« strana 33 »

Jak jsem byl za blba

rubrika: Pel-mel


Prezentovat se jako blbec bývá za jistých okolností docela legrace, jež vás může i obohatit. Nezřídka tady vystupuji jako přísný a dostatečně na hlavu padlý anděl, ten nejvyšší, což některé nemlčenlivé někdy vede k tomu, že do mě šťouchají jako tágo do kulečníkové koule. Může se někdy zdát, že mě to dožere – ale to je povětšinou jenom zdání –, což tága kvitují buď záporně a odeberou se do věčných lovišť, nebo kladně a přiloží pod kotel. Oheň na střeše bývá někdy až neuvěřitelně legrační. Na blbce si hráli třeba Laurel a Hardy – první dělal hloupého blbce, druhý chytrého, takže se efektivně doplňovali –, což jim vynášelo docela solidní příjem. Poslední neděli jsem byl za blba dvakrát. Nejdříve jsem sehrál Laurela, potom Hardyho.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Co je vesmír?

rubrika: Populárně naučný koutek


Jak jsem naznačil v Nesmrtelnosti, mám rozečtenou populárně naučnou knížku Kosmické rozhovory – o povaze vesmíru a pátrání po skutečnosti, jejímž autorem coby dirigentem je americký astronom Stephan Martin. Dirigentem proto, že se jedná o soubor rozhovorů, které vedl a shromáždil s osmnácti zajímavými vědci, filosofy, duchovními učiteli a globálními kulturními aktivisty na téma týkajícího se podstaty a smyslu vesmíru. V onom naznačení jsem oznámil, že se s některými myšlenkami obsaženými ve „vesmírných rozhovorech“ s vámi podělím a popřípadě oglosuji. Je tam toho hodně a má to velmi široký záběr. Předem oznamuji, že ne se vším, co jsem již stihl přečíst, do té či oné míry souhlasím. Koneckonců i já mohu mít jiný úhel pohledu. Pro začátek předkládám něco z úvodu autora této knížky.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Dva cíle (a přece jeden) – Miroslav Tyrš

rubrika: Pel-mel


Jsou osobnosti v mnohém směru nedostižné, na příklad i ve způsobu, jakým neúnavně hledají své místo v životě. Životní cesta Friedricha Emmanuela Tirsche je cestou hledání, tápání, navracení a houževnaté cílevědomosti. Ale především je to cesta neobyčejného, úporného úsilí. Touhy zmocnit se maxima z bohatství dosavadní lidské vzdělanosti, a zároveň všechno získané uplatnit ve službě celku. Myšlenky osvícenství v praxi!

Původně bylo povídání o Tyršovi zamýšleno jako úvaha o pojmech vlastenectví, národ a nacionalismus. Vždyť i Tyrš samotný měl občas pocit, že nové vlastenectví není jen zdůrazněním příslušnosti k vlastnímu kmeni, ale že jde o novodobé náboženství. Když jsem pak narazila na článek Sokol vznikl díky Němcům, tvrdí sudetoněmecká organizace, uvědomila jsem si, že by psát o něčem podobném bylo nošením dříví do písmenkového lesa. (U daného odkazu upozorňuji na užitečnou diskusi.) A pokud jde o samotného Miroslava Tyrše (podoba jména od roku 1864, předtím se od roku 1852 podepisoval jako F. E. Tyrš), oddanost vlastenecké myšlence je u něj jedním tématem z mnoha.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 9         


Dozráváme zvolna k mlčení

rubrika: Poetický koutek


(S harfou beze strun)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Clementisova čepice na hlavě smíchu a zapomnění

rubrika: Pel-mel


Kromě skutečných, přirozených žen miluju ještě smích. Čistý smích – ne výsměch, posměch, zoufalý chechot a tak podobně. Čistý smích je jako čistý sníh – neposkvrněná esence nádherného uvolnění. Očisty. Očistný humor je jedním z nejúčinnějších léků na všechny naše duševní, ale sekundárně i na fyzické nemoci. Zapomnění je v některých případech též dobrý lék – v jiných však někdy i uměle naordinované narkotikum. Duševní paralýza, a následně i ta fyzická.

Na úvod prvního týdne celého v červnovém hávu jsem se rozhodl – podotýkám, že na poslední chvíli, jelikož původně jsem měl úmyslu zde začít rozplétat silně vizionářskou vědecko-filosofickou knížku Kosmické rozhovory…, jenže mi na hlavě přistála Clementisova čepice – předložit tři výňatky z první části románu Milana Kundery Kniha smíchu a zapomnění (The Book of Laughter and Forgetting). Na rozdíl od Nesmrtelnosti si závěrečné slovo předávat nebudu – vše, co najdete pod perexem, je od Milana Kundery. A až to dočtete, nezapomeňte si v zájmu smíchu sundat Clementisovu čepici.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Ty jsi, Martine, strom zelený (Francis Bacon: O manželství a mládenectví)

rubrika: Pel-mel


Na internetu je nepřeberné množství nabídek, které slibují zajištění toho nejfantastičtějšího vstupu do manželství. Snoubenci mají na výběr všechno: od prstenů až po nějaká ta sypání čehosi na slavnostní tabuli. Tak jsem si vzpomněla, jak jsme kdysi hodně dávno šli s potvrzením od národního výboru do klenotnictví, aby nám prodali pár prstenů, výběr přesně ze dvou vzorů. Bez papíru z lidosprávy nemožné, zlata bylo málo, jako všeho. Hostina? Radši nevzpomínat. Hliníkové příbory, otrávená servírka, mizerné jídlo. Ale to odnes čas. Co se historicky nemění snad vůbec, je předsvatební veselí a uštěpačné kousky od kamarádů, kteří potichu závidí. Ovšemže ty radovánky platí především pro mládence a novomanžela. I Bacon uvažuje o manželství z pozice muže a s nenápadnou ironií. Je vůbec zajímavé, že k sňatku patří snad všechny druhy humoru, černý nevyjímaje. A ne, že by to byla pokaždé tak veselá záležitost. Ale – s odstupem času – třeba jo, no.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 14         


Apartmá, Dokument a Proč je třeba plnit příkazy

rubrika: Poetický koutek


(Jedině když jdete k holiči, kymácíte se na kyvadle či nasloucháte ve vřelém objetí)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 22         


Nesmrtelnost

rubrika: Filosofický koutek


V neděli jsem opět zabrousil mezi regály nejbližšího knihkupectví, jež se nazývá Kosmas, abych se porozhlédl, jestli se mi po nějakém tom čase nepodaří ulovit nějakou duševní potravu. Toto knihkupectví se nachází, jak pravidelný čtenář NČ jistě uhodl, v nákupním centru Galerie Butovice, a to způsobem „škatule, škatule hejbejte se“. Některé obchody tam takhle mění místa, Kosmas dle mé statistiky už nejméně potřetí. V jeho novém stání jsem byl poprvé a hned mě napadlo, že vyhledám regál s populárně naučnou literaturou. Nějaká kosmická síla mě okamžitě zavedla ke knížce Kosmické rozhovory – o povaze vesmíru a pátrání po skutečnosti. Autorem je americký astronom Stephan Martin; obsahem jsou jeho nejrůznějším způsobem (emailem, telefonem či dopisem) uskutečněné rozhovory s osmnácti zajímavými vědci, filosofy, duchovními učiteli a globálními kulturními aktivisty na v titulu nadnesené téma; závěrem je myšlenka, že v každém z nás se zobrazuje celý vesmír, ovšem v nejrůznějších podobách, a ty kamínky úhlů pohledu je třeba pečlivě sestavovat do společné mozaiky.

S něčím z toho vás nejspíš v blízké budoucnosti seznámím a občas k tomu nějakou svou myšlenku připojím. Pro dnešek jsem to však použil pouze jako úvod k něčemu zdánlivě jinému – viz název příspěvku.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 22         


To je ten realismus

rubrika: Pel-mel


Osobní dopisy posílané poštou téměř vymizely. Stejně, jako zvyk uchovávat je. A přitom je dobová korespondence cennějším informačním zdrojem než tendenčně sepsané dějiny. Pokud někde najdete dopis poslaný rodičům z tábora či dopis budoucí ženě, čtěte pozorně, ano, i to jste (byl) vy, ten podpis souhlasí. I ta sebestylizace. A zjistíte, že doba vypadala také trochu jinak, než jak se vám jeví dnes. Ještě mezi válkami vycházely návody k psaní dopisů. Že se z nich do osobních listů opisovaly celé věty, bylo vcelku normální. Ale při každém setkání s dopisy z doby ještě starší překvapuje jejich velká slohová obratnost a vysoká slovesná úroveň vůbec.

Slavné osobnosti se často vyznačují nevyrovnaným osobním životem. Pokud mají za sebou veliké dílo, nepřekvapí, že velcí muži nemohli být zároveň vzornými manželi a otci. Současnost ale zná mnoho úspěšných umělkyň a vědkyň, které zvládají i obvyklé ženské role. Takže? No nic.

Dopisy Marie Nejedlé přinášejí svědectví o obdivovaném vědci a pozdějším neobdivovaném politikovi, na kterého s vděčností vzpomínají celé generace posluchačů, ale který se nechal mlýnem historie semlít až ke směšnosti.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 11         


Meteorická past

rubrika: Poetický koutek


(V suterénu)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  29  30  31  32    33    34  35  36  37 . . . . . . . . . .  231  232  233  234  235   »