« strana 255 »

Kdo je ten třetí člověk? Anděl strážný? III

rubrika: Pel-mel


Ráno 1. dubna 1983 bylo klidné a tiché. Osmadvacetiletý James Sevigny z Hannoveru ve státě New Hampshire a jeho kamarád, šestatřicetiletý Richard Whitmire z Bellinghamu ve státě Washington, se chystali zdolat horu Deltaform v kanadských Skalistých horách, nedaleko jezera Lake Louise v provincii Alberta.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Nedělní sanitarium - Reklamní masáž o ničem

rubrika: Pel-mel


Klidně jsem to mohl nazvat Reklamní masáž o Nietzschem, což by jako metafora nevyznělo až tak odtažitě. Nietzscheho filosofie by se jistě hodila nejen k interpretaci soudobých reklamních masáží, ale prakticky k čemukoli, co se dnes odehrává na kulturní, mediální či politické scéně.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Člověk - Lidoop vypravěč

rubrika: Pel-mel


V posledním kvizu jsme si otestovali, co je to fosa. Jak se ukázalo, tak je to ve velmi roztomilé zvířátko žijící na Madagaskaru a kdyby ještě přešlo na vegetariánskou stravu, tak je doslova k nakousnutí. Myslím, že už nadešel čas, abychom si konečně nalili čistého vína do vlastní sklenky. Tentokrát to nebude kviz, protože není z čeho vybírat. Ve stejném zdroji, který se věnuje zvířatům, jsem nalezl jednu informaci, která se věnuje člověku. Míří velmi podobným způsobem stejným směrem, jak už jsem tady mnohokrát naznačil, totiž že vědeckotechnická revoluce značně předběhla naši evoluci:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Zvuky ticha a brány jinam III

rubrika: Pel-mel


Pokud se chyby v matrix (I, II) projevují přednostně anomáliemi přírodních sil (například gravitace), jež zvyšují naši schopnost vnímání (což nám teprve umožňuje zaregistrovat je), pak musí na tomto světě existovat místa, kde se tyto chyby v matrix vyskytují častěji než jinde. A taková místa skutečně existují. V předposlední části této kapitoly z knížky Chyby v matrix se tedy podívejme na dva pozoruhodné příběhy tohoto druhu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Zvuky ticha a brány jinam II

rubrika: Populárně naučný koutek


Po první části této kapitoly o chybách v matrix následuje část, která započne letmým pohledem na tuto otázku z pozice moderní fyziky. Následující text, jak už bylo prvně řečeno, je přetlumočen z příslušného zdroje. Další pohledy, které souvisí s touto problematikou, jsou na konci zařazeny jako odkazy.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Co je to fosa?

rubrika: Pel-mel


Venku začíná tuhnout, a tak mě napadlo, že bychom se mohli zahřát velmi plodný kvizem. Kviz píšu s krátkým i, ale dle Pravidel českého pravopisu ho mohu psát i s dlouhým i, mohl bych to však také poangličtit na quiz. Zůstanu však u české verze, a s krátkým i proto, že ten quiz bude krátký. V nadpisu se skví otázka tohoto kvizu. Zkuste na ni najít odpověď, aniž byste obtěžovali tetičku Wiki nebo strýčka Googla či jakékoli jiné jejich příbuzné:

a) Vosa v hornoslezském dialektu
b) Vosa v dolnoslezském dialektu
c) Nezisková organizace poskytující služby sociální rehabilitace a osobní asistence
d) Něco jako kříženec mezi pumou a obří vydrou, která skáče mezi větvemi jako veverka
e) Feministická organizace svazu autorského
f) Fraktální objekt samostatné anihilace

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


Věda a byrokracie

rubrika: Populárně naučný koutek


Jak spolu souvisí věda a byrokracie? Jak byrokracie ovlivňuje vědu? Může se byrokracie zrodit přímo na poli vědy? Tak na třetí otázku mám okamžitou odpověď, že na poli vědy ne, ale ve vědeckých institucích ano. Nejen tyto otázky mě napadly, když jsem si přečetl esej od biologa a filosofa Stanislava Komárka, která se jmenuje Biologie a byrokracie. Tato esej byla napsána v roce 1987, tedy ještě před pádem předchozího režimu, ale přijde mi nadčasová a na dnešní dobu velmi dobře napasovaná. Ač jsem se jako činitel takové instituce snažil v té úvaze najít nějakou mouchu, tak se mi to nepovedlo a s pocitem heretika musím konstatovat, že výsledky mého pozorování vedou k témuž. Cituji:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  251  252  253  254    255    256  257  258  259 . . . . . . . . . .  359  360  361  362  363   »