« strana 228 »

Individualisté a specialisté bez kompetence

rubrika: Filosofický koutek


Vracím se k předchozímu článku (Planeta bez kompetence - Individualismus a parazitismus), ve kterém jsem reprodukoval některé myšlenky filosofa Milana Machovce, jež se týkají úlohy individualismu a jeho extrémní formě parazitismu. Pokud Milan Machovec brojí proti individualismu, nemá tím na mysli svéráznou, vyhraněnou a nenapodobitelnou osobnost, jíž bezpochyby sám také byl, ale jakkoli vyhraněnou osobnost, která se na úkor čehokoli a kohokoli zabývá pouze ukojením svých potřeb. S některými jeho úvahami bych mohl tak trochu polemizovat, přesto si myslím, že v sobě skrývají velký potenciál k zamyšlení. Dnes zde nejdříve zreprodukuji jeho závěrečné shrnutí předchozího pojednání a potom přidám pár poznámek, ve kterých se poněkud naváží do oblasti, v níž se pohybuji:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Od mýtů o Stvoření ke kvantovému vesmíru III

rubrika: Populárně naučný koutek


Druhá část byla zakončena poznatkem, že vesmír vypadá v průměru všude stejně. Skutečnost, že vesmír ve velkém je homogenní a izotropní (tedy stejný všude a ve všech směrech), věci nesmírně zjednodušuje. Zajímá-li nás pouze globální kosmická historie, můžeme odhlédnout od podrobností, jež se odehrály v té či oné galaxii. Soustředíme se na vesmír jako celek a na jeho časovou evoluci. Právě to je podstatou modelu velkého třesku.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Medvěd - Spát, jíst, spát, jíst

rubrika: Pel-mel


Někdy mi připadá, že jsem se zacyklil, ale věřte tomu, že tentokrát rozhodně ne vědomě, možná podvědomě. V každém případě jsem chtěl dnešní chlupatý exemplář ze zoologické zahrady Johna Lloyda a Johna Mitchinsona zahájit konstatováním, že poslední tři dny zde vládl Populárně naučný a Filosofický koutek. Když jsem šel zkontrolovat, jaký zoologický exemplář tady byl naposledy (Prase - Rovnoprávnější než ostatní), tak jsem zjistil, že jsem ho uvedl téměř stejným konstatováním. Nedá se nic dělat - medvěd se v mé klávesnici už zabydlil a kdybych se ho pokusil vystrnadit, mohlo by to skončit nezanedbatelnou újmou na mém zdraví.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Planeta bez kompetence - Individualismus a parazitismus

rubrika: Filosofický koutek


Už uplynulo více než jeden a půl roku od chvíle, kdy jsem tady upozornil na jednu pozoruhodnou knížku od filosofa Milana Machovce, jejíž název Filosofie tváří v tvář zániku může působit poněkud depresivně (viz Tanec kostlivců a Lidé chtějí především vlastní štěstí). Knížka se zaobírá nejrůznějšími aspekty současného stavu naší civilizace, jež, jak naznačují mnoha fakta, se pokouší dospět ke svému strastiplnému skonu. Když jsem ve svátečním nedělním odpoledni pořádal jistý úklid ve svém domácím pracovním prostředí, narazil jsem na tuhle knížku v jistém koutě knihovny, kam jsem ji uklidil s pocitem, že jako zdroj je pro Neviditelného čerta příliš náročná. Zrovna teď si to nemyslím, takže z ní vybírám s jistými úpravami pár zajímavých pasáží na téma naznačeném v názvu příspěvku.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Od mýtů o Stvoření ke kvantovému vesmíru II

rubrika: Populárně naučný koutek


K otestování skutečného počátku kosmu se musíme vydat až za hranice dnes známé fyziky (viz závěr první části). Předpoklad, že naše dosavadní poznatky lze v tomto směru extrapolovat, je skok opřený o pouhou víru. To je docela v pořádku, dokud naše spekulace vedou k předpovědím, které lze alespoň v principu otestovat v blízké či nepříliš vzdálené budoucnosti. Budou-li výsledky negativní, musíme být připraveni obětovat i ty nejoblíbenější pojmy a postupy, neboť příroda je lhostejná k našim zálibám a preferencím. Měli bychom být také velmi ostražití před divokými spekulacemi, které se vydávají příliš daleko do neznáma a ztrácejí veškerý kontakt s ověřitelnou realitou.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Od mýtů o Stvoření ke kvantovému vesmíru I

rubrika: Populárně naučný koutek


Za rok, kdy na scénu vstoupila moderní věda, můžeme zvolit například rok 1609. Galileo Galilei v Itálii postavil svůj dalekohled a systematicky jím jako první ohledal oblohu. O rok později publikoval dílo Siderus nuncius (Hvězdný posel) a oznámil v něm světu, že kosmos je velmi odlišný od toho, jak si ho, jak si ho lidé dosud představovali, a to v jakékoli podobě a odnepaměti. V tomtéž roce publikoval Johannes Kepler dílo Astronomia nova. A když v roce 1687 vyšly Newtonovy Matematické principy přírodní filosofie, nové vědecké paradigma bylo zpečetěno.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Konspirační teorie

rubrika: Pel-mel


Lidé si odjakživa vymýšleli konspirační teorie, aby si mohli vysvětlit něco, na co by jim stačila ležérně nabroušená Occamova břitva (někdy se píše Ockhamova břitva, latinsky pak Lex parsimoniae). Dříve či později tomu každý člověk alespoň na chvíli propadne. A nyní vám předvedu, kterak mě to popadlo v jistém okamžiku včerejšího dopoledne. (Píšu včerejšího, ale když to píšu, tak se jedná o dnešní dopoledne, které se teprve po vyjití mé konspirační teorie stane dopolednem včerejším.)

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 33         


Zimní čas

rubrika: Pel-mel


Za dva a půl týdne, v neděli 28. října, nastane přechod z letního času na zimní čas. Upozorňuji na to s takovým předstihem proto, aby se někteří jedinci, jimž tato změna neprospívá, mohli včas připravit. Něco podobného probíhá i při přechodu ze zimního času na čas letní, což však špatně prožívá jiná skupina obyvatel, ta postižená přechodem na letní čas se naopak raduje, a naopak. Pojďme si tedy celou tu záležitost tak nějak osvětlit.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


Supersymetrie

rubrika: Populárně naučný koutek


První kapitola knížky Marcelo Gleisera končí konstatováním, že hledání Jednoty (viz Jednota a Johannes Kepler) se přesunulo od ryzí geometrie k přírodním zákonům. V následující kapitole pak Gleiser popisuje vývoj vědeckého hledání unitární teorie, teorie všeho, která se snaží dosáhnout dokonalé symetrie čili supersymetrie.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Prase - Rovnoprávnější než ostatní

rubrika: Pel-mel


Poslední tři dny zde vládl Populárně naučný koutek, jehož jsem obšťastnil pozoruhodnými úvahami Marcelo Gleisera. Vyhlašuji tedy v tomto směru pauzu s tím, že v záloze mám jeho možná ještě pozoruhodnější úvahy. Pro dnešek jsem se rozhodl opět oživit zoologickou zahradu od Johna Lloyda a Johna Mitchinsona a vyrukovat s nějakým dalším zajímavým zvířátkem. Už jich tady byla celá galerie, od největších až po ty nejmrňavější, z nichž zřejmě nejvíce zaujala Želvuška, která by mohla putovat vesmírem i bez skafandru.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  224  225  226  227    228    229  230  231  232 . . . . . . . . . .  337  338  339  340  341   »