« strana 231 »

Přírodověda a náboženství

rubrika: Filosofický koutek


Při rehabilitaci Galilea Galileiho v roce 1992 řekl papež Jan Pavel II., že "teologové tehdejší doby se mýlili v domněnce, že doslovný smysl bible popisuje fyzikální stav světa". V poselství papežské akademii věd, které sepsal v roce 1996, zašel dokonce ještě o krok dále a prohlásil, že "nové poznatky umožňují spatřovat v teorii evoluce cosi víc než pouhou hypotézu". Církev tedy již neupaluje vědce, jejichž vývody protiřečí doslovnému výkladu bible. Naopak, nové přírodovědné poznatky se postupem doby stávají součástí křesťanské nauky.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Obyvatelné zóny a termofilové

rubrika: Populárně naučný koutek


Asi před čtyřmi miliardami let byl stavba sluneční soustavy téměř dokončena. Venuše vznikla příliš blízko Slunci a intenzivní přísun sluneční energie odpařil všechny zásoby vody, pokud tam nějaká byla. Mars zase vznikl tak daleko, že na něm voda jednou provždy zamrzla. Jen jedna planeta, Země, se narodila ve správné vzdálenosti, kde voda zůstala kapalná, a její povrch se stal útočištěm života. Oblast kolem Slunce, ve které je možný život, se nazývá "obyvatelnou zónou".

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Pondělní mantra - Óm...

rubrika: Filosofický koutek


Tento týden jsem se rozhodl započít několika úryvky z knížky Realita VESMÍRU od Jana Blažeje. V pátek jsem tady s lehkou nadsázkou naznačoval, že naše civilizace je zasažena kulturní DDT. Dělal jsem si z toho trochu legraci, ale ono to až taková legrace není. V této knížce jsem narazil na některé pasáže, které svým způsobem říkají totéž, co si myslím:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Černé a červí díry

rubrika: Populárně naučný koutek


Anglický přírodovědec a reverend John Mitchell a slavný francouzský matematik, astronom a markýz Pierre-Simon de Laplace se v letech 1784 a 1796 nezávisle na sobě zabývali myšlenkou, jaké vlastnosti by musela mít hvězda, jejíž úniková rychlost by se přesně rovnala rychlosti světla. Jelikož by od takové hvězdy nemohlo uniknout ani světlo, byla by to "tmavá hvězda". Mitchell a Laplace předběhli svou dobu o mnoho koňských délek i jinými hypotézami. Jejich úvahy však upadly v zapomnění a byly objeveny dlouho poté, co oba umřeli.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 26         


Kruhy v obilí

rubrika: Populárně naučný koutek


Kruhy v obilí (někdy se jim říká agrosymboly) jsou geometrické obrazce, které se za tajemných okolností objevují na polích osázených obilím nebo jinou zemědělsku plodinou.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Kulturní DDT

rubrika: Pel-mel


Kulturní degenerace, devalvace a transmutace

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Počítání oveček

rubrika: Pel-mel


Nelekejte se, nebude to o sčítání českého lidu, domů a bytů, které právě dohasíná na patřičných úřadech. Nedávno se mi nechtělo jít spát, a tak jsem začal listovat knížkou Šamanské léčení, kterou jsem náhodně vyhrabal z jedné hromádky knížek na stole. Zaujala mne pasáž, která se zabývala šamanským výkladem spánku a obzvláště snů, které nás spánkem provázejí. Nebudu se k tomu vyjadřovat, pouze tu pasáž ocituji:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Nekonečné ostrovy

rubrika: Populárně naučný koutek


Z teorie věčné inflace vyplynulo, že oblasti falešného vakua se množí rychleji, než se rozpadávají. To znamená, že inflace v celém vesmíru nikdy nekončí a objem inflatujících oblastí neomezeně narůstá!

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 13         


Vesmír jako inflačně se nafukující balonek

rubrika: Populárně naučný koutek


Ústřední problém, na který fyzikové narazili v inflační teorii, spočíval v tom, že inflace měla tendenci nikdy neskončit. Začaly se rodit nejrůznější modifikace a první efekt, který přišel na přetřes, bylo kvantové tunelování.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  227  228  229  230    231    232  233  234  235 . . . . . . . . . .  280  281  282  283  284   »