« strana 250 »

Evoluce podle Darwina? - Všechno je jinak, než se zdá

rubrika: Populárně naučný koutek


Koncem února, vlastně na jeho samotném konci, který se opakuje jednou za čtyři roky, jsem tady dal vizitku velmi zajímavé populárně naučné knížky od Jaroslava Flegra, která se zabývá zamrzlou evolucí. Nyní bych se s její pomocí pokusil načrtnout, oč tam vlastně kráčí, a jako odrazový můstek použiji první kapitolu, která je ve skutečnosti předmluvou, ale jak sám autor pravil, předmluvu čte jen velmi málokdo, a tak ji označil jako první kapitolu:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Budapest

rubrika: Vinárna U Čerta


Viděl jsem tady asi před hodinou návštěvu z Budapešti a přitom jsem si vzpomněl na jednu hezkou píseň od Jethro Tull. Takže tady je i s originálním textem a já posílám do Budapešti hezký jarní pozdrav.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Chrám Sagrada Família v Barceloně

rubrika: Prezentační koutek


Chrám Sagrada Família (česky Chrám smíření zasvěcený Svaté rodině) se nachází na východním pobřeží Španělska v Barceloně. Stavební práce na něm začaly v roce 1882, trvají dodnes.

Josef Š.


Celý článek »

komentářů: 2         


Mravenec Ferdinand

rubrika: Pel-mel


K počátku tohoto týdne jsem si přichystal zajímavý esej od Stanislava Komárka, který se zabývá jednou entomologickou dětskou knížkou Ondřeje Sekory. Hlavním hrdinou této knížky je neobvyklý individualista z mravenčí říše, jehož jméno v českém provedení zní Ferda. Následující text je kompletně převzatý a nenachází se v něm žádná moje stylistická či jiná úprava:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Trapismus

rubrika: Pel-mel


Nastal nejklidnější den týdne, den odpočinku. K tomuto účelu jsem se rozhodl zařadit druhý z praktických a zábavných "myšlenkových experimentů", které jsem nalezl v pozoruhodné knížce od Martina Cohena Hrátky s myslí... První z nich se týkal "plazího mozku" a ten dnešní se týká toho, abyste si zkusili s nikým nemluvit. Bude to takové nedělní trapistické ticho.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Ticho

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


Je tady nějaké ticho.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Posvátná hora Tchaj-šan

rubrika: Prezentační koutek


Tchaj-šan (Taishan, Tai Shan) je posvátná čínská hora. Tyčí se nad městem Tai An v provincii Šan-dong. Hlavní štít této hory se nachází v nadmořské výšce 1545 metrů.

EvaO


Celý článek »

komentářů: 1         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  246  247  248  249    250    251  252  253  254 . . . . . . . . . .  348  349  350  351  352   »