« strana 230 »

Sirény z Titanu

rubrika: Povídání


Zahrabal jsem ve své knihovničce a do ruky mi znenadání vypadly Sirény z Titanu od Kurta Vonneguta. Zavzpomínal jsem si na doby, kdy jsem s velikým nadšením četl jeho knihy. První z nich, kterou mi na gymplu doporučila nad tehdejší poměry tuze povznesená češtinářka, se jmenuje Kolíbka, jeho v pořadí čtvrtá knížka, ovšem první, která ho proslavila na studentských kolejích. Sirény z Titanu je v pořadí druhá a já jsem se rychle přenesl až k jejímu závěru a pocítil divné mrazení.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Malá půlnoční

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Alef

rubrika: Pel-mel


Včera byl slunovrat a zítra bude Štědrý den. Rozhodl jsem se tudíž dnešní pátek proměnit v tajuplné rozjímání.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Dokonalost podporující komplexnost: Salieri, Josef II. a Mozart

rubrika: Pel-mel


Co znamená dokonalost, poodhalil průměrný skladatel Antonio Salieri. V jedné scéně filmu Amadeus Salieri v úžasu nad Mozartovým dílem říká: "Přesuňte jedinou notu, a skladba utrpí. Vynechte jedinou hudební frázi, a stavba se zřítí."

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


"Éčka" v potravinách

rubrika: Populárně naučný koutek


Vánoce už máme takříkajíc přede dveřmi a s jednotýdenním zpožděním se blíží silvestrovská oslava bezodkladně následovaná slavnostním novoročním obědem, popřípadě večeří, pokud se do oběda ze silvestrovského jásání nestihneme probudit. A tak bychom si s drobným předstihem mohli připomenout, popřípadě se poučit, že v některých potravinách servírovaných v těchto jurodivých chvílích se mohou nacházet podezřelé až téměř jedovaté chemikálie.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Hrst bobů a vyplašení sloni

rubrika: Pel-mel


Ten, kdo si cvičeními na téma pravé a levé ruky prošel, uzná, že nejen Rus Margaret Meadové, nejen muž s kladivem či ten, kdo je geniální od přírody, jako pánové Keesee a Maryn, nýbrž že i průměrný občan si může tímto zvláštním duševním tréninkem přivodit těžkou situaci, a přesto nebude mít tušení, že za ni může sám.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Sobotní meditace VII

rubrika: Filosofický koutek


[I] [II] [III] [IV] [V] [VI] [VII]

Dnešní sobotní meditace je sedmá a letos poslední. Příští sobotu bude nad Betlémem svítit hvězda a následující, poslední letošní, bude Silvestr. Jestli se k sobotním meditacím vrátím příští rok, netuším - dokonce mám pocit, že do příštího roku ještě nedokážu dohlédnout. Dnešní meditace je zároveň poslední částí z první kapitoly knížky Arthura Zajonce. Takže se hezky usaďte, poslední meditace tohoto roku se započíná:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 16         


Píseň pro malou Lenku

rubrika: Vinárna U Čerta


Jak mi tak docházejí síly...

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  226  227  228  229    230    231  232  233  234 . . . . . . . . . .  311  312  313  314  315   »