« strana 254 »

Obtížné sladění činnosti obou mozků I

rubrika: Populárně naučný koutek


Nedávno jsem tady přetlumočil první kapitolu zajímavé knížky od psychiatra a neurologa Davida Servan-Schreibera Nová emoční medicína, v níž se praví, že uvnitř kognitivního mozku se nachází emoční mozek. V následujících příspěvcích se s pomocí druhé kapitoly podíváme, jak obtížné je sladit činnost obou mozků:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


A co mozkové vlny?

rubrika: Pel-mel


Na závěr série úvah z knížky Luďka Frkala jsem připravil vysvětlení, proč si autor myslí, že ve vesmíru nikoho neuvidíme, protože celý vesmír je prostoupen jedinou civilizací, jíž jsme přirozenou součástí (viz Paradox mlčení vesmíru).

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Kde sídlí vědomí? II

rubrika: Pel-mel


Celou záležitost týkající se fungování mraveniště, jež byla popsána v první části, mohly posunout kupředu práce Norberta Wienera o principech kybernetických soustav, které vstoupily do všeobecného podvědomí v polovině dvacátého století. Kupodivu ale žádnou entomologickou revoluci nezpůsobily.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Jdou po mně jdou

rubrika: Vinárna U Čerta


Nicméně dokud se zpívá, ještě se neumřelo.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Kde sídlí vědomí? I

rubrika: Pel-mel


V souvislosti s chybami v matrix a mojí poslední poznámkou o obyvatelích Andamanských ostrovů jsem v knížce Věci mezi nebem a zemí? Všude kolem nás! Luďka Frkala narazil na úvahy, které na to vrhají velmi zajímavý pohled. Tento pohled není až tak úplně originální, některé podobně směřující názory včetně mých vlastních jsem tady už tlumočil a ještě se k tomu vrátím. Dnes bych však bez jakéhokoli zásahu či komentáře přenechal slovo Luďku Frkalovi:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Z čeho se vyvinuli lidé?

rubrika: Pel-mel


Původně jsem chtěl dnešní nedělní sanitarium vyplnit hlubokomyslnými úvahami o tom, proč jsou někteří lidé schopni předvídat budoucnost, aniž bych k tomu potřeboval matrix, ale čas kráčí mílovými kroky a pro mé duševní rozpoložení v tomto směru nezbyla ani kapka. Byl jsem z toho tak silně rozrušený, že jsem začal přemýšlet, z čeho jsem se vlastně vyvinul. A tu mi do oka padla knížka již několikrát zde použita o všeobecné nevědomosti. A tak se ptám: z čeho jsme se vyvinuli? Nabízím několik možností, zkuste uhádnout, které je ta správná:

a) Z opic
b) Z šimpanzů
c) Z lidoopů
d) Ze zkumavek mimozemšťanů
e) Z dosud neznámého předka nás a lidoopů

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Světová pohoří I - Evropa a Asie

rubrika: Prezentační koutek


Prezentace obsahuje na 40 snímků nejvyšších hor a štítových sopek Evropy a Asie. Namátkou uveďme - Mount Blanc (Francie), Vesuv (Itálie), Etna (Sicílie), Olymp (Řecko), Matterhorn (Švýcarsko), Ararat (Turecko), Fudži (Japonsko), Mount Everest (Nepál), Hindúkuš (Afghánistán), Nanga Parbat (Pákistán). Poznámka: nezapomeňte si zapnout reproduktory.

 

EvaO


Celý článek »

komentářů: 8         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  250  251  252  253    254    255  256  257  258 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »