« strana 33 »

Dědčí jarmark

rubrika: Povídání


Na obzoru druhé poloviny ledna se prý začíná rýsovat mráz, což by jistě bylo velmi přínosné, jelikož některý dotěrný hmyz by zredukoval svůj počet, ale nechme se překvapit. Předpovědi meteorologů bývají někdy, někdy až velmi často, nahnuté jako ta slavná věž v Pise. Zatím se však, alespoň tady v Práglu, nijak zvlášť nechumelí, na Vltavě se nebruslí a na Hradčanech se nestaví iglú.

A proto přicházím s dalším a velmi poetickým příspěvkem do koutku Povídání, avšak ne se svým. Ještě než udeří ten mráz a i Prahu zasypou tuny sněhu, tedy pokud to meteorologové myslí vážně, tak bych se s vámi podělil o jeden výňatek z knížky Borise Viana, která se nazývá Srdcerváč.

V mých výrazně mladších letech představoval Boris Vian někdy až přímo literární vlajkovou loď. Už jsem tady předložil řadu výňatků z jeho tvorby – připomenul bych pouze Láska je slepá a Kubohnát a Sláva. A právě ta druhá připomínka se týká toho, co vám dnes předkládám, jelikož je ze stejné knížky. Popisuje situaci, když se hlavní hrdina, Kubohnát, vydává na cestu mezi prostý lid, aby něco vyřídil či obstaral, a přitom narazí na dědčí jarmark.

Tak si to užijte, aby vás mráz nezastihl nepřipravené.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Apocalypto

rubrika: Poetický koutek


(Pamatuj, že jsi člověk)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 28         


Omyly v dějinách Země

rubrika: Pel-mel


Zima pokročila a ptáčkové se slétají na balkon, dívám se na ně a říkám jim, pokud jste potomci dinosaurů, tak jste si zachovali akorát jejich dravost. Zpěvnost sotva. Hašteřivost? To muselo být veselo, když na Zemi štěbetal Tyrannosaurus rex! Ale Zillmerova kniha mě vyvádí z omylu. Ptáci nejsou pokračovateli dinosaurů. Současně s dinosaury žili totiž praptáci.

Otevřu rádio a tam Václav Cílek mluví o tom, že přenášení hmot po zemském povrchu je obrovské a že člověk už dnes přemisťuje mnohem víc hmoty než celá příroda. A když jsem u toho otevírání a informování, v posledním Respektu se zase můžeme dočíst o objevech loňského roku. Patří k nim nálezy kamenných nástrojů starých tři miliony let. Ani toto neladí s naší dosavadní představou, tentokrát o primitivních předchůdcích člověka. Předkové byli pilní. Nějakých 6 tisíc let př. n. l. se čile obchodovalo (podle všeho po vodě) s kamennými sekyrami, a to až na vzdálenost 8 000 kilometrů. Svědčí o tom četné lomy i hlubší doly nalezené na našem území (Meteor 9. 1. 2016).

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 7         


Rouper de Clotrimazolovo poste restante

rubrika: Vinárna U Čerta


Poté co Rouper de Clotrimazol vystřízlivěl ze silvestrovského opíjení se vodovodní vodou ze starých a rezavých trubek podsklepního vodovodu, rozhodl se, že, aby ten nový rok náležitě přivítal a duševně obhospodařil, se vydá na cestu kolem světa. Ne však jen tak po nějaké přímce, odsud sem, potom ještě tam a kousek za tím, a hupky šupky zase do výchozí pozice, ale cik cak skoro úplně všude.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Nebojte se samoty

rubrika: Pel-mel


Devatenáctého prosince loňského roku jsem tady v příspěvku Mentální síla upozornil na knížku od Amy Morinové. Takových knížek, které vám předkládají návod, kterak ve svém životě uspět, dosáhnout svých cílů, štěstí a všeho možného ještě, dnes vycházejí mraky. Je to zřejmě na vedlejší úvazek docela dobrý byznys. Lidé se rádi poučí, co by se sebou měli udělat, aby se se svým životem dokodrcali do naprostého ráje. Sami si s tím neumí poradit. Neříkám, že každý si musí sám se vším poradit – rady zvenku, obzvláště od moudrých lidí, jsou k nezaplacení. Jenže většina lidí si to dnes bez návodu nedokáže představit vůbec. Nedokáží být sami sebou. Bojí se samoty, ve které by se mohli věnovat jenom svým vlastním myšlenkám. Mnohé z těch knížek jsou jen takovým zpoplatněným krmivem pro selátka ve chlívě. I tyto samozřejmě obsahují zajímavé myšlenky, jenže mnozí z čtenářů se nechají uspat pouze tím pojidlovým krmivem. Jen někteří z toho všeho dokážou pro sebe něco přínosného vytěžit. Postřehy z několika takových knížek jsem tady koneckonců vytěžil i já. Co užitečného jste si z nich vzali, netuším, ale já jsem si občas docela dobře uzobnul.

V názvu zmíněné knížky je třináct věcí, které psychicky silní lidé nedělají. Dnes přicházím s věcí číslo jedenáct, jelikož mě velice zaujala. Kapitola číslo jedenáct, která se touto věcí zabývá, je uvedena citací výroku Blaise Pascala: „Veškeré lidské utrpení pochází z neschopnosti klidně, sami sedět“.

Takže se klidně posaďte, nejlépe sami a bez vlivu jakýchkoli oblbujících komunikačních prostředků (s výjimkou Neviditelného čertadevil), předkládám vám několik skoro náhodných a lehce upravených výňatků z této kapitoly:

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Spektrum (člověčí)

rubrika: Poetický koutek


Tohle je můj skutečně první letošní příspěvek. Úvodní slovo jsem přenechal Stelle, a jelikož se teprve teď začíná první pracovní víkend, tak můj novoroční projev by stále ještě mohl padnout na úrodnou půdu. Ale nepadne. Žádný totiž nemám a ani jsem se ho nepokusil byť jen v podvědomém zaúpění vykonstruovat. Pokud vám bude chybět, zopákněte si Reinkarněnku.

Přicházím s něčím úplně jiným. S něčím, co jsem napsal někdy na počátku osmdesátých let minulého století. Asi si řeknete, že pokračuji v prosincové rekapitulaci, což se evidentně nedá vyvrátit, ale věřte, že tohle je poslední rekapitulační. Chci se pouze odrazit od toho, kde jsem loni skončil, ačkoli jsem tady razil, že člověk má další rok začínat s naprosto čistým, uklizeným a vyklizeným stolem. Na tom samozřejmě trvám, ale mezi mozkovými závity mi ještě nějaké ty zbytky zbyly. A těch se musím zbavit, aby má cesta do prvního pracovního týdne byla dočista čistá.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Vedlejší pokoje Radovana Menšíka

rubrika: Pel-mel


Na začátek roku by se hodilo něco veselého. Jenomže – nějak se tomu nechce ven. K Vánocům jsem dostala tarotové karty, dárek vzhledem k adresátce vskutku dobře zvolený! Osud se nemá pokoušet, ale třeba mi karty mimo jiné pomůžou zbavit se obrazu osudu jako vrásčitého fakíra se suchou tváří. Netečně sedí u cesty a v pravidelných intervalech hmátne do koše, aby s potměšilým úšklebkem vypustil dalšího hada – nový rok. Zatímco některý z jeho svěřenců neslyšně a bleskově prokmitne do ztracena (člověk ho sotva postřehne), další se vleče mátožně a váhavě. Jiný had zvedne hlavu a syčí. Ten, který se od nás právě odplazil, se na samém začátku cesty zamotal a zauzlil, pozdě pak začal hledat, kudy se vydá. Dopředu? Dozadu? Zabloudil. Stezka, kterou zanechal následníkovi, je špatně dohledatelná. Hadí vyčkávání s rozeklaným jazykem prý znamená vyhodnocování informací. Kdo tomu novému roku ukáže směr? Fakír krčí rameny. Jemu je to jedno. Háďata byla, jsou a budou.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 4         


Reinkarněnka

rubrika: Pohádky


V jednom království, které se nacházelo na planetě Potulné obíhající kolem hvězdy Toulavé někde na okraji Šlehačkové dráhy, se velmi konzervativně vyhlížejícímu královskému páru už asi pojedenácté narodilo dítě. K naprostému uzoufání krále (královna si vcelku lebedila) to zase bylo děvče – tedy princezna. Chudák král z představy, že už má asi jedenáct princezen a furt žádného prince, z toho byl takříkajíc na plech, což jeho rádcové přijali jako výzvu vybrat si další dovolenou – tedy celkově zhruba už jedenáctou.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Směr Opava

rubrika: Povídání


Letos jsem absolvoval tři cesty mimo výrazný rámec mého již po delší dobu pobytového města jménem Praha. První byla do Olomouce, druhá do Brixenu (Vyrážím do Brixenu, Druhá reportáž z Brixenu, Brixenská rozlučková), třetí do Mariánských Lázní. Čtvrtá, která počíná dneškem, je do mého rodného města (Rok Ďábla, Opava, Neviditelné město). Kruh či vlastně čtverec se tak uzavírá – všimněte si, že v odkazu věnovaném Olomouci své rodné město zmiňuji.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 19         


Vánoční píseň

rubrika: Pel-mel


Laskavé prozření v údobí prvního a druhého vánočního svátku vám přeje neviditelný

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  29  30  31  32    33    34  35  36  37 . . . . . . . . . .  224  225  226  227  228   »