« strana 104 »

Moderátně

rubrika: Pel-mel


V tomhle šíleném vedru se nedokážu soustředit ani na příbalový leták na cestu do svého zářijového exilu v Brixenu. A když jsem se pokoušel alespoň něco slepit, vypařilo se mi pod rukama vteřinové lepidlo. Mé ruce jej následovaly, takže teď píšu nohama. Na nohy se mohu vždycky spolehnout, ale i ony mají bezpochyby své limity. Teploměry též. Některé prý už explodovaly. Na nedalekém parkovišti ke kopečku písku přibyla hranička cihliček. Možná se tam bude stavět tropické iglú.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Něco málo o pomeranči

rubrika: Poetický koutek


Přibližně zhruba po roce přicházím s jednou pozoruhodně zajímavou básní od Oldřicha Mikuláška. Tehdy, v onom podobně situovaném letním čase, ačkoli nejspíš úplně zcela jinak pojatém, jsem vypustil meteorický roj jeho tří básnických bolidů: Nedokončená, Volným pádem, Čistá práce. Se zhruba přibližně roční odmlkou se tento Mikuláškův poetický průnik do Poetického koutku Neviditelného čerta pokusím dokončit volným pádem jeho čisté práce opentlené pleonasmy a jedním pomerančem.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


onchešV ej ýnjets monej yt

rubrika: Vinárna U Čerta


Srpenec se nám začíná zvolna rozjíždět na plné obrátky a stejně jako Psychorvanec na úvod zatápí pod tropickým kotlem. Okurky už nepřipomínají mumie, ale prací prášek. Někteří lidé melou z posledního radostně upadajíc do psychotropických halucinací. Hromadné zájezdy či nájezdy písečných kobylek nabývají neskonale uvědomělého charakteru, sušené vodní vážky jsou k dispozici v supermarketech a jim přidružených kontejnerech, ale jinak je všechno stejný, jenom…

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


Paralelní životy

rubrika: Povídání


Netuším, kdy vize mých paralelních životů započaly, ale muselo to být už hodně dávno. Dříve to byly spíše takové náhodné záchvěvy útěků do fantastična, které si v nejrůznějších podobách prožívá skoro každý, jehož duševní život nezcepeněl na primitivní konzumní úrovni. V posledních letech mě ty vize navštěvují častěji a jejich podoba je poněkud jiná. Už jen tak ovlivněn sci-fi a podobnou literaturou nefantazíruji halabala, ale zcela systematicky si představuji nějaký svůj pevně zakotvený paralelní život.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 23         


Na bílé lavičce

rubrika: Povídání


Podle knih Rosamunde Pilcherové bylo natočeno více než sto filmů. Autorka jejich předloh po službě u námořnictva stihla vychovat čtyři děti a ještě svým dílem zpopularizovala některá místa své země natolik, že se z nich staly turisticky přitažlivé cíle. Recept na psaní podobných bestsellerů je poměrně jednoduchý, ale ne každému se podaří dosáhnout čtenářské a divácké obliby, natož pak získat Řád britského impéria.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 26         


Na dávný verš

rubrika: Poetický koutek


Okurková sezóna se pozvolna začíná hrotit ke svému vrcholu a já, místo abych plaval ve vodách Slapské přehrady u Nové Rabyně, šrotím odborný spisek do svého vyhnanství v Brixenu. Léto se přesunulo do stavu, který my, staří souputníci českou krajinou, dobře známe. Tropy se odkýblovaly někam do tropů. Jenom ta voda chybí a Labe prý vyschlo až skoro do posledního šutru. Občas už i zaprší, někdy i zahřmí, ale okurky stále připomínají mumie v saharském vyhnanství. Vracím se zpět k Františku Hrubínovi, podruhé a možná naposled, a pokusím se to suchomilné léto protkat jeho dávným veršem.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Letní (kontra)punkce

rubrika: Poetický koutek


(Inspirovaná chladivým letním ránem za asistence Christiana Morgensterna)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  100  101  102  103    104    105  106  107  108 . . . . . . . . . .  348  349  350  351  352   »