« strana 229 »

Jednota a Johannes Kepler

rubrika: Populárně naučný koutek


Na konci předchozí části o Jednotě, která byla věnována Mikuláši Koperníkovi, se na scéně objevil Johannes Kepler. Na úvod této části, která je pochopitelně věnována Keplerovi, si nejdříve připomeňme slavnou hru Amadeus od Petera Shaftera, která byla velmi skvostně zfilmována Milošem Formanem. V této hře je vylíčen střet mezi průměrným člověkem a géniem, mezi přizpůsobivostí a revoluční kreativitou, jenž nakonec vyústí v tragédii poté, co zoufalý Antonio Salieri odporným způsobem terorizuje Mozarta, čímž ho dožene k smrti.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Jednota a Mikuláš Koperník

rubrika: Populárně naučný koutek


V den své smrti 24. května 1543 konečně spatřil napůl ochrnutý a na lůžko upoutaný Mikuláš Koperník čerstvý výtisk svého díla De revolutionibus orbium coelestium (O obězích nebeských sfér), opus magnum, které shrnuje jeho celoživotní astronomické dílo. Avšak to, co mělo přivodit jeho nejšťastnější den, se mu tragicky zhroutilo. Proč? Odpověď naleznete na konci druhé části o Jednotě.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Jednota

rubrika: Populárně naučný koutek


Nedávno jsem tady přetlumočil tři ukázky z knížky Trhlina ve stvoření světa - Nová vize života v nedokonalém vesmíru od brazilského fyzika a astronoma Marcelo Gleisera, jenž nyní působí ve Spojených státech jako profesor na Dartmouth College ve státě New Hampshire. Nejdříve jsem vybral něco z předmluvy (Trhlina ve stvoření světa), potom jsem se přesunul k úvaze o Frankensteinovi (Bayerisch Eisenstein a Frankenstein) a ve třetí ukázce jsem zamířil až k poslední kapitole, odkud jsem vybral jednu pasáž, v níž Gleiser sumarizuje svůj názor na poslání vědy zbavené mýty o symetrii a sjednocování (Věda po symetrii a sjednocování). Knížka však obsahuje celou řadu dalších zajímavých úvah, postřehů a informací nejen z fyziky či astronomie, ale třeba i z biologie či filosofie. Při její četbě jsem nabyl pocitu, že Marcelo Gleiser je vskutku renesanční člověk. Pokusím se tedy z ní ještě něco přetlumočit a dnes se vrátím k první kapitole, která se nazývá Jednota.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Pitný a konzumní režim

rubrika: Pel-mel


Do schránky mé elektronické pošty doputoval text, který se už zřejmě nějakou dobu šíří internetem a týká se nám blahosklonně naordinovaného pitného režimu. To "blaho" se dá skloňovat nejrůznějším způsobem, třeba tak, že i dobrými úmysly může být cesta vydlážděna do pekel, anebo jako dobrácky maskovaná manipulace konzumentů za účelem dobrého zisku.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Anděl strážný

rubrika: Pel-mel


Každému z nás byl přidělen anděl strážný. Bez ohledu na to jací jsme, ať dobří či špatní, všem se ke kolébce dostavil.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Kaskdádová teorie

rubrika: Pel-mel


V 50. letech 20. století přišel americký sociální psycholog Solomon Asch na to, že lidé jsou ochotni změnit názor i na poměrně jednoznačné konkrétní záležitosti, a to jenom proto "aby šli s davem". Už Schopenhauer si postěžoval, že "neexistuje mínění, byť sebeabsurdnější, které by si lidé ochotně neosvojili", jakmile se nechají přesvědčit, že je všeobecně akceptované. Je to tím, že lidé jsou ovce a stejně jako tahle chlupatá zvířata nemají ani špetku nezávislého úsudku.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Směr Karlštejn

rubrika: Povídání


V roce 1988 Tomáš Vorel natočil svůj první film pod názvem Pražská pětka. Tento film ve skutečnosti představuje pět amatérských pražských divadel v pěti filmových povídkách. Úvodní slovo ke každé povídce pronáší Milan Šteindler, člen divadla Sklep, jež sídlí na Dobešce, což je někde kousek nad Braníkem v Praze. Pro dnešek jsem vybral hned úvodní povídku, která popisuje výlet na Karlštejn jedné pražské rodinky z pozdní éry komunistického budování socialismu s tou či onou tváří.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Keltové a geomancie II

rubrika: Pel-mel


Druidové převzali a užívali svatyně megalitických kultur, které na západě nalezli. Zdá se ovšem, že druidové byli původně zcela proti uctívání božství v nitru zastřešených budov - s výjimkou zastřešených struktur svých předchůdců, které užívali k navazování kontaktu se silami zemského nitra. Připadalo jim nepřirozené, ba nemožné uctívat božství tak odtrženě a odloučeně od přírody a živlů. Přesto však Keltové již v pohanské době a později i v době křesťanské stále více přejímali od Řeků a Římanů stavbu svatyní. V pozvolném vývoji bohoslužby pod širým nebem přes chrámy a kostely ze dřeva až po chrámy a kostely z kamene můžeme jasně vidět proces tvrdnutí, jak byl zmíněný v posledním odstavci předchozí části (proces ztemňování a stlačování světa).

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Nedělní procházka

rubrika: Povídání


Toto povídání sice vychází v neděli, ale vzhledem k času, kdy bylo vypuštěno, je evidentní, že nepojednává o dnešní procházce. K té, doufám, ještě dojde, ale jestli z ní vyplyne nějaké další povídání, to nemohu zaručit.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Sobotěnka s cukrovím a ...

rubrika: Pel-mel


Sobota
má sobotěnka
ten sanitární den do vínku mi dán
kdy mohu zrekultivovat své vnitřní zdroje
a přitom být nikým nehlídán

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  225  226  227  228    229    230  231  232  233 . . . . . . . . . .  337  338  339  340  341   »