« strana 238 »

Mimozemská magie III - Fantastická supervěda a chyby v zákonech

rubrika: Astronomický koutek


Autoři science fiction si obecně rádi trošičku svévolně hrají s fyzikálními zákony: mísí vědu, spekulace inspirované vědou a pusté fantazie. To je v pořádku, mají na své straně básnickou licenci. Ale vědecký odhad SETI si musí vést lépe. Vezměte si například onoho starého strašáka cest vesmírem - konečnou rychlost světla - který stál v cestě mnohému dobrému vědeckofantastickému dramatu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Želvuška

rubrika: Pel-mel


Ve zvířecí galerii od Johna Lloyda a Johna Mitchinsona jsem narazil na pozoruhodného živočicha, který je sice miniaturní, ale má jednu téměř neuvěřitelnou vlastnost. Želvušky (Tardigrada) jsou nejhouževnatější živočichové na Zemi, a když je vypustíte do vesmíru, tak se jim nic nestane. Dokáží totiž přežít téměř všechno, a když jde do tuhého, tak si klidně upadnou do mrtvolné nehybnosti a obživnou, až se ty okolní podmínky zase vylepší.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 40         


Lucifer

rubrika: Pel-mel


Bestseller Dana Browna Andělé a démoni vzbudil po celém světě nebývalou pozornost. Na to, aby byl pustou myšlenkou, totiž vypadal až příliš věrohodně. Kdo se má ale vyznat v tom, co je čistá pravda a co jen spisovatelova fikce? A právě v tom se nám pokouší knížka Simona Coxe udělat jasno a o těch "nejskutečnějších skutečnostech" nám na svých abecedně řazených stránkách přináší spoustu zajímavých informací. První z těch abecedně řazených minikapitol, která mi padla do oka, se jmenuje, jak jinak, Lucifer.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Psychedelická vise

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Mimozemská magie II - Technologie jako "vylepšená příroda"

rubrika: Astronomický koutek


Když chceme postoupit dál než jen k hrubým rozpoznávacím znamením mimozemské technické činnosti - jako jsou energie a používání zdrojů (viz Mimozemská magie I) - tápeme, hledáme nějaký výchozí bod a jsme nevyhnutelně v pokušení sáhnout opět po lidských zkušenostech. Dokonce i science fiction má sklon líčit mimozemskou techniku jako velmi podobnou té naší.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Letní šály

rubrika: Pel-mel


A zase je tu sobota. Poslední dobou mám pocit, že nastává v čím dál tím kratším časovém intervalu. Čím to asi tak může být? Že by u mne docházelo k časové dilataci? Tento den jsem kdysi vyhradil svému sanitariu, což v mém případě znamená, že mám sanitární den. Chtěl zde původně exportovat Šílenství doby číslo 5, jež se mi ve čtvrtek podařilo v kavárně Satori nastínit, ale zatím vás toho depresivního plkání ušetřím. Vlastně ne tak úplně - alespoň jedno zrnko z toho, které jsem stvořil následujícího dne, se vám pokusím upustit.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 23         


Zdát se a být

rubrika: Pel-mel


Je tady pátek a první den v červnu. Myslím, že je to vhodný okamžik vrátit se na chvíli k Malému princi. V předchozím zamyšlení od Mathiase Junga jsme spolu s Malým princem navštívili první asteroid, kde se nalézal panovačný král. Dnes se podíváme na druhou malou planetu, kterou obývá domýšlivý marnivec. Mathias Jung to pojal velmi zajímavě, se zápornými i kladnými vlastnostmi naší marnivosti. Nic není černé ani bílé, i ve špatném se dá najít dobré a v dobrém špatné.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  234  235  236  237    238    239  240  241  242 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »