« strana 227 »

Podzemní prameny

rubrika: Vinárna U Čerta


Ve vinárně U Čerta se dnes budou tiše popíjet podzemní prameny.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Buď spontánní

rubrika: Pel-mel


"Buď spontánní!" je bezkonkurenčně nejrozšířenějším paradoxem mezi všemi uzly, dilematy a pastmi, z nichž je utkána struktura lidské komunikace. Jde skutečně o ryzí paradox, splňující náležitá kriteria formální logiky.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Nedělní sanitarium

rubrika: Pel-mel


Od svého znovuzrození po pádu do kolejí metra jsem přečetl kvanta podivuhodných knížek, narazil na spoustu úžasných až téměř neuvěřitelných interpretací naší reality a ...

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 25         


Kdo je ten třetí člověk? Anděl strážný? II

rubrika: Pel-mel


V úvodním příspěvku k tomuto tématu jsem s pomocí podivuhodného zážitku polárního badatele sira Ernesta Henryho Shackletona nastínil, v jaké podobě se člověku, který se dostane do extrémního nebezpečí, může objevit zvláštní síla, která ho nutí přežít. Tou podobou je něco, čemu se díky T. S. Eliota začalo říkat "třetí člověk". K zjevení třetího člověka však dochází častěji a není omezeno na extrémní situace či průzkumné výpravy. Třetí člověk nás může navštívit i ve chvíli osobní krize a jako příklad uvedu, co o tom v předmluvě knížky od Johna Geigera píše kanadský spisovatel Vincent Lam, což doplním jedním dalším příběhem o setkání se třetím člověkem.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Láskyplně a pevně

rubrika: Pel-mel


K páteční pohodě zde nabízím sestřih z dalšího knižního rozhovoru Libuše Koubské s Františkem Koukolíkem, který se týká vývoje dětského mozku a toho, co se s ním děje před narozením a po něm - otázky a komentáře Libuše Koubské jsou jako obvykle proloženě:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Blackbird

rubrika: Vinárna U Čerta


Light + Shade

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


AIDS - mor pro 21. století? III

rubrika: Populárně naučný koutek


Závěrečná část tohoto pojednání z uvedeného zdroje započne špatnými zprávami z léčebného procesu. Potom přijde na řadu vakcína proti HIV a proč ji ještě nemáme, a nakonec několik poznámek o budoucnosti antiretrovirové terapie.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


AIDS - mor pro 21. století? II

rubrika: Populárně naučný koutek


Jak bylo uvedeno v první části, vývoj léků proti HIV se zaměřil na přerušení životního cyklu HIV v některé jeho fázi. Nejstarší, ale dosud základní skupinou antiretrovirových chemoterapeutik jsou inhibitory reverzní transkriptázy, enzymu, který katalyzuje proces přepisu genetické informace z RNA do DNA. Princip účinku inhibitorů nukleosidového typu spočívá v tom, že místo přirozených nukleosidů, stavebních kamenů molekuly DNA, jsou reverzní transkriptáze nabídnuty báze "falešné" - chemické sloučeniny, které se sice do vznikajícího řetězce DNA včlení, ale zastaví prodlužování řetězce, a tím zablokují vznik funkční molekuly DNA.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  223  224  225  226    227    228  229  230  231 . . . . . . . . . .  311  312  313  314  315   »