« strana 236 »

Prvorození

rubrika: Povídání


Toto povídání povětšinou nebude moje, podstatnou část jsem totiž převzal z románu Arthura Charlese Clarka 3001: Poslední vesmírná odysea, který, jak už název praví, je závěrečným dílem série zabývající se vesmírnou odyseou. Činím tak proto, že to náramně zapadá do série o postbiologické inteligenci v Astronomickém koutku, a berte to jako intermezzo této série, dříve než na řadu přijdou poslední dvě její části, které budou působit ještě děsivěji.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Gian Lorenzo Bernini

rubrika: Pel-mel


Na úvod exkurze do Itálie (viz Proměna) jsem si z knížky Simona Coxe vybral minikapitolu, která se zaobírá Gian Lorenzo Berninim, který v románu Andělé a démoni představuje velmi důležitou historickou postavu. Gian Lorenzo Bernini (též Giovanni Lorenzo nebo Gianlorenzo) byl vynikajícím sochařem, malířem a architektem, jemuž Řím děkuje za mnohé z vrcholných uměleckých pokladů. Bernini je také autorem pamětihodností, mezi nimiž Robert Langdon s Vittorií Vetrovou putuje městem, pátraje po zmizelých kardinálech.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Proměna

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


Započíná se týden, na jehož konci se přemístím do Bologne, abych se věnoval jedné z našich nejdůležitějších konferencí. Zároveň se započíná definitivní skon starého Neviditelného čerta...

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Postbiologická inteligence III - Umělá inteligence II

rubrika: Astronomický koutek


Projekt Modrý mozek (viz předchozí část , šestý odstavec textu pod perexem) nám klade fascinující filosofickou otázku. Jedna z největších vědeckých záhad je podstata vědomí: konkrétně, jak jej mozek dosahuje? Co je potřeba na úrovni vířících elektrických obrazců, abychom utvořili nějakou myšlenku nebo měli nějaký pocit nebo si uvědomili sebe sama? Nikdo nemá ani nejmenší tušení.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Hyena (Dámy v čele klanu)

rubrika: Pel-mel


A je tady zase sobotní oddychový den, v mém případě někdy tzv. sanitární den, a tak bychom mohli opět navštívit zoologickou galerii Johna Lloyda a Johna Mitchinsona. Posledně tady byl podivuhodně inteligentní delfín, avšak vzhledem k tomu že mé sanitární dny na starém Neviditelném čertovi pozvolna končí (příští sobotu odlétám, což zřejmě sanitární moc nebude, další přilétám, což asi také ne, no a tu další už možná budu trávit na novém Neviditelném čertovi), tak si myslím, že bychom si dnes mohli něco povědět o hyenách  angel

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Postbiologická inteligence II - Umělá inteligence I

rubrika: Astronomický koutek


Roku 1952 uveřejnil Alan Turing v časopise Mind průlomový článek s provokativním názvem "Mohou stroje myslet?" Turing extrapoloval na základě svých zkušeností s rodícím se počítačovým průmyslem, a představoval si dobu, kdy lidmi vyrobená elektronická zařízení budou schopna napodobit lidské reakce tak přesvědčivě, že jim budeme přisuzovat vědomí. O pár let později rozvinul Isaac Asimov toto téma ve svém klasickém románu Já, robot.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Disonance jednodolarových dobrovolníků

rubrika: Pel-mel


Už jsem tady nějakou dobu nic zcela vlastního nestvořil. Čerpám z knížek, informace, které mě zaujmou, zpracuji, přiměřeně zkrátím a upravím na míru NČ, a tu a tam je doplním informací odjinud či svoji poznámkou. Jsem pod jistým profesionálním tlakem a do toho se ještě přimíchalo něco soukromého. Ani dnes to nebude jiné. Pokoušel jsem se napsat nějakou báseň či úvahu, ale mé myšlenky jdou šejdrem. A tak jsem si opět otevřel Hrátky s myslí od Martina Cohena, a můj zrak dopadl na jednodolarové dobrovolníky.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  232  233  234  235    236    237  238  239  240 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »