« strana 231 »

V pavučině sítí - v říši náhody III

rubrika: Populárně naučný koutek


Každý z nás je součástí jednoho velkého propojeného shluku, celosvětové sociální sítě, z níž nikdo nemůže uniknout. Neznáme všechny lidi na planetě, ale je jisté, že v této lidské pavučině existuje spojnice mezi každými dvěma z nás. Podobně existuje cesta mezi každými dvěma neurony v našem mozku, mezi každými dvěma firmami na světě, mezi každými dvěma chemickými sloučeninami v našem těle. Jak bylo v předchozí části V pavučině sítí - v říši náhody II řečeno, Paul Erdős a Alfréd Rényi došli k závěru, že stačí jedna vazba na jeden uzel, a všichni můžeme být spojeni.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Když jsi smutná

rubrika: Vinárna U Čerta


Když jsi smutná, vylov svoje vzpomínky a vydej se na kluziště.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Ospalenka

rubrika: Pohádky


Bylo jednou jedno děvče a kromě toho, že bylo princeznou, bylo také velkým spáčem. A tak jí říkali Ospalenka.

Ospalenka spala furt.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


One Misty Moisty Morning

rubrika: Vinárna U Čerta


Náhle jsem si opět vzpomněl na britskou folk-rockovou kapelu Steeleye Span, jejíž písničky jsem objevil někdy v osmdesátých letech minulého století.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Čas

rubrika: Povídání


Na počátku tohoto týdne, na jehož konci se ponořím do hlubin šumavských lesů, bych si zde dovolil zcela neprofesionálně zafilosofovat o jistém pojmu, fyzikální veličině zvané čas.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Pijavice (barometr, který kouše)

rubrika: Pel-mel


V souvislosti s tímto živočichem vás žádným kvizem trápit nebudu. Není třeba se na nic ptát, protože kdo si s tímto tvorem neumí poradit, tomu ublíží, a kdo umí, toho vyléčí. Nechme však těch srandiček, předávám slovo jedněm z mých nejoblíbenějších popularizátorů nápravy všeobecné nevědomosti, Johnu Lloydovi a Johnu Mitchinsonovi:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Letní evoluce

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  227  228  229  230    231    232  233  234  235 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »