« strana 226 »

Princip neurčitosti podruhé

rubrika: Povídání


Nenechte se zmást, tohle skromné povídání se nebude zabývat složitými populárně naučnými výklady, i když není vyloučeno, že poslední z nich (Nikola Tesla - šaman dvacátého století I - první část druhé série o jednom z nejúžasnějších vynálezců a podivuhodných fyziků z úsvitu nové technologické éry) možná někoho zaujal. Pokračování přijde brzy. Dnes však mám spíš takovou zádumčivou náladu, takže si trochu "zafilosofuji" o něčem, co s principem neurčitosti tak nějak souvisí.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Nikola Tesla - šaman dvacátého století I

rubrika: Populárně naučný koutek


Do rukou se mi dostala knížka Naše duše může létat od Marco Bischofa, která poprvé jako autorova prvotina vyšla před více než pětadvaceti lety. Hned první kapitola, která je věnována Nikolu Teslovi, mě velmi zaujala. Před více jak rokem zde o Teslovi referoval z jiného zdroje, viz Nikola Tesla a Nikola Tesla - Dálkově ovládaný automat. Pojďme se tedy podívat, co o tomto úžasném fyzikovi, vynálezci a konstruktérovi elektrických strojů a přístrojů píše Marco Bischof:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Řeka zapomnění

rubrika: Vinárna U Čerta


Tak jsem své nedělní rozjímání zcela nečekaně zakončil v řece zapomnění.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Beda Venerabilis

rubrika: Pel-mel


Pro dnešní nedělní rozjímání jsem připravil krátké povídání z knížky Simona Coxe, v níž rozebírá Bestseller Dana Browna Andělé a démoni. Z této knížky jsem tady citoval už několikrát, viz hned první zmínka Lucifer. Povídání se zaobírá svatým Bedou Venerabilis nebo též Bedou Ctihodným, benediktinským mnichem v klášteře sv. Petra v Monkwearmouthu v severní Anglii. Co mě na sv. Bedovi tak zaujalo? Zkuste si to v tom textu najít.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Věda po symetrii a sjednocování

rubrika: Populárně naučný koutek


Téměř před měsícem jsem tady předložil předmluvu z knížky Trhlina ve stvoření světa - Nová vize života v nedokonalém vesmíru od Marcelo Gleisera, v níž bylo naznačeno, že víra ve fyzikální teorii sjednocující tajemství materiálního světa, skrytý kodex Přírody, je vědeckým ekvivalentem náboženské víry v Jednotu, a že tudy cesta nevede. Kudy tedy vede? Předkládám jednu pasáž z téměř konce této knížky:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Ej bože můj

rubrika: Vinárna U Čerta


Celý den jsem měl takový divný pocit, že tady něco nehraje. Pak se mi v hlavě najednou rozsvítilo a došlo mi, že dnes všichni jurodiví mají svátek. Jak jsem mohl na něco tak důležitého zapomenout? Nesouvisí s tím taková ta podivná choroba, která se jmenuje... ehmmm... asi podle skla? Takže všem jurodivcům přispěchávám k svátku zahrát jednu velmi prostou písničku od prostého hudebníka (prý se jednou vyjádřil, že odmítá být titulován písničkářem nebo něčím takovým) Vlasty Redla. Tož šavle hore a sklenice do dna!

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Myšlenky jsou jako malé děti

rubrika: Pel-mel


Dokončení pohádky o Děsivěnce mě natolik vyčerpalo, že jsem se pokusil ve své knižní sbírce vyhledat nějaké uklidnění, odpočinutí a dobití svých energetických duševních zdrojů - a do oka mi padla knížka Pět Tibeťanů... od Arnolda H. Lanze, z níž jsem před nějakým časem na NČ dodal tři příspěvky: Dlouhá léta bez potíží a nemocí, Nedoporučované potraviny a Emocionální zahrada. Pokud si kliknete na ten třetí, tak vám hned v perexu jistě neujde, že zcela stejně jsem k němu došel, jak docházím teď k tomu čtvrtému. A ještě poznámka k Děsivěnce: Napsal jsem ji už den předtím v kavárně Satori. Její konec byl však takový neurčitý, takže jsem ho den poté začal vylepšovat. Nejdříve mě napadaly velmi děsivé konce, ale nakonec jsem se slitoval a přivolal Neděsivěnku. A teď k těm myšlenkám:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  222  223  224  225    226    227  228  229  230 . . . . . . . . . .  356  357  358  359  360   »