« strana 226 »

Věda a byrokracie

rubrika: Populárně naučný koutek


Jak spolu souvisí věda a byrokracie? Jak byrokracie ovlivňuje vědu? Může se byrokracie zrodit přímo na poli vědy? Tak na třetí otázku mám okamžitou odpověď, že na poli vědy ne, ale ve vědeckých institucích ano. Nejen tyto otázky mě napadly, když jsem si přečetl esej od biologa a filosofa Stanislava Komárka, která se jmenuje Biologie a byrokracie. Tato esej byla napsána v roce 1987, tedy ještě před pádem předchozího režimu, ale přijde mi nadčasová a na dnešní dobu velmi dobře napasovaná. Ač jsem se jako činitel takové instituce snažil v té úvaze najít nějakou mouchu, tak se mi to nepovedlo a s pocitem heretika musím konstatovat, že výsledky mého pozorování vedou k témuž. Cituji:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Zvuky ticha a brány jinam I

rubrika: Pel-mel


Po úvodním nástinu o chybách v matrix bych zde přetlumočil kapitolu, která se zabývá chybami, jimiž se otvírají okénka do jiných světů. Kapitola obsahuje několik tajemných příběhů a je doplněna úvahami o jejich interpretaci, z nichž některé čerpají poznatky ze současné kvantové fyziky, včetně kosmologie či teorie (super)strun. K poslednímu podotýkám, že zde s drobnými úpravami budou použity pouze formulace uvedené v tomto zdroji, na konci druhé či třetí části pak budou zařazeny odkazy s podobnou či příbuznou tématikou, v nichž se dají nalézt další zdroje, včetně mých názorů.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Nedělní sanitarium - Stupidní obtěžování

rubrika: Pel-mel


Počet stupidně teroristických útoků na mou osobu povážlivě narůstá. Abych to nějak dokumentoval, nastíním svůj 24hodinový provoz někdy v půlce právě končícího týdne

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Volání na Pygmaliona a Báseň pro surromantika

rubrika: Poetický koutek


Yorika


Celý článek »

komentářů: 7         


Dnes ještě nepůjdem spát

rubrika: Vinárna U Čerta


V imaginární hospodě

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


SETI a podivné ticho

rubrika: Astronomický koutek


U zrodu SETI, což je Search for Extraterrestrial Intelligence (Hledání mimozemské inteligence) stál Frank Drake. Jednoho chladného mlhavého rána v dubnu roku 1960 se jako mladý astronom tiše ujal řízení šestadvacetimetrové antény na americké Národní radioastronomické observatoři ve městě Green Bank v Západní Virginii a namířil ji na Slunci podobnou hvězdu τ Ceti a vzdálenou jedenáct světelných let. Naladil zařízení na 1420 MHz, usadil se a čekal.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Lesní

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Jak působí alkohol na mozkové buňky?

rubrika: Pel-mel


Dnešní kviz je věnován jistému druhu pitného režimu. Otázka však zní jinak než v názvu. Působení alkoholu na mozkové buňky přijde na řadu až v druhé fázi. Nejdříve si otestujte, jestli víte, co byste neměli pít při dehydrataci. Z následujících nápojů se k tomu nehodí pouze jeden. Tak hádejte:

a) Káva
b) Čaj
c) Alkohol
d) Mléko
e) Mořská voda
f) Voda z vodovodu

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 14         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  222  223  224  225    226    227  228  229  230 . . . . . . . . . .  311  312  313  314  315   »