Archiv - Listopad 2021


« strana 1 »

Do ráje!

rubrika: Pel-mel


Pavla Horáková v Srdci Evropy marnotratně uvádí tolik faktů, že by byla velká škoda se některých údajů nechopit a nepátrat dál. Tak např. jenom výčet rakouských politiků původem z Čech zabírá v její knize víc než jednu stránku. A třeba zjistíme i to, že předkové slavného Williama Herschela pocházejí z Heršpic u Brna. Malinká sestra tohoto astronoma, hudebníka a konstruktéra dalekohledů, Caroline Lucretia Herschel, přestala v deseti letech růst poté, kdy prodělala tyfus. Nejenom, že hrála a zpívala se symfoniky, ale také objevila osm komet a pracovala na katalogizaci hvězdné oblohy. Po zásluze se stala členkou Královské astronomické společnosti.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 8         


Když padá sníh

rubrika: Povídání


Víc jak polovinu České republiky včera zapadal sníh. Ku Praze se zatím dosypal jen na její východní okraj. Něco jako první posel zimy. Začněte si připravovat lyže a sáňky, rukavice a kožichy, nebo alespoň teplé bundy. Já už chodím v kabátu. Nemusíte však spěchat, ještě se má oteplit a, jako téměř obvykle, mohou být Vánoce na blátě. Zimní čas je nicméně tady. Podzim sice ještě neskončil – jeho konec nastává dle meteorologů posledním dnem v listopadu, dle astronomického kalendáře s úderem zimního slunovratu, což je těsně před Vánocemi.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


Luciferova covidová zpověď

rubrika: Pel-mel


Je mi nepříjemné, že zase píšu o covidu a nejspíš se budu i opakovat. Věc se má ale tak, že společnost se nezabývá už skoro ničím jiným než covidovou „pandemií“. Ano, jsou tady ještě další dvě či tři témata, jako je zelený úděl a s ním spojený raketový nárůst cen elektřiny nebo migrace. Zdá se však, že covid převzal dirigentskou hůlku a vše ostatní jsou kolaterální ztráty. Strašně rád bych napsal nějakou povídku, pohádku, báseň či filosofické zamyšlení, ale jsme ve válce. Biologické. A jak říká staré latinské přísloví: „Inter Arma Silent Musae“, jehož autorem je Cicero. Já jsem se s ním seznámil díky písni Král a Klaun od Karla Kryla.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 35         


Srdce Evropy (Do čítanky)

rubrika: Pel-mel


Teorie podivnosti od Pavly Horákové je kniha, která potěší čtenářovo srdce. Jak známo, málokdy se totéž autorovi podaří i s dalším dílem. Srdce Evropy označil dobrý recenzent za velký středoevropský román. Podle mého názoru tomu tak není, takový román tady byl už hodně dávno, ale Srdce Evropy je prostě dobrá kniha. Chce to ovšem jednu věc: nenechat se zahltit obdivuhodným množstvím trpělivě sesbíraných historických faktů a – číst po kouskách, vracet se ke knize a kochat se především autentickými vzpomínkami babičky Kateřiny. Faktografické kapitoly o významných Vídeňácích původem z Čech a esejistické části o evropanství a dějinných zvratech mají svůj význam: mimo jiné mohou být dobrým podnětem k dalšímu čtenářovu studiu. Ale vyprávění o životě ženy, která netvoří dějiny a nemůže se realizovat po svém, je jí samotnou (zápisky skutečné autorčiny babičky) podáno s takovou samozřejmostí, bez nářku nad těžkostmi – že může být dobrým návodem, jak přistupovat k životu. K životu, který se tam dole měnil velmi pomalu.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 7         


Sedmnáctý listopad ve jménu koronaviru

rubrika: Pel-mel


Chtěl jsem včera vyrazit na Staroměstské náměstí, abych se zúčastnil shromáždění lidí, jimž se začíná zajídat narůstající šikana všech, kteří se nenechají zavčasu opíchat jakýmsi pofiderním sajrajtem. Netýká se to jenom neočkovaných, ti jsou v první řadě, ale i očkovaných, na které po eliminaci neočkovaných též dojde řada. Vzpomínáme na to, co se stalo v roce 1939 a v roce 1989 pod dohledem StB, a mezitím se nám tady vyvrbila další totalita. Z důvodu pozdního vstávání a vyřizování jiných věcí jsem to nestihl. A tak jsem zůstal doma a koukal se na to přes internet.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 22         


Pondělní směs

rubrika: Pel-mel


Je pondělí patnáctého listopadu roku 2021. Když to píšu, tak je ještě neděle čtrnáctého listopadu téhož roku, ale já už se situuji do pondělí. Říká se tomu redilatace času. Kdybych prožíval dilataci času, tak bych se nacházel ještě v sobotě. Jenže čas kolem nás tak bezohledně běží…

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Co, to bychom věděli. Ale jak? (Nic nového…)

rubrika: Pel-mel


Tak se mi zase jednou něco povedlo. Jakmile se začnu chovat suverénně a spěchám, je zle. Čekám početnou návštěvu, vařím a vařím, peču. Vyklouzla mi drahá skleněná poklice. Vyhodím, v co se proměnila, a rázně sáhnu po obyčejné pokličce a šup s ní na kastrol. Promiňte ten výraz, ale ona opravdu „zahučela“ na dno, do husté polévky. Nejen, že jsem byla nervózní kvůli obavám, jak se domluvím s hosty, ale také jsem si neopatrně při snídani přečetla program komunistické strany. Příliš malá poklička nejde vyndat, nepomáhá ani dlouhé přemlouvání, ani dlouhá vidlice, a ten program mi vězí v hlavě úplně stejně.

Inu, polévka tady i tam. Tu lepší jsem mohla přelít, ta v hlavě mi vězí dosud. Takovou jsem totiž slýchala odmala. Vizi krásné společnosti, úplného ráje. Jenomže – JAK se ideální vize dají uskutečnit? Jeden pokus jsme zažili, ten nevyšel. Budovat ráj na něčí úkor prostě nejde. Z počátku se naplní některé sliby (za ukradené peníze a majetky), ale co dál poté? Přesto se utopie objevují znovu a znovu.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 6         


Věříte existenci pozorovaných UFO s mimozemšťany?

rubrika: Pel-mel


Problematikou UFO a mimozemšťanů se zabývám několik let. Snažím se seznamovat se všemi dostupnými a seriózními informacemi, které se týkají této problematiky. V současnosti patřím k lidem, kteří věří existenci pozorovaných UFO s mimozemšťany. Jsem toho názoru, že v nekonečném vesmíru existuje nekonečné množství civilizací mimozemšťanů a tj. také nekonečné množství civilizací mimozemšťanů, které jsou vyspělejší v porovnání s naší civilizací.

 

Miloslav Dědek


Celý článek »

komentářů: 11         


Existují nějaké mimozemské civilizace?

rubrika: Pel-mel


Bezpochyby ano. Otázka je, v jaké jsou formě a jestli jsme s nimi schopni komunikovat. Zapomeňte na zelené mužíčky, UFO a tak podobně. Všechno to bude nejspíš úplně jinak. Dobře, když tady jsou, tak proč o nich nevíme? Tuhle otázku si položil Enrico Fermi při schůzce s dalšími fyziky v roce 1950 v Los Alamos. Vznikl z toho Fermiho paradox. Toto téma jsem zde nadhodil v „Kde tedy všichni jsou?“ nebo „Země je plná, jděte domů“. Názory na existenci mimozemských civilizací se různí. Zajímavou myšlenku k tomu přinesl spisovatel A. C. Clarke v podobě Prvorození. Na Live Science jsem objevil článek od Martina ReeseProč je mimozemská inteligence spíše umělá než biologická?“, v němž se praví, že jakákoli civilizace ve Vesmíru se v krátké době změní v umělou inteligenci. V následujícím textu z něho předkládám některé pasáže.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Elektriky je všude dost! (Smysl pro elektrické pole)

rubrika: Populárně naučný koutek


Alessandro Volta zjistil, že rejnok okatý (Torpedo torpedo) si vyrábí elektřinu ve zvláštním orgánu složeném z nakupených svalových segmentů. Roku 1800 se pokusil jeho činnost napodobit ponořením kovových desek do elektrolytu – tak vznikla první baterie. (O jeho prvenství by dnes mnohý historik pochyboval…) Egypťané se snažili elektrickými výboji ryb zmírnit epileptické záchvaty, Řekové elektrickou rybou zmirňovali porodní bolesti a bolesti při amputaci.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 8         


«     1     »