« strana 252 »

Představa

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Leader of the band

rubrika: Vinárna U Čerta


Kdysi, už hodně dávno a možná ještě dávněji, jsem slyšel jednu nádhernou píseň od Dana Fogelberga (vogelberg je v němčině něco jako ptačí vrch). Každý z nás měl, anebo mohl mít ve životě svého tesaře, či v tomto případě truhláře. Proč truhláře? Odpověď se skrývá v textu téhle písně.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Obtížné sladění činnosti obou mozků I

rubrika: Populárně naučný koutek


Nedávno jsem tady přetlumočil první kapitolu zajímavé knížky od psychiatra a neurologa Davida Servan-Schreibera Nová emoční medicína, v níž se praví, že uvnitř kognitivního mozku se nachází emoční mozek. V následujících příspěvcích se s pomocí druhé kapitoly podíváme, jak obtížné je sladit činnost obou mozků:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


A co mozkové vlny?

rubrika: Pel-mel


Na závěr série úvah z knížky Luďka Frkala jsem připravil vysvětlení, proč si autor myslí, že ve vesmíru nikoho neuvidíme, protože celý vesmír je prostoupen jedinou civilizací, jíž jsme přirozenou součástí (viz Paradox mlčení vesmíru).

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Kde sídlí vědomí? II

rubrika: Pel-mel


Celou záležitost týkající se fungování mraveniště, jež byla popsána v první části, mohly posunout kupředu práce Norberta Wienera o principech kybernetických soustav, které vstoupily do všeobecného podvědomí v polovině dvacátého století. Kupodivu ale žádnou entomologickou revoluci nezpůsobily.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Jdou po mně jdou

rubrika: Vinárna U Čerta


Nicméně dokud se zpívá, ještě se neumřelo.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Kde sídlí vědomí? I

rubrika: Pel-mel


V souvislosti s chybami v matrix a mojí poslední poznámkou o obyvatelích Andamanských ostrovů jsem v knížce Věci mezi nebem a zemí? Všude kolem nás! Luďka Frkala narazil na úvahy, které na to vrhají velmi zajímavý pohled. Tento pohled není až tak úplně originální, některé podobně směřující názory včetně mých vlastních jsem tady už tlumočil a ještě se k tomu vrátím. Dnes bych však bez jakéhokoli zásahu či komentáře přenechal slovo Luďku Frkalovi:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  248  249  250  251    252    253  254  255  256 . . . . . . . . . .  356  357  358  359  360   »