« strana 31 »

Seifertovská

rubrika: Poetický koutek


(Déjà vu)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Princezna Bajka

rubrika: Pohádky


(Někdy i Pohádka)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Jak se stát neviditelným II

rubrika: Pel-mel


Téměř bezodkladně – pouze s jednodenním zpožděním, což je na Neviditelném čertovi už po nějaký čas standardní frekvence vypouštění dalších příspěvků, přičemž není vyloučeno, že se může ještě snížit, popřípadě stát se naprosto nepravidelnou, což je vlastně vpravo nahoře už od počátků NČ vypíchnuto – přicházím s druhou částí miniseriálu o neviditelnosti, jenž k NČ tak nějak zcela viditelně patří, jež téměř automaticky navazuje na první část, a zároveň chci říci, že se zatím k tomuto tématu nebudu nějak individuálně vyjadřovat, ačkoliv bych mohl, ale nechám si to na někdy jindy, možná na nikdy, to když upadnu do naprosté neviditelnosti, čehož se samozřejmě zcela viditelně obávám.

Konec první věty a zároveň i celého perexu.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Jak se stát neviditelným I

rubrika: Pel-mel


Představa, že se pomocí nějakých magických kouzel či okultních sil můžete stát neviditelnými, vás nejspíš rozesměje jako postava Sirael v dvoudílném filmu Císařův pekař – Pekařův císař. Sirael byla pouze taková blamáž či udička na císaře Rudofla II., ačkoli magistr Kelly, který si takto s císařem pohrál, se ve filmu přinejmenším jednou zneviditelnil. Ve filmu se dá zneviditelnit všechno, otázka ale zní: Můžete se skutečně stát neviditelnými? Autor Zdroje, na nějž jsem tady počátkem prosince loňského roku upozornil v příspěvku Jak být neviditelný, se domnívá, že ano. Ve své knize to dokladuje jak historickou exkurzí až někam do starověkého Egypta, zmiňuje též alchymisty či rosikruciány apod., tak pozoruhodnými příběhy z nedaleké minulosti či přítomnosti. V knížce se nachází celá řada zajímavých podnětů, jak se k této otázce postavit. Občas jsem měl však problém, jak skloubit či interpretovat nejrůznější pasáže, jelikož se autor pohybuje od jakéhosi okultismu po vzoru magistr Kelly ve výše zmíněném filmu po argumenty docela realisticky ukotvené. Nějakou dobu jsem váhal, jestli s tím oblažím Neviditelného čerta, ale nakonec jsem se rozhodl, že ano. Zde je tedy první extrakt z této knížky, další díly budou následovat. V první dílu se omezím pouze na občas trochu přeformulované pasáže, které mě zaujaly. Vlastní úvahy si nechám na později, tedy pokud se mezitím kompletně nezneviditelním.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Pohádkové střípky

rubrika: Pohádky


Pro tento víkend jsem pro vás připravil pár střípků ze svého pohádkového archivu. Jedná se o někdy až velmi stručné vianovštiny, které ze mne vypadly na jeden zátah, aniž bych se zajímal o jejich literární kvalitu za účelem stát se slavným spisovatelem. Myslím, že Boris Vian tímto způsobem přistupoval k valné části svých psacích počinků, ale, a to je třeba zdůraznit, mnohem obsažněji, jelikož pocházel z velmi bohaté rodiny, a tak na to měl dost času. Původ mých pohádkových střípků byl hlavním důvodem, proč jsem je tady až dosud nezařadil do rubriky Pohádky. Vlastně nikam, ačkoli střípek O malém žlutém kuřátku se zde objevil v jednom mém komentáři (najděte si ho sami). Jenže během víkendu, jak alespoň hlásají meteorologové, má udeřit mráz, a tak mě napadlo, že by vás ty pohádkové střípky mohly zahřát.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Dědčí jarmark

rubrika: Povídání


Na obzoru druhé poloviny ledna se prý začíná rýsovat mráz, což by jistě bylo velmi přínosné, jelikož některý dotěrný hmyz by zredukoval svůj počet, ale nechme se překvapit. Předpovědi meteorologů bývají někdy, někdy až velmi často, nahnuté jako ta slavná věž v Pise. Zatím se však, alespoň tady v Práglu, nijak zvlášť nechumelí, na Vltavě se nebruslí a na Hradčanech se nestaví iglú.

A proto přicházím s dalším a velmi poetickým příspěvkem do koutku Povídání, avšak ne se svým. Ještě než udeří ten mráz a i Prahu zasypou tuny sněhu, tedy pokud to meteorologové myslí vážně, tak bych se s vámi podělil o jeden výňatek z knížky Borise Viana, která se nazývá Srdcerváč.

V mých výrazně mladších letech představoval Boris Vian někdy až přímo literární vlajkovou loď. Už jsem tady předložil řadu výňatků z jeho tvorby – připomenul bych pouze Láska je slepá a Kubohnát a Sláva. A právě ta druhá připomínka se týká toho, co vám dnes předkládám, jelikož je ze stejné knížky. Popisuje situaci, když se hlavní hrdina, Kubohnát, vydává na cestu mezi prostý lid, aby něco vyřídil či obstaral, a přitom narazí na dědčí jarmark.

Tak si to užijte, aby vás mráz nezastihl nepřipravené.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Apocalypto

rubrika: Poetický koutek


(Pamatuj, že jsi člověk)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 28         


Omyly v dějinách Země

rubrika: Pel-mel


Zima pokročila a ptáčkové se slétají na balkon, dívám se na ně a říkám jim, pokud jste potomci dinosaurů, tak jste si zachovali akorát jejich dravost. Zpěvnost sotva. Hašteřivost? To muselo být veselo, když na Zemi štěbetal Tyrannosaurus rex! Ale Zillmerova kniha mě vyvádí z omylu. Ptáci nejsou pokračovateli dinosaurů. Současně s dinosaury žili totiž praptáci.

Otevřu rádio a tam Václav Cílek mluví o tom, že přenášení hmot po zemském povrchu je obrovské a že člověk už dnes přemisťuje mnohem víc hmoty než celá příroda. A když jsem u toho otevírání a informování, v posledním Respektu se zase můžeme dočíst o objevech loňského roku. Patří k nim nálezy kamenných nástrojů starých tři miliony let. Ani toto neladí s naší dosavadní představou, tentokrát o primitivních předchůdcích člověka. Předkové byli pilní. Nějakých 6 tisíc let př. n. l. se čile obchodovalo (podle všeho po vodě) s kamennými sekyrami, a to až na vzdálenost 8 000 kilometrů. Svědčí o tom četné lomy i hlubší doly nalezené na našem území (Meteor 9. 1. 2016).

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 7         


Rouper de Clotrimazolovo poste restante

rubrika: Vinárna U Čerta


Poté co Rouper de Clotrimazol vystřízlivěl ze silvestrovského opíjení se vodovodní vodou ze starých a rezavých trubek podsklepního vodovodu, rozhodl se, že, aby ten nový rok náležitě přivítal a duševně obhospodařil, se vydá na cestu kolem světa. Ne však jen tak po nějaké přímce, odsud sem, potom ještě tam a kousek za tím, a hupky šupky zase do výchozí pozice, ale cik cak skoro úplně všude.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Nebojte se samoty

rubrika: Pel-mel


Devatenáctého prosince loňského roku jsem tady v příspěvku Mentální síla upozornil na knížku od Amy Morinové. Takových knížek, které vám předkládají návod, kterak ve svém životě uspět, dosáhnout svých cílů, štěstí a všeho možného ještě, dnes vycházejí mraky. Je to zřejmě na vedlejší úvazek docela dobrý byznys. Lidé se rádi poučí, co by se sebou měli udělat, aby se se svým životem dokodrcali do naprostého ráje. Sami si s tím neumí poradit. Neříkám, že každý si musí sám se vším poradit – rady zvenku, obzvláště od moudrých lidí, jsou k nezaplacení. Jenže většina lidí si to dnes bez návodu nedokáže představit vůbec. Nedokáží být sami sebou. Bojí se samoty, ve které by se mohli věnovat jenom svým vlastním myšlenkám. Mnohé z těch knížek jsou jen takovým zpoplatněným krmivem pro selátka ve chlívě. I tyto samozřejmě obsahují zajímavé myšlenky, jenže mnozí z čtenářů se nechají uspat pouze tím pojidlovým krmivem. Jen někteří z toho všeho dokážou pro sebe něco přínosného vytěžit. Postřehy z několika takových knížek jsem tady koneckonců vytěžil i já. Co užitečného jste si z nich vzali, netuším, ale já jsem si občas docela dobře uzobnul.

V názvu zmíněné knížky je třináct věcí, které psychicky silní lidé nedělají. Dnes přicházím s věcí číslo jedenáct, jelikož mě velice zaujala. Kapitola číslo jedenáct, která se touto věcí zabývá, je uvedena citací výroku Blaise Pascala: „Veškeré lidské utrpení pochází z neschopnosti klidně, sami sedět“.

Takže se klidně posaďte, nejlépe sami a bez vlivu jakýchkoli oblbujících komunikačních prostředků (s výjimkou Neviditelného čertadevil), předkládám vám několik skoro náhodných a lehce upravených výňatků z této kapitoly:

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  27  28  29  30    31    32  33  34  35 . . . . . . . . . .  222  223  224  225  226   »