Archiv - Únor 2022


« strana 1 »

Planetární inteligence

rubrika: Populárně naučný koutek


Nejen v okultismu, ale i mezi vědci koluje hypotéza, že existuje něco jako planetární inteligence. Okultisti v tom mají jasno: Planetární inteligence je jednou ze sedmi božských bytostí spojených s každou ze sedmi tradičních planet z astrologie. Základní myšlenkou je, že každá planeta je součástí Velkého řetězce bytí a má obrovskou hierarchii různých duchů, inteligencí, andělů, božstev, rostlin, kameny a minerály, které se podílejí na jeho povaze. V tomto koncepčním rámci je planetární inteligence částí planety, která odpovídá mentální rovině, rovině abstraktního myšlení. Vědci to vidí poněkud jinak, ale v podstatě se od okultistů až tak moc neliší.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Mozek na baterky

rubrika: Pel-mel


Základem funkčnosti našeho mozku jsou elektrické synapse, které zprostředkovávají elektrické impulsy mezi neurony, a chemické synapse, na nichž spolu buňky komunikují pomocí neurotransmiterů. Díky tomu můžeme myslet. Stejné či podobné je to i u ostatních živočichů. I chemie je však podřízená elektromagnetické interakci. Vše to zastřešuje kvantová fyzika. Zjednodušme si to: Představme si, že náš mozek pracuje na bázi elektrických impulsů. Je možné jeho funkci ovlivňovat, ať už negativně či pozitivně, pomocí elektrických impulsů zvenčí? Tahle otázka už byla zodpovězena v 19. století s využitím elektrické stimulace mozku u pacientů trpících nespavostí. Postupně se tato metoda začala uplatňovat i v jiných směrech, jako třeba v revitalizaci paměti. Na Live Science jsem narazil na článek Why'd I Come in Here? A Brain Zap Could Boost That Fuzzy Memory, z něhož vám tady něco přetlumočím.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


O bramborách

rubrika: Pel-mel


Dnešní můj příspěvek bude přízemní. Vlastně podzemní, protože brambory, o nichž bude řeč, jsou hlízy jedné lilkovité rostliny. Brambory k nám doputovaly z Ameriky a s výjimkou jihovýchodní Asie, kde dávají přednost rýži, patří k nejoblíbenějšímu doplňku naší stravy. Pro nás jsou zajímavé pouze hlízy, které však není doporučeno konzumovat syrové. Nadzemní části jsou jedovaté. V mém jídelníčku se brambory objevují skoro každý den. Když si dělám jídlo v remosce, tak dvě nadrobno nakrájené brambory jsou základem. Pak následuje nějaké maso (kuřecí, vepřové, hovězí…), zelenina a koření. Abych neurazil Asiaty, přidám občas na závěr ještě rýži z varného sáčku. Výsledkem jsou dva až tři obědy.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 12         


Hvězda starší než sám vesmír

rubrika: Populárně naučný koutek


Název článku je zavádějící. Představa, že něco může být starší než vesmír, je naprosto nesmyslná. Tedy pokud hovoříme o našem vesmíru, který prý vznikl procesem zvaným Velký třesk. Ne že bych chtěl tuto teorii nějak zpochybňovat, ale ať už ten vesmír vznikl jakýmkoli způsobem, tak tady nemůže být žádná hvězda, která vznikla dříve. Mohou tady být však další vesmíry, které vznikly ještě dříve. V Populárně naučném koutku se nachází několik příspěvků, které se tímto tématem zabývají. Takže něco jako Multivesmír. Nekonečný počet dalších vesmírů, které různě vznikají a zanikají. Jestli byl nějaký počátek Multivesmíru, tak na tuhle otázku nemůže fakt nikdo racionálně odpovědět. Něco jako Bůh? Nechme toho. Je zcela kontraproduktivní, aby se naše mysl tímto směrem ubírala. Předevčírem jsem na internetu objevil článek Hvězda starší než sám vesmír: V souhvězdí Vah se nachází vesmírná rarita. Je v češtině a budu ho pod perexem citovat. Je v podstatě z druhé ruky, jelikož ho autorka sepsala na základě těchto zdrojů: Methuselah's Star Is Not Older Than The Universe After All, But It's Still Pretty Franking Old; How Can a Star Be Older Than the Universe?; Hubble Confirms HD 140283 as the Oldest Known Star.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Záhady tabule Stephena Hawkinga plné čmáranic

rubrika: Populárně naučný koutek


Stephen Hawking, který zemřel 14. března 2018 v Cambridge, patří mezi největší fyziky naší doby. V roce 1963 mu byla diagnostikována nemoc motorického neuronu, díky čemuž brzy skončil téměř nehybný na vozíku. Bylo mu tehdy pouhých 21 let. Lékaři mu předpovídali, že bude žít maximálně dva roky. Žil ještě padesát let a stvořil řadu velmi podnětných vědeckých pojednání týkajících se především vesmíru. Jeho tělo ho sice zradilo, ale mozek fungoval dál na plný výkon. Na Live Science jsem zaznamenal článek Mysteries of Stephen Hawking's doodle-filled blackboard may finally be solved. Jde o to, že Stephen Hawking měl tabuli, kterou postupně počmáral nejrůznějšími znaky, symboly, rovnicemi, vzkazy, vtipy atakdále. No a tu tabuli teď zkoumají odborníci, aby ji celou dešifrovali. Následující text je lehce poupravený překlad ze zmíněného zdroje.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Covidové šílenství

rubrika: Pel-mel


Zvolna se začíná třetí rok, kdy žijeme v něčem, co by se dalo nazvat Covidovým šílenstvím. Koncem roku 2019 prý z Wuchanského institutu virologie, který se nalézá v hlavním městě Wu-chan čínské provincie Chu-pej, unikl jakýsi modifikovaný koronavirus. Wu-chan je mimochodem velkoměsto, která má zhruba stejný počet obyvatel jako Česká republika. Tento podivuhodný virus, který dostal označení SARS-CoV-2, má smrtonosný vliv výhradně na lidi v podobě nemoci Covid-19. O co tady vlastně kráčí?

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Anarchista

rubrika: Pel-mel


Když jsem včera podřimoval před monitorem a občas pootevřel jedno oko, někdy o dvě oči, abych zjistil, co se děje na internetu a všeobecně ve světě, začala v mé hlavě rašit myšlenka, že se budu muset do dění aktivně zapojit, abych zachránil lidstvo před evidentním úpadkem. Probral jsem se z dřímoty, začal úporně analyzovat situaci a hledat vhodnou strategii svého pozitivního přínosu. Pokud je svět negativní, je třeba přijít s něčím pozitivním, aby nastala přinejmenším rovnováha. Komunismus, nacismus, fašismus, fetišismus a další podobné výstřelky jsem zavrhl, jelikož se evidentně neosvědčily. A pak mě náhle napadl anarchismus. Je to sice také stará věc, ale zatím tolik škody nenapáchala, a pokud by se zrestaurovala v moderní podobě, obohacené třeba o kvantovou fyziku či teorii relativity, mohla by se stát avantgardním přínosem.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Luciferovy narozeniny 2022

rubrika: Pel-mel


V pondělí mám narozeniny. Může za to oběh planety Země kolem hvězdy Slunce. Když jsem se narodil, nacházela se Země vůči Slunci v jisté pozici. Za nějaký čas se nacházela ve stejné pozici a já jsem slavil jednoroční narozeniny. Pak se to opakovalo furt dokola. Teď už je mi podle toho kolečka asi 163 let. Není to málo, vůbec si nestěžuji. Jako Abrahám se chystám dožít minimálně 175 let. Ještě mi zbývá dvanáct let. A to je dost času. Plánuji nicméně Abraháma přetrumfnout, asi o sto let. Pak už mě to zřejmě přestane bavit. Stella mi pravila, že se nemám rouhat. Netuším, co tím myslela, ale na své narozeniny se budu rouhat čemukoli. I sobě. Už jste to někdy zkusili?

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 21         


Žijeme v simulaci?

rubrika: Populárně naučný koutek


Vracím se k tématu, které jsem už tady mnohokráte probíral. Základní myšlenkou je, zdali jsme vznikli tak nějak přirozeně, anebo nás stvořila jakási vyšší „bytost“. Touhle otázku se zabývala spousta náboženství včetně filosofických proudů. V některých kulturách to pojali poněkud pragmaticky. Klaněli se různým bůžkům, bohům či polobohům, ale jejich přítomnost vnímali jako součást přírody, kterou si různým způsobem personifikovali. Jiná náboženství hledala něco mnohem vyššího – Boha. Tvůrce celého světa. Nepřemýšleli nad tím, jaký je původ toho Tvůrce. Brali to jako holý a neoddiskutovatelný fakt. Jako Boha, který stvořil i je. Když začala probíhat vědeckotechnická revoluce, začali jsme zkoumat vesmír, vymysleli kvantovou fyziku a teorii relativity, zkompletovali první počítače a v nich pak začali simulovat realitu, dostala se tahle myšlenka na poněkud jinou úroveň. Věnovali se tomu i někteří spisovatelé, jako třeba Stanislaw Lem v povídce Non serviamkterou jsem tady přetlumočil. Další články, ve kterých jsem se zde tímto tématem zabýval, jsou např.: Žijeme v simulovaném světě? I, II, Chyby v matrix, Falešné vesmíry – Simulovaná realita I, II. Někdy mám pocit, že v nějaké takové simulaci žiji. Je zde spousta náznaků, které tomu napovídají: například pravidelně se objevující synchronicity či jakési poruchy matrixu. Není samozřejmě vyloučeno, že ta simulace je jenom v mé hlavě. Podnět k napsání tohoto článku přišel ze stránek Live Science, kde jsem předevčírem zaznamenal pojednání Do we live in a simulation? Here's why we may never know. Následující text je jeho drobně upravený překlad.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


«     1     »