« strana 106 »

Gulaňje

rubrika: Pel-mel


Malé tropické jsem krátce poreferoval o své zářijové výpravě do Brixenu, přičemž jsem samozřejmě nemohl opomenout Karla Havlíčka Borovského, který si zde zhruba od poloviny prosince 1851 do poloviny května 1855 nepříliš bujaře užíval své vyhnanství. Moji poměrně příznivou náklonnost ke Karlu Havlíčkovi poněkud ochladila Stella, která přišla s informací, že Karel Havlíček byl antisemita (viz S tím národem, jenž je tak čistý, jasný…). Na druhou stranu byl, alespoň zpočátku, nadšeným zastáncem rusofilství a všeslovanské vzájemnosti. Z této choroby ho vyléčil osmnáctiměsíční pobyt v carském Rusku (leden 1843 – červenec 1844), což velmi barvitě vylíčil ve své literární prvotině Obrazy z Rus. Ten spisek jsem si sehnal přes internet, a abych vás s jakousi humornou nadsázkou s tímto Havlíčkovým uzdravením seznámil, vybral jsem úvodní část statě, která se jmenuje Gulaňje. Užijte si to, léto se ještě nekončí. Až bude končit, upozorním vás na to po svém návratu z Brixenu a zároveň vám barvitě vylíčím, jak tam dopadlo mé gulaňje po tyrolsku.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


S tím národem, jenž je tak čistý, jasný (Výpisky z četby – Singer a Stölzl)

rubrika: Pel-mel


Nerudova slavná báseň Jen dál patřívala k svátečnímu poledni v Československém rozhlase. Krásný příspěvek k pěstování národní hrdosti. Ale, jak říká spisovatel Singer: „Každý národ má svoje bludy.“ Vždyť i velký vlastenec Jan Neruda, autor verše „Za volnost lidskou, v nás kdys rozekvětla…“ patřil k známým antisemitům, v souladu s politikou radikálních mladočechů. Tato pokrokovější politická strana si dala v 80. letech 19. století za úkol zúčastnit se „křižácké výpravy proti židům“.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 13         


Psychorvanec

rubrika: Poetický koutek


(Letní halucinogenní tabletky)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Svobodné zednářství

rubrika: Pel-mel


V pondělním Tajném symbolu jsem naznačil, kterak jsem doputoval ke knížce Tajný symbol. Autor v ní shromáždil výňatky z původních zednářských dokumentů, které doprovodil svými úvody, komentáři a dodatky, aby čtenářům osvětlil, kdo jsou myticky opředení zednáři, co dělají a proč to dělají. O svobodných zednářích jsem už nějakou tu potuchu měl. Knížku jsem už skoro celou absorboval a došel jsem k závěru, že jsem svým způsobem též svobodným zednářem, okupuji však pouze jednomístnou, solitérní lóži, v níž jsem současně učněm, tovaryšem i mistrem. K velmistrovi, natožpak nejvyššímu jsem se ještě nedopracoval. Abyste věděli, oč tady kráčí, předkládám vám přetlumočenou úvodní řeč autora knížky, k některým výňatkům z původních či přidružených zednářských dokumentů se nejspíš ještě vrátím.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Malá tropická

rubrika: Pel-mel


Začínají se prázdniny, leccos se tedy vyprázdní a Neviditelný čert nemůže zůstat pozadu. Takže tu budou prázdniny. Ani ťuk. Až do konce srpna budete číst tento první a poslední prázdninový ťukanec. STOP. Dělám si legraci. Mé mozkové závity se začínají temperovat do tropického stavu, a tak není vyloučeno, že občas budu blouznit. Meteorologové předpovídají na neděli až 36 stupňů podle Celsiovy stupnice, samozřejmě že nad nulou. Kdyby to bylo pod nulou, tak bych psal Malou arktickou, ale já píši Malou tropickou. Na úvod prázdnin si tak trochu zatropím.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Tajný symbol

rubrika: Pel-mel


posledních víkendových střípcích a střepinách jsem vyjádřil pochybnost o tom, zda uskutečním poslední červnovou nedělní procházku. Učinil jsem tak z důvodu, který vám zatajím, který ale vedl k tomu, že jsem byl přesvědčený, že něco takového už do konce června neuskutečním. Avšak po probuzení do nedělního poledne se v mé mysli poznenáhlu vybavil jakýsi můj zcela vlastní tajný symbol. Ten mi pravil, že se mám vydat do Edenu a pokusit se přehrábnout přihrádky zlevněných knížek. Abyste tomu porozuměli, pod Edenem myslím jistou část pražské čtvrti Vršovice, především pak nákupní centrum nedaleko jakéhosi fotbalového stadionu v dosahu ulice Vršovická, k němuž mě váže můj zcela vlastní tajný symbol.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Světlonošovy víkendové střípky a střepiny 5

rubrika: Pel-mel


Je tady čtvrtý poslední červnový víkend, během něhož bych vás chtěl oblažit svými dalšími střípky a střepinami. Základem budou mé první dvě nedělní červnové procházky, třetí jsem vynechal, ne proto, že se mi o ní nechce psát, ale proto, že jsem ji neuskutečnil, a jestli uskutečním tu čtvrtou, to v této chvíli ještě nevím. Neumím věštit z čajových lístků. Kromě toho přidávám jeden ještě zábavněji laděný mimo procházkový střípek. To vše si rozeberte dle vlastního psychického rozpoložení, aniž byste utrpěli jakýkoli těžký duševní otřes.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  102  103  104  105    106    107  108  109  110 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »