Populárně naučný koutek


« strana 10 »

Mimozemské organismy by mohly kontaminovat Zemi díky našim vesmírným lodím


Na Live Science jsem objevil článek „Vědci varují, že mimozemské organismy by mohly přistát na naší vesmírné lodi a kontaminovat Zemi“. To mě zaujalo. Už na samotné Zemi máme spoustu invazivních druhů, které se cpou tam, kde je nikdo neočekává. Zpravidla jsou agresivní a omezují či přímo likvidují domorodé organismy. V posledních staletích to mají na svědomí především lidi, kteří v podstatě též fungují jako invazivní druh. V předchozích tisíciletích to ale probíhalo i bez vlivu lidí. Samo od sebe. Taková je příroda. Takový je Vesmír. Aktuálním nejaktivnějším invazivním organismem je koronavirus SARS-CoV-2, který se šíří po celé Zemi. Nepřiletěl z vesmíru, ale urodil se v lidských laboratořích. Vraťme se však k potenciální invazi organismů z kosmu. Níže uvedený text je citace z výše uvedeného článku.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Elektriky je všude dost! (Smysl pro elektrické pole)


Alessandro Volta zjistil, že rejnok okatý (Torpedo torpedo) si vyrábí elektřinu ve zvláštním orgánu složeném z nakupených svalových segmentů. Roku 1800 se pokusil jeho činnost napodobit ponořením kovových desek do elektrolytu – tak vznikla první baterie. (O jeho prvenství by dnes mnohý historik pochyboval…) Egypťané se snažili elektrickými výboji ryb zmírnit epileptické záchvaty, Řekové elektrickou rybou zmirňovali porodní bolesti a bolesti při amputaci.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 8         


Co když vesmír neměl počátek


Obecně se tvrdí, že náš vesmír měl začátek v tzv. Velkém třesku. Před Velkým třeskem nebylo nic, tedy ani čas, ani prostor, prostě vůbec nic. Až tak jednoduše to však nebylo míněno. Šlo pouze o náš vesmír a jeho teorii, která se zpočátku vůbec nezajímala, co bylo předtím než, z čeho a jak vznikl. V zájmu teorie našeho vesmíru to bylo nepodstatné, protože se bez tohoto náhledu „pod pokličku“ nejen obešla, ale neuměla by s tím nijak poradit. Náš vesmír prostě vznikl v čase nula, a od této chvíle začaly fungovat fyzikální zákony, kterým se můžeme naučit porozumět. Jenže se našli tací, kterým se tohle omezení nelíbilo, a začali dumat, jak se ho zbavit.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Astronomové zaznamenali 3000 světelných let dlouhou světelnou ozvěnu umírající supermasivní černé díry


V temných srdcích galaxií, jako je Mléčná dráha, se nacházejí supermasivní černé díry, jejichž hmotnost je milionkrát nebo dokonce miliardkrát větší než hmotnost Slunce. Některé z těchto supermasivních černých děr vědci nazývají aktivní galaktická jádra (active galactic nuclei – AGN), která chrlí velké množství záření, jako je rentgenové záření a rádiové vlny. AGN jsou zodpovědné za dvojité proudy ionizovaného plynu, které vidíte na snímcích mnoha galaxií.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Miniaturní nezničitelné želvušky nám odhalí, jak přežít v extrémních podmínkách vesmíru


Před devíti lety jsem tady prezentoval článek o želvuškách, převzatý z knížky Johna Lloyda a Johna Mitchinsona. Dnes jsem na Live Science narazil na článek These tiny indestructible tardigrades will reveal how to survive in extremes of space, který vyšel včera. Zde je jeho překlad do češtiny.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


Definice síly


Druhá část této série byla věnována vztahu Universa a času. Článek třetí v se zabývá silou jako fyzikální veličinou, ale i tím, že dvě disjunktní uznávané fyzikální teorie (kvantová mechanika a obecná teorie relativity) jsou poznamenány deficiencí definice síly a času. Článek uvádí hypotézu bezesporné definice síly.

 

mefi & wiki


Celý článek »

komentářů: 112         


Universum a čas


První část této série byla věnována Kosmologickému paradoxu. Nyní se pojďme podívat na pojem čas. Jedním z atributů Universa je časoprostor, jehož nedělitelnou součástí je čas. Proč neplyne čas jen jedním směrem. Jaká je povaha prostoru a času při expanzi vesmírů? I na takové otázky se pokusili nesprávně odpovědět nejvýznamnější vědci netoliko  v minulosti. Trochu jiný pohled na čas nabízí níže uvedený příspěvek.

 

mefi


Celý článek »

komentářů: 111         


Kosmologický paradox


Paradox (z řeckého paradoxos -- nepodobný, náhlý, neočekávaný) je tvrzení, které spojuje pojmy v běžném slova smyslu si odporující v překvapivý, ale smysluplný celek. Kosmologie (z řeckého kosmologia -- nauka o světě) je odvětvím, které se zabývá vesmírem jako celkem).

 

mefi


Celý článek »

komentářů: 18         


Krátké zamyšlení nad čísly


Množství lidských vědomostí stále více ovlivňuje náš život. Od okamžiku, kdy člověk objevil oheň, uběhlo nejméně půl miliónu let. Mezi zlomové okamžiky lidských dějin patří poznatek pojmu čísla, který lemuje fascinující historii zřejmě nejen lidského druhu.Česká wikipedie nám říká, že číslo je abstraktní entita užívaná pro vyjádření množství nebo pořadí. Jiný pohled nám nabízí K. Weierstrass: „Přirozená čísla jsou nám dána od Boha, to ostatní je výmysl lidský.“ Rozdílný úhel pohledu na čísla využívá Bedřich Engels: „Pojmy počtu a figury nejsou vzaty odnikud jinud než ze skutečného světa.“

 

mefi


Celý článek »

komentářů: 9         


Věda a myšlení Západu podle W. Pauliho


Západní myšlení bylo trvale pod vlivem Blízkého i Dálného východu, přesto však panuje jednota v názoru, že pro západní kulturu je právě věda charakterističtější než cokoliv jiného. Matematika a přírodní věda se odlišují od ostatních duchovních aktivit člověka možností výuky a dokazatelnosti. V přírodovědě neexistuje žádné obecné pravidlo, jak přejít od empirického materiálu k novým matematicky formulovatelným pojmům a teoriím. Ne každý jednotlivý výrok přírodovědecké teorie může být empiricky přímo ověřitelný, a přece musí myšlenkový systém jako celek, obsahovat možnost kontroly empirickou metodou. V tom spočívá jeho dokazatelnost. Možnost výuky má přírodověda společnou s matematikou, založenou na logicky dokazatelných postupech.

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 1         


«   1  2  3  4  5  6  7  8  9    10    11  12  13  14 . . . . . . . . . .  43  44  45  46  47   »