« strana 118 »

Proč bychom se netěšili

rubrika: Pel-mel


Už to tak patří k člověku, že nevydrží ani věčně držet smutek, ani věčně být hodný, ani se pořád dívat na svět vážně. Vždyť jsme zesměšnili i samotného čerta. Vládce, který kromě chleba poskytne lidu také hry, se nemusí bát o trůn. Pracovat a modlit se, to je nějak málo… Léto je za námi, je dost času na oslavy. Právě na podzim se konalo nejvíc svateb a chystalo se posvícení. A především na podzim se pořádají i setkání bývalých spolužáků. Vzpomíná se. Zkrátka: je tu doba sčítání a odečítání, přehlížení minulého, tiché smiřování s nevyhnutelným – kolik se toho už nevrátí! Že to píšu jako Rais? Karel Václav? Inu, pokud se ve městě přírodnímu koloběhu nepodřizujeme, naše škoda. Když si raději vyrobíme vlastní „strukturovaný čas“…

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 13         


Soudobá chemická zátěž našeho organizmu

rubrika: Populárně naučný koutek


Z Doby jedové číslo 3 jsem zde zatím prezentoval pouze jediný příspěvek - Bořiči mýtů o kráse. Nedávno jsem jel metrem a pozorně si tuto knížku pročítal. Proti mně si sedla jedna mladší žena s obličejem velmi silně omítnutým kosmetickým „brizolitem“. A tak jsem jí ukázal obal knížky, abych ji upozornil, cože to na svém obličeji má vymalováno. Jak se zatvářila, to jsem nepoznal, přes ten tlustý „brizolit“ to není ani možné. Dnes tedy přicházím s druhým příspěvkem z DJ3, abychom si tu chemickou situaci vyjasnili.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 16         


Žena s tajemstvím (Maria Ignaťjevna Zakrevská – Benckendorff – Budberg)

rubrika: Pel-mel


Údajná špionka Maria Budberg Moura spálila roku 1974, krátce před smrtí, všechny své písemnosti. Do té doby měla veškeré věci, na kterých jí záleželo, stále po ruce. Knihy a dopisy (také půl lahve vodky) měla uložené v černém kufru. Ještě jeden kufr byl pro ni kdysi životně důležitý. Bylo to zavazadlo s písemnostmi Maxima Gorkého. S dopisy o emigrantech, s poznámkami, které chtěl uchovat pro příští generace. Moura, Gorkého „neoficiální manželka“, použila tyto dokumenty jako zbraň pro své přežití. Roku 1935 požádal v Londýně Mouru důstojník NKVD, aby kufr přivezla Stalinovi. Moura se poradila se svým bývalým milencem Lockhartem, britským diplomatem, a Gorkého archiv Stalinovi přivezla. Podařilo se jí to, co nedokázala Gorkého manželka, když byla s týmž cílem vyslána za mužem do Anglie. Moura si zachránila život v době, kdy se v Sovětském svazu popravovalo bez důvodu – plnil se plán počtu zlikvidovaných nepřátel.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 19         


Dva pozoruhodné zážitky z metra

rubrika: Povídání


Jak jsem zde už několikrát naznačil, v dopravním prostředku metro se vyskytuji velmi často. V pracovní dny v něm strávím jeden a půl hodiny, jelikož není efektivnější způsob, jak bych se přepravil ze své ubikace do práce a zpět. V obou konečných lokacích mám stanici metra téměř pod nosem. Těch jeden a půl hodiny strávených v metru nepromarním, mohu si totiž cestou číst nejrůznější knížky, anebo jen tak jurodivě přemýšlet. Nemusíte se však obávat, že vám dnes budu předhazovat krční hadry, metrové bufeťáky a tak podobně. Zážitků tohoto druhu mám i nadále nepřeberné množství, jenže před pár dny mě zastihly zcela jiné dva zážitky, den po dni. Při prvním má duše zamrzla až téměř na hranici absolutní nuly, při druhém se zase rozehřála až téměř k bodu varu. Ten první je skutečně mrazivě tajemný, druhý je spíš taková běžně se vyskytující naprosto vymaštěná legrace. V zájmu vyrovnání emočního stavu vašich duší jsem je propojil do jednoho balíčku.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 16         


Trpká cesta k osvícení

rubrika: Pel-mel


První zářijový příspěvek navazuje svým způsobem na poslední srpnový Nekromanteion. Zcela náhodně, což samozřejmě může být považováno za synchronicitu, jsem krátce předtím narazil v jednom knihkupectví na záhadologickou knížku od Arnošta Vašíčka (viz Zdroj) a do oka mi hned na první pohled padla kapitola Světci tančí se smrtí. Následně vám tedy předkládám mnou lehce zredigovaný výběr z této kapitoly, přičemž pro název příspěvku jsem nepoužil název oné kapitoly, ale název první podkapitoly, jelikož, jak známo, se ke své cestě k osvícení protloukám dost trpce.     

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  114  115  116  117    118     »