« strana 294 »

Chromozom Y - mikroskopická metafora mužů

rubrika: Populárně naučný koutek


V ukázce z úvodu knížky o původu mužů od Steva Jonese bylo mužské ego zasaženo dost těžkou ránou. Knížka však pokračuje ještě mnohem citelnějšími údery, kdy Steve Jones kupříkladu dělá z muže jediný omyl přírody. Jako muž si myslím, že to autor trošku přepískl, ale co byste také chtěli od biologa a navíc ještě genetika. A to ještě není všechno.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Potopa a hromadné hroby

rubrika: Populárně naučný koutek


Přímé geologické určování stáří vede k jakžtakž užitečným výsledkům pouze za předpokladu, že Lyellovy a Darwinovy poučky o rovnoměrném, postupném vývoji platily během celých dlouhých dějin Země. Pokud ale přece jen došlo k celosvětové potopě, musejí se vědecké datační metody nutně mýlit, mají-li určit věk objektu staršího než pět tisíc, maximálně však deset tisíc let.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Nikdy se nevzdávej

rubrika: Pel-mel


Před dvěma měsíci jsem zde psal o tom, jak jsem šel kolem jistého obchodu se zlevněnými knihami, který mě vcucnul do sebe a nasměroval k jednomu stolku, kde jsem okamžitě nalezl knížku o šamanském léčení. Po dvou měsících jsem opět míjel stejnou prodejnu stejně zlevněných knih, a stejně tak mě podobná síla vcucla dovnitř a opět nasměrovala ke stejnému stolku.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Zmenšená žena a druhé pohlaví

rubrika: Populárně naučný koutek


Vytiskněte si slovo "mužství" na Amazon.com (což ovšem není na první pohled ten nejvhodnější zdroj) a najdete tisíce odkazů. Čtvrtina z nich jsou z pera žen. Rozpitvávají ubohého muže v rozsahu od ohromujícího The Penis Book: An Owner's Manual (Kniha o penisu: Vlastníkova příručka) od autorky Margaret Goreové až po mrzoutské If Men Could Talk, Here's What They'd Say (Kdyby mohli muži mluvit, co by říkali), a vedou svou od odporného Men and Other Reptiles (Muži a další ještěři) až k botanickému Why Cucambers Are Better than Men (Proč jsou okurky lepší než muži).

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Záhada času

rubrika: Populárně naučný koutek


V dubnu 1998 přinesl časopis Illustrierte Wissenschaft zprávu o neobvyklém nálezu. Britský amatérský geolog Alan Dawn objevil téměř kompletní kostru asi tři metry dlouhého masožravého ryboještěra. Skelet zvířete vyhynulého údajně před 150 miliony let neležel v několikametrové hloubce pod zemí, jak by se snad dalo očekávat z geologického a biologického hlediska, nýbrž tak těsně pod povrchem, že některé kosti dokonce čouhaly ven.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Všichni žili ve stejné době

rubrika: Populárně naučný koutek


V oblasti Paluxy River se prakticky nevyskytuje kompaktní hornina o mocnosti několika metrů. Skládá se z velmi mnoha různých, nad sebou uložených vrstev. Ty jsou rozdílně silné a velmi se liší pevností. Lze zde nalézt vrstvy velice tvrdé skály a více či méně zpevněné suti. Vypadají jako cibulové slupky. Všechny horninové vrstvy jsou každopádně od sebe výrazně oddělené, a proto nemohly vzniknout ve stejné době ani příliš pomalu, postupně.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Fosilní kladivo

rubrika: Populárně naučný koutek


V oblasti Paluxy River poblíž Glen Rose (Texas) se už celá desetiletí nacházejí otisky lidských nohou a také bot hned vedle zkamenělých dinousařích šlápot. Kromě toho zde bylo také nalezeno staré zvětralé kladivo se zlomenou násadou, které našla rodina Hahnových v roce 1934 poblíž texaského městečka jménem London. Z fosilního kladiva trčel ze skály pouze konec zlomené násady. Hlava kladiva a dřevěné topůrko byly původně celé obalené pevnou vrstvou vápence.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  290  291  292  293    294    295  296  297  298 . . . . . . . . . .  356  357  358  359  360   »