« strana 225 »

Úžasná

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


Možná si myslíte, že bude pohádka, ale nebude. Kdyby to byla pohádka, tak by se jmenovala Úžasněnka, ale o takové princezně jsem zatím neslyšel. Tohle totiž bude takové lehce zmatené zamyšlení nad velmi důležitými věcmi. O velmi důležitých věcech často přemýšlíme zmateně. Ani já se tomu nevyhnu, ale doufám, že alespoň z tohohle zamyšlení něco rozumného přece jenom vyplyne.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 28         


Starosti hoďte za hlavu

rubrika: Pel-mel


Asi se budu opakovat, ale nezbývá mi, než tak učinit, neboť mě počátek posledního srpnového týdne z mně neznámých důvodů vyčerpal. (Tedy já ty důvody asi znám, ale nechám si je pro sebe.) A tak jsem opět uchopil knížku Pět Tibeťanů... od Arnolda H. Lanze, z níž jsem tady naposledy použil úvahu na téma Myšlenky jsou jako malé děti. S malými dětmi si lze hrát, ale co dělat se starostmi?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Binturong - Přivoň si k mému popcornu

rubrika: Pel-mel


Ze zoologické zahrady Johna Lloyda a Johna Mitchinsona jsme tady naposledy měli velbloudy. Tenhle týden se končí srpen, a tak si myslím, že by to chtělo něco ještě exotičtějšího. Což takhle dát si binturonga? Nemyslím k jídlu, ale jako průvodce posledním srpnovým týdnem. V tom je totiž binturong neskonale šikovný, neboť je vybaven chápavým chlupatým vodítkem, a navíc ještě skvělým voňavým parfémem. Ještě než si s binturongem vyjdeme na procházku, předkládám následující kvizovou otázku. Čím binturong nepohrdne?

a) buchtami
b) bonbony
c) zralými banány či mangy
d) koktejly
e) jablečnými koláči

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Vidění sv. Terezie

rubrika: Pel-mel


Týden uplynul a zase je tu neděle se svým rozjímáním. Rozhodl jsem se, že s pomocí knížky Simona Coxe navážu na předchozí povídání o sv. Bedovi povídáním o sv. Terezii. Co mě na sv. Terezii tak zaujalo? Zkuste si to v tom textu najít.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Nikola Tesla - šaman dvacátého století III

rubrika: Populárně naučný koutek


Teslův životopisec O'Neill za příčinu ztroskotání velkého projektu přenosu energie a následného obratu v Teslově způsobu života (viz druhá část) považuje jeho neschopnost a neochotu starat se o finanční příjmy. Tesla se skutečně například vzdal veškerých tantiém od Westinghouse za patenty na střídavý proud - z prosté vděčnosti za to, že Westinghouse tehdy věřil v něj a jeho představy; ty tantiémy by z něj možná udělaly nejbohatšího muže na světě.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Nikola Tesla - šaman dvacátého století II

rubrika: Populárně naučný koutek


Předchozí část se převážně zabývala Teslovým postojem ke svému životnímu poslání, jenž vyústil v jakousi osamělost, která je typickým osudem šamana. Takový postoj byl snad pro něj nutný, aby mohl pronikat do tajemství elektřiny. V době, kdy se na ni ještě hledělo jako na téměř okultní sílu a přistupovalo se k ní s bázní a úctou, pronikl do jejích tajů velmi hluboko, což uznávají i ti, jež ho posuzují a uznávají jen jako tvůrce konvenčních technologií. Rostl ovšem počet těch, kteří jsou přesvědčeni, že do tajemství elektřiny pronikl ještě podstatně hlouběji.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Profesor Corcoran

rubrika: Povídání


Dnes jsem měl v úmyslu vypustit další pokračování o Nikolovi Teslovi, ale vzhledem k pokračujícímu urputnému srpnovému vedru jsem byl nucen položit si otázku: Je k tomu vážně vhodná doba? Moje odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a zněla: Ne. V tomhle vedru se zaobírat ještě Nikolou Teslou by bylo téměř sebevražedným počinkem. A tak jsem zabrousil do svého knižního archivu a do horkých rukou se mi ze zcela nevyjasněných příčin, důvodů a následků dostalo české vydání Vzpomínek Ijona Tichého od Stanisława Lema, spisovatele, kterého nikdy nepřestanu obdivovat.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  221  222  223  224    225    226  227  228  229 . . . . . . . . . .  356  357  358  359  360   »