz odnést na veliký stříbrný smrk, který je na hranici naší a sousedovy zahrady. Pochopili jsme, že si tam veverka zřejmě chystá hnízdo a nechávali jsme jí na terase lískové oříšky a slunečnicová semínka. Někdy v dubnu, se nám po tújích začalo promenádovat malinkaté veverčátko, levitovalo na koncích větviček jako nějaký provazochodec. Byla to taková malá myška s huňatým ocáskem. Začali jsme mu říkat Pizizubka, podle večerníčku s Křemílkem a Vochomůrkou. Netuším, jestli je Pizizubka holka nebo kluk, ale když už jsme mu dali to jméno, tak ho bereme jako kluka. Doufali jsme jen, že ho nechytí nějaký dravec, kterých tady kolem nad poli hlídkuje každý den celkem, dost a už jsem zažila, jak zřejmě krahujec chytil svoji oběť (asi myš nebo ještěrku) přímo u naší terasy.

 

Pizizubka samozřejmě neušel pozornosti kočičí party. Kočky z něj jsou naprosto nadšené a vyhlížejí, kdy se kámoš s luxusním ocáskem zase objeví. Veverčák si troufá čím dál blíž, nemá problém poskakovat po terase, chodí nám po parapetu u obýváku a provokuje kocoury.

 

Ty jo, veverka!

 

Někdy jistí situaci ze střechy.

 

Kuk

 

Brzy po ránu, když ještě skoro spím, poslouchám veverčí tlapky, jak pobíhají nade mnou po střeše, je to jako malá dešťová přeháňka. Zřejmě Pizizubka tančí nějaký ranní rituální tanec mezi solárními panely. Zrzavý artista umí šplhat i po fasádě, tak vždycky doufám, že uvidím jeho huňatý ocásek u okna, mám potom nějak hezčí celý den.


komentářů: 35         


Ráj

rubrika: Pel-mel


Už jste někdy odešli z divadelního představení o přestávce? Já s manželem občas ano, někdy se nám po zhlédnutí první části představení zdá, že čekání na jeho konec by bylo zbytečné plýtvání času. Radši si koupíme na zbytek večera lahev červeného a zatlačíme slzu nad cenou vstupenek.

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 6         


«   1  2  3  4  5    6    7  8  9  10 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »