Mám novou kamarádku. Nejspíš jenom na chvíli. Není ženou. Všechny mé ženské kamarádky někam zmizely. Některé z nich asi zemřely. Zůstal jsem osamocen. Dokážu se s tím vyrovnat, ale není to až tak snadné. Možná se ze mě stane něco jako poustevník. Budu sepisovat svoje básně, povídky, úvahy, možná zamířím i k filosofii, abych se nějak uklidnil. Včera jsem měl však zvláštní návštěvu.
Lucifer
14.08.2024, 08:33:04 Publikoval Luciferkomentářů: 1
Léto začíná vrcholit tentokrát ne v červenci, ale v srpnu. Dny se sice krátí, venku je však krásně a sluneční paprsky mají sklony ke grilování. V důsledku zdravotního oslabení jsem včera téměř po roce vyrazil na procházku. Nebyla dlouhá, ale naordinoval jsem si každodenní procházky. Žádá si to tělo i duše. Možná o některé z nich popovídám. Dnes se však zde budu věnovat tužebníku jilmovému. Je to bylinka, která má ďábelskou moc. Vysaje soli z těla, vychytá záněty a při chřipce je lepší než aspirin. V dalším textu jsem použil dva zdroje.
12.08.2024, 10:57:00 Publikoval Luciferkomentářů: 2
Nejbližší planeta, která by mohla být takovým menším dvojčetem Země, je Mars – čtvrtá planeta sluneční soustavy, druhá nejmenší planeta po Merkuru. Byla pojmenována po římském bohu války Martovi. Jedná se o planetu terestrického typu, tj. s pevným horninovým povrchem pokrytým impaktními krátery, vysokými sopkami, hlubokými kaňony a dalšími útvary. Nejstarší pozorování planety jsou známá již z období starověkých civilizací (Egypťané, Babylóňané a Řekové), kdy Mars sledovali pouhým okem. V první polovině 17. století využili astronomové první konstruované dalekohledy, díky nimž na povrchu planety rozeznali tmavé a světlé plochy, a proto usoudili, že Mars má polární čepičky. V roce 1877 se v mapách povrchu Marsu poprvé objevily nové útvary, tzv. kanály, u nichž si jejich objevitel Giovanni Schiaparelli nebyl jist, oč vlastně jde. Později se ukázalo, že jsou důsledkem optického klamu (pareidolie) způsobeného špatnými rozlišovacími schopnostmi dalekohledu a pohybem prachu po povrchu planety. Někteří astronomové a spisovatelé usoudili, že na Marsu by mohl být život. Ti odvážnější tvrdili, že by tam mohla být civilizace. Nakonec se ukázalo, že Mars je naprosto pustý. Objevily se nápady, jak Mars ohřát, aby se stal obyvatelným. Na Popular Science jsem narazil na článek, který upozorňuje na doposavad zřejmě ten nejzajímavější. Následující text jsou výňatky z toho článku.
10.08.2024, 12:57:18 Publikoval Luciferkomentářů: 0
V Bibli v části Genesis (3:14-19) řekl Bůh hadovi: „V potu tváře budeš jíst svůj chléb, dokud se nevrátíš do země, neboť z ní pocházíš: Prach jsi a v prach se obrátíš!“ Na portálu Popular Science jsem objevil článek, v němž se praví, že všichni pocházíme z hvězdného prachu. Když zemřeme, staneme se zase něčím jako „hvězdným prachem“. Nezmizíme však ve vesmíru, zůstaneme na Zemi a náš „hvězdný prach“ se postupně stane součástí jiných dosud žijících lidí. Když byla manželce biogeochemika Alana Townsenda a jejich čtyřleté dceři diagnostikována rakovina mozku, začaly se jeho myšlenky ubírat tímto směrem. Zde jsou výňatky z toho článku.
08.08.2024, 13:27:15 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata) je bíle kvetoucí pionýrská rostlina z čeledi vachtovité, jediný zástupce rodu vachta. Dosahuje výšky 15–30 cm. V ČR je chráněna zákonem. Lidový název je hořký jetel (díky hořké chuti a listům, které tvarem připomínají právě listy jetele). V Česku roste především v polohách od 300 do 650 m. Vyskytuje se však i ve vyšších polohách, například v Krušných horách na Klínovci, na úpatí či šumavského Blatného vrchu. Vyšší frekvencí výskytu se vyznačuje například Ašský výběžek, Slavkovský les, Český les, Třeboňská pánev, polovina Českomoravské vrchoviny, Žďárské vrchy, Železné hory aj. Kvete v květnu až červnu. Tato bylina rozpumpuje krevní oběh, nastartuje tvorbu nové krve a dodá sílu, že se budete cítit jako znovuzrození. Následují výňatky z článku na Dotyk.cz,
06.08.2024, 13:23:53 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Na Live Science jsem objevil článek, že podle vědců mohly stavební kameny života vzniknout v okolí mladých hvězd, Je jasné, že nějak vzniknout musely, jinak by život ve vesmíru nebyl. K přeměně elementárních prvků, jako je třeba vodík, mohlo dojít pouze díky intenzivnímu elektromagnetickému záření, které se tvoří pouze ve hvězdách. K samotné přeměně ve hvězdách nedojde, pouze v blízkém okolí. Následuje citace z onoho článku.
04.08.2024, 13:07:34 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Strach je emoce, vznikající jako reakce na hrozící nebezpečí. Doprovázejí ho neurovegetativní projevy, zpravidla zblednutí, chvění, zrychlené dýchání, bušení srdce, zvýšení krevního tlaku, někdy husí kůže. Jde o normální reakci na skutečné nebezpečí nebo ohrožení, která má jedince připravit na útěk, únik nebo obranu. Strach motivuje k vyhnutí se nebezpečí nebo k útěku před ním. Kde to není možné, tam se často strach mění na agresi. Následuje citace z článku na Live Science.
02.08.2024, 11:54:42 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Dvě básně od Jana Skácela ze sbírky Noc s Věstonickou venuší
31.07.2024, 12:07:18 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Jalovec obecný je keřovitá až stromovitá stálezelená dřevina z čeledi cypřišovité (Cupressaceae). Má největší areál rozšíření ze všech jehličnanů, vyskytuje se téměř v celé holarktické oblasti severní polokoule. Na území České republiky je vinou úbytku přirozených stanovišť a nadměrného sběru jalovcových šištic (nepravý plod) dnes již v některých krajích velice vzácný a je proto řazen mezi ohrožené druhy flóry ČR. Jeho aromatické plody se nazývají jalovčinky a jsou hojně používány v potravinářství jako koření nebo surovina pro výrobu známých alkoholických nápojů borovičky a ginu, mají též léčivé, především diuretické, dezinfekční a prokrvující vlastnosti. Následují výňatky z článku na Dotyk.cz, který se týká jalovce obecného.
29.07.2024, 12:42:54 Publikoval Luciferkomentářů: 3
Na Live Science jsem nalezl článek, v němž se praví, že astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici detekovali před osmi lety deset jader antihelia. Tedy částice, které se řadí do tzv. antihmoty. Antihmota je druh látky, která je složena z antičástic k běžným částicím, tzn. například pozitronů místo elektronů. Obecně antičástice je částice, která má všechny své náboje, například elektrický náboj, vůni či barvu, opačné než daná částice. Protože však např. mezony (tvořené kvarkem a antikvarkem) nelze jednoznačně přiřadit ani k "normální" hmotě, ani k antihmotě, rozumí se zpravidla v užším smyslu antihmotou pouze antičásticová obdoba klasické atomární hmoty, tedy látka tvořená jádry z antiprotonů a antineutronů a obalem z pozitronů. Následují výňatky z onoho článku.
27.07.2024, 11:17:54 Publikoval Luciferkomentářů: 2
A o všem
25.07.2024, 09:25:59 Publikoval Luciferkomentářů: 0
Vesmírný dalekohled Jamese Webba (zkratka JWST z anglického James Webb Space Telescope) vznikl v mezinárodní spolupráci NASA, Evropské kosmické agentury a Kanadské kosmické agentury. Dalekohled je pojmenován po Jamesi E. Webbovi, který byl v letech 1961–1968 administrátorem NASA a hrál důležitou roli v programu Apollo. Je navržen tak, aby poskytoval lepší rozlišení a citlivost v infračerveném spektru než Hubbleův dalekohled a zobrazoval objekty až 100krát slabší než nejslabší objekty detekovatelné Hubbleovým dalekohledem. Díky výsledkům z pozorování JWST se objevují názory, že současná kosmologie má trhliny. Tímto se zabývá článek na Live Science, z něhož dávám několik výňatků.
23.07.2024, 12:46:12 Publikoval Luciferkomentářů: 0