Archiv - Březen 2015


« strana 1 »

Historie se opakuje

rubrika: Pel-mel


Že má historie ve zvyku opakovat se na nejrůznější způsoby, je známá věc. Když se však do toho připletou náhodné fluktuace, pak už to někdy přestává být legrace. Představte si třeba, že vám jednoho dne minulého roku při placení nákupu v hypermarketu upadne platební karta na zem a než ji stačíte sebrat, sežere ji pes. A přesně za rok se to opakuje, přičemž tím žroutem je stejný pes, pokladní rovněž, vy máte stejnou rýmu a v rozhlase hypermarketu hlásí stejnou ptákovinu. Možná vám to bude zcela ukradené, něco takového vás zkrátka nevyvede z míry. Možná ale znejistíte a řeknete si, že do třetice všeho dobrého i zlého si v tomto případě nechcete zopakovat. Takže si naplánujete, že příštím rokem do téhož konzumního centra nevstoupíte, i kdyby padaly trakaře. Za rohem jsou koneckonců Vietnamci, jejichž konzumní výběr sice není tak veliký, ale než si nechat žrát stejným psem již třetí platební kartu, tak se radši uskromníte. Jenže tenhle typ náhod má velmi fikané způsoby, kterak se prosadit. Zcela náhodně si spletete den v kalendáři a do třetice se to tomu psovi opět podaří.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 29         


Nenarozený

rubrika: Poetický koutek


(Unborn)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Co je platno člověku… (Život, s.r.o.)

rubrika: Pel-mel


Homer Simpson co chvíli provede nějakou zlomyslnost sousedovi. Má štěstí, že profesionálního křesťana Flanderse jen tak něco nevyvede z míry. Žlutí pánové spolu většinou mluví přes plot, protože neradi dávají druhému nahlédnout do svého domova. Člověk se má chovat zdvořile, ale odsud posud, můj dům můj hrad po americku. Být mezi lidmi, a přece sám, zajistit si, abych nikoho nepotřeboval a aby nikdo nepotřeboval mě. I v tom jsou seriálové postavičky typické.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 26         


Rouper de Clotrimazolova nákupní horečka

rubrika: Povídání


Jednoho dne se Rouper de Clotrimazol probudil a s údivem zjistil, že má horečku. Nebyla to však horečka bakteriální či virová, ani pracovní, tu mu již před časem vyléčil rodinný psychiatr Chocho de Chichi von Chacha. Byla to horečka nákupní. Takovou horečku Rouper ještě nikdy neměl, a tak se rozhodl, že si ji půjde užít do nejbližšího hypermarketu.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Epigenetika

rubrika: Populárně naučný koutek


Epigenetika je moderní podobor genetiky, který svým způsobem vyvrací některé výchozí předpoklady klasické genetiky, především v tom smyslu, že klade důraz na vliv životního prostředí. O epigenetice jsem se zde již zmínil s pomocí knížky Biologie víry – Jak uvolnit sílu vědomí, hmoty a zázraků od Bruce H. Liptona, viz Nadřazenost prostředí III – Epigenetika. Dnes předkládám další pohled z genetické galerie Marka Hendersona.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 15         


Na svahu (Korporace)

rubrika: Pel-mel


Možná jste si také všimli, jak často se přátelské povídání stočí k supermarketům. Co kde mají lepšího, kolik pokladen dneska jelo, jaké jsou slevy. Obchodní centra vstoupila do našeho života s naprostou samozřejmostí. Je možné, že tu někdy nebyla? Nejčastěji v sobotu a v neděli u nich vystupují z aut svérázné typy pánů, kterým pro sebe říkám Šmudla nedělní. Obvykle na sobě mají vytahanou mikinu a nevábné tepláky. Ale dívají se světácky, v ruce klíčky. Za nimi následuje paní, která nejspíš ve spěchu přehodila přes zástěru nějaký prodřený svetr, na nohou má pantofle, nezřídka napůl rozpadlé. Prostě – přijeli tak, jak se cítí nejlíp, tak, jak nejspíš pobývají doma v kuchyni. Nejdříve jsem si říkala, že takoví zákazníci prostě pohrdají konvencemi. Ale když jsem prolistovala knihu Douglase Rushkoffa: Život, s.r.o., zjistila jsem, že všechno asi bude jinak.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 6         


Moje zlaté roky

rubrika: Povídání


Název tohoto mého bezpochyby nejpatafyzičtějšího příspěvku je silně zavádějící. Zaprvé: ke svým zlatým rokům teprve vzhlížím, takže momentálně nemám o čem takovém psát; Zadruhé: název jsem štípl jistému Fialovi, který své nejzlatější roky strávil v jakési podomní hudební skupince, jež se vykutala odněkud z Valašského Meziříčí. Ale to je jenom takové smítko na kráse. Pořádný kýbl smetí na vás vysypu až pod perexem, přičemž nějaké procítěné radovánky mňágy se žďorpem vám budou, pokud se samozřejmě rozhodnete ve čtení pokračovat, připadat jako lechtivé snění průměrného bulváru.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 12         


Umění psané životem

rubrika: Pel-mel


Umění psané životem je název páté kapitoly náhodami oplývající knížky, z níž zde naposledy byly čtyři jednohubky ze čtvrté kapitoly Ztráty a nálezy. Z ní jsem tentokrát vybral pouze tři případy, jež na sebe zvláštním způsobem navazují, a nejen to. Úžasně totiž dokumentují, že umění a život mohou být propojeny tak nečekanými náhodami, že někdy není vůbec jisté, zda život je psaný uměním, anebo naopak. Dokonce to může jít tak daleko, že z toho vznikne pohádka. Nezapomeňte si tudíž připravit zvonec, jelikož i nečekané náhody mohou mít svůj pohádkový konec.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


I taková žízeň (Podle Christiny Grofové)

rubrika: Pel-mel


Letošní nadcházející jaro se zdá být bláznivé a plné všelijakých událostí, se kterými si samo neví rady. Březen se zmítá od jedné krajnosti k druhé. Než se stačíme vyrovnat s jednou zprávou, smýkne námi o zeď další pohroma. Připadám si jako smítko vhozené do pekelného kotle, v němž kolotá kdeco, a rohatý kuchař poskakuje okolo s tím svým věčným úšklebkem a baví se, jak se mu dílo daří. Že je můj pohled úzce osobní? Snad. Ale nedokážu se srovnat třeba s tím, že nám sice není dobře při pohledu na projevy otevřeného násilí, ale přitom schvalujeme tělesné tresty (viz internetová statistika z tohoto týdne – proti zákonu zakazujícímu tělesné trestání je víc než 96 % čtenářů), aniž bychom si uvědomili, že jde o věci úzce spolu související. Člověka zamrazí, mezi kým že to žije.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 21         


«     1    2   »