« strana 38 »

Jarní procházka Centrálním parkem

rubrika: Pel-mel


Už delší dobu jsem nebyl na nějaké delší procházce. Naposledy někdy vloni. Od Nového roku jsem se motal jenom v Nových Butovicích. Moje nohy začaly zakrňovat. Ve čtvrtek bylo venku hezky a teplo, a tak jsem se rozhodl konečně vyrazit někam dál. Nehodlal jsem své nohy proměnit v párátka. Nejdříve mě napadlo vyrazit do nové čtvrti Waltrovka, abych prozkoumal, zda ji už dostavěli až k centrále ČSOB, která je u stanice metra Radlická. Když jsem tam byl naposledy, tak už ten závěrečný úsek bagrovali. Nakonec jsem ale zvolil plán B. Už před pár týdny se mi zlomila jedna stranice na brýlích a ta druhá má namále. Nosím teď náhradní brýle, které jsou nepohodlné. Vyhlédl jsem si jednu oční optiku v OC Metropole, které se nachází u konečné stanice trasy metra B Zličín. Zpátky jsem chtěl jít pěšky přes Centrální park.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


We can work it out

rubrika: Vinárna U Čerta


Po delší době jsem se rozhodl vložit příspěvek do Vinárny U Čerta. Je jako obvykle doprovázen hudebním videem, tentokrát v podání The Beatles. Nedělám to jen tak pro nic a za nic, aby tam bylo něco nového. Inspirovala mě píseň, jejíž název se skví v názvu tohoto krátkého pojednání. Tak se usaďte, nalejte si sklenku lahodného moku, vykulte oči na monitor a zamyslete se nad sebou.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Jak mě navštívil čmelák

rubrika: Pel-mel


V pátek jsem vstával ráno v osm. Především proto, že jsem potřeboval dát další pilulku antibiotika. To už dělám od úterka, ale pak jsem šel opět ulehnout. Tentokrát se mi nechtělo. Sedl jsem si na pohovku čelem k proskleným dveřím na lodžii a uchopil knihu se třemi novelami od bratrů Strugackých, kteří je publikovali pod pseudonymy S. Jaroslavcev a S. Vitickij. Nejdelší novela je od druhého a mladšího z bratrů Strugackých a jmenuje se Hledání úradku. Pustil jsem se do pokračování její četby. Přečetl jsem pár stránek, když jsem periferním zrakem zaznamenal, že kolem poletuje nějaký větší příslušník hmyzí říše.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Nově objevené buňky v plících pomáhají udržovat zdravý dýchací systém

rubrika: Populárně naučný koutek


Vědci objevili zcela nový typ buněk, které se skrývají v jemných rozvětvených chodbách lidských plic. Podle nové studie hrají tyto nově objevené buňky zásadní roli při udržování správného fungování dýchacího systému a mohly by dokonce inspirovat nové způsoby léčby, které by zvrátily účinky některých nemocí souvisejících s kouřením.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Pod oblačnou duchnou

rubrika: Pel-mel


Když rozkvétal zlatý déšť, mohli jsme se alespoň přes den kochat jarním počasím s přívalem slunečních paprsků. V noci a brzy ráno šly teploty pod nulu, přes den pak šplhaly až skoro ke dvaceti stupňům. Od středy se situace rapidně změnila. Nebe ovládla šedá duchna a teploty se smrskly kolem nuly. Začalo pršet, ale jenom velmi mírně nicméně dost často. Někde napadal i sníh. Začalo to vypadat jako poslední pozdrav zimy.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Začalo pršet a přestala téct voda

rubrika: Pel-mel


Poslední dva týdny bylo skoro jasno. Během dne bylo docela teplo, slunce se snažilo. Snažily se i některé dřeviny a kytky. Jenže to sucho tomu neprospívalo. Všechny rostliny čekaly na déšť. Žízeň je veliká a bez vody se nedá žít. Předčasně rozkvetl zlatý déšť a krajinu zbarvil do žluta. To byla známka toho, že nastane změna. A nastala. Ochladilo se a začalo pršet. A skoro ve stejnou chvíli přestala na Praze 13 a přilehlém okolí téct voda z trubek. Z nebe voda padala, sice jemně, ale nepřetržitě, a z vodovodních trubek začala téct čím dál tím menším čůrkem.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 30         


Chladná rána březnová

rubrika: Pel-mel


Končí se březen. Posledních zhruba čtrnáct dní zakotvilo u nás počasí v takovém zvláštním rytmu. Nízká oblačnost se postupně vytratila, srážky ustaly a nebe se vyjasnilo. V noci, obzvláště nad ránem, klesaly teploty několik stupňů pod bod mrazu, ve dne šplhaly k deseti i více stupňů nad nulou. V posledních dnech byl rozkmit až patnáct nebo dokonce osmnáct stupňů. Velmi zvláštní jaro.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Náš vesmír má pravděpodobně dvojče, kde čas běží pozpátku

rubrika: Populárně naučný koutek


Symetrie fascinovala už staré Řeky, kteří se jí kochali při pohledu na pravidelné geometrické tvary či dokonalé lidské proporce. Současní fyzici se sice posvátnou geometrií nezabývají, ale souměrnost je pro ně přesto velkým pojmem. V přírodě podle nich existují tři základní symetrie: náboj, parita a čas. V případě první symetrie platí, že prohozením náboje částic vzniknou zcela stejné, jen opačně nabité částice. Paritou mají vědci na mysli zrcadlový obraz interakce částic, který bude vypadat stejně jako originál, a čas sem řadí proto, že se interakce puštěné pozpátku nemohou nijak změnit, budou vždy stejné jako jejich předlohy. Základní prvky světa a vesmíru mívají svůj zrcadlový obraz nebo protipól. A vědci z toho usuzují, že nějaký protipól musí mít i vesmír jako celek.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Pavučina červích děr by mohla vyřešit základní paradox, který poprvé navrhl Stephen Hawking

rubrika: Populárně naučný koutek


V tomto příspěvku do Populárně naučného koutku budou hlavními aktéry černé a červí díry. Černé díry jsou astrofyziky považovány za hotovou věc. Vesmír se jimi prý hemží a ty největší sídlí v jádrech galaxií jako vysavače hmoty. Červí díra je zatím jen hypotetický objekt, který umožňuje utvořit „zkratku“ přes prostor a čas. Hlavním tématem tohoto příspěvku je informační paradox černé díry, který vznikl na základě teorie Stephena Hawkinga, že černé díry se mohou vypařovat. Až tak, že černá díra může zaniknout. Problém je v tom, že Hawkingova teorie umožňuje vypařování částic, ale ne únik informace. Když se černá díra vypaří, kam se ty informace podějí? A tady přicházejí na řadu červí díry, s jejichž pomocí by se ten paradox dal vyřešit. Následující text představuje poupravené výňatky z článku A spiderweb of wormholes could solve a fundamental paradox first proposed by Stephen Hawking na Live Science.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Tasemnice v mozku

rubrika: Pel-mel


Předpokládám, že víte, co je to tasemnice. Zpravidla parazituje v tenkém střevě člověka. Dovedete si představit, že vám může parazitovat i v mozku? Není to žádná sranda. Jedním z příznaků je, že začnete blábolit nesmysly a občas dostanete nekontrolovatelný záchvat. Když tak sleduji lidi kolem sebe, mám pocit, že výskyt tasemnice v lidském mozku není zanedbatelný. Obzvláště u některých politiků. Třeba takový ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov má v hlavě nejméně dvě tasemnice Na Live Science mě včera zaujal jeden článek z roku 2021, který se jmenuje Dead tapeworm in man's brain caused him to speak 'gibberish' and have seizures. Zde jeho volný, poupravený a zkrácený překlad.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Solipsismus s humorem

rubrika: Pel-mel


Na vševědoucí Wikipedii se můžete dočíst, že solipsismus je ve filosofii krajní forma subjektivismu, založená na myšlence, že existuje pouze moje vědomí a nic jiného. Někdy mám pocit, že ten solipsismus se mnou cloumá. Když se ráno (dopoledne, odpoledne, večer) probudím, tak mívám pocit, že jsem to jenom já, kdo mě může z té postele vyhrabat. Nikdo jiný neexistuje. Vše ostatní je jenom taková kulisa, kterou jsem ve spánku zase tak trochu přebudoval. Každý solipsista musí pochopit, že změna, změna jeho já je život, a tu změnu za něj nikdo jiný neučiní. Solipsista, který to nepochopí, se zacyklí a jeho já, jediné existující vědomí, začne přeskakovat jako poškrábaná vinylová deska. Furt dokola to samé. Tohle se nedá přežít.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Noční březnová

rubrika: Poetický koutek


Omalovánka

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  34  35  36  37    38    39  40  41  42 . . . . . . . . . .  280  281  282  283  284   »