« strana 274 »

Žijeme v simulovaném světě? I

rubrika: Populárně naučný koutek


Ještě v roce 1998 by téměř nikdo z běžných lidí nevěnoval otázce v nadpisu žádnou vážnější pozornost. Konce roku 1999 o ní diskutovaly miliony lidí po celém světě, protože viděli film Matrix. Jeho zápletka je založena na tom, že lidstvo na Zemi žije v jakési zásobárně živin a jeho energii čerpá rasa strojů. Abychom se nebouřili proti takovému hororovému postavení, dostává se nám existence v simulované realitě, kterou vnímáme díky přímému napojení velkého počítače na naše mozky. Veškerá naše vědomá zkušenost je jen výsledkem počítačového programu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 40         


Jeremiáš Tichý

rubrika: Povídání


Po delší době jsem znovu vrátil k tvorbě polského spisovatele Stanislawa Lema. Ze zaprášené police své hvězdné knihovny jsem vyhrabal české vydání sbírky Futurologický kongres z roku 1977, která je věnována deníkům a vzpomínkám hvězdného plavce Ijona Tichého a ze které jsem již tady ocitoval část Dvacáté první cesty, k níž mě přivedl pohled na šálový bubeřich. Když si tu knížku znovu pročítám, tak si uvědomuji, že Stanislaw Lem byl a je jedním z největších spisovatelů, a řekl bych že i myslitelů naší civilizace.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Dream on

rubrika: Vinárna U Čerta


Sni dál ...

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Malá noční

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Mohu jediným pohledem změnit vesmír? IV

rubrika: Populárně naučný koutek


Přichází závěrečný díl napínavého seriálu o kvantových zákonech z říše duchů a možnosti přepsat historii. Michael Brooks si ze všech možných interpretací kvantové teorie nakonec vybere ... - nechte se překvapit.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Mohu jediným pohledem změnit vesmír? III

rubrika: Populárně naučný koutek


K myšlenkovému pokusu 's odloženou volbou' v kosmických rozměrech využil Wheeler možností, které poskytuje takzvaná gravitační čočka. Když se vzdálený zdroj světla nachází za velmi hmotnou galaxií, její gravitační pole ohýbá paprsky, které ji na obou stranách míjejí. Proto může dojít k tomu, že místo jedné galaxie vidíme galaxie dvě. Ohyb světla gravitačním polem je jedním z důsledků obecné teorie relativity, který předpověděl Einstein a v roce 1919 měřením prokázal britský astronom Arthur Eddington.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Odvrat od přirozeného člověka

rubrika: Pel-mel


Dnešní směsku nedělního zamyšlení bych započal pitným režimem. O pitném režimu jste se zřejmě dočetli už skoro všichni. Komu však toto velmi podnětné lékařské doporučení stále ještě uniká, tomu doporučuji se s tím pro začátek seznámit na stránce Přírodní zdraví. Kdo nechce čtením této stránky ztrácet čas, tomu bych pitný režim v kostce definoval takto: Kdo chce přežít, musí denně dva až tři litry nějaké tekutiny vypít.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  270  271  272  273    274    275  276  277  278 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »